איך לצאת מהצבא

איך לצאת מהצבא

משרדנו מחזיק ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הצבאי, ובליווי לקוחותיו במגוון תחומים כגון הליכי פטור משירות, התאמת פרופיל 21, ועדות רפואיות וכן וועדות להתאמת שירות. ניסיוננו הרב לימדנו, שלמי שמתקשה בצבא עד כדי רצון להשתחרר מחובת שירות צבאי, יש סיבה טובה ואמיתית. לאור ניסיוננו, ראינו לנכון להביא בפניכם מספר פרטים חשובים על אפשרויות היציאה מהצבא, באופן חוקי ומבלי להסתבך בהאשמות השתמטות או עריקות.

אז איך איך להשתחרר מהצבא? קודם כל, כמה מילים על השתמטות

ראשית, חשוב להבין כי גם מועמדים לשירות בטחוני מצויים תחת סמכותה של מערכת המשפט הצבאית, וזו אינה נוטה להקל ראש בהשתמטות. כלומר, אדם שלא הגיע אל לשכת הגיוס במועד הגיוס שאליו נקרא-  יימצא את עצמו באופן וודאי בפני קצין שיפוט או בית דין צבאי, בהתאם לתקופת ההשתמטות. הענישה תלויה במספר ימי ההשתמטות ובנסיבות אישיות, ונעה בין מספר ימי מאסר ועד מעל לשנה במקרים חמורים במיוחד. זכרו, שמעצם היותנו אזרחים במדינת ישראל, חלה על כולם חובת השירות הצבאי. לכן, חשוב שלא לפעול באופן נמהר ועל דעת עצמכם, ולהבין איך לצאת מהצבא בצורה חוקית לחלוטין, בהתאם לסוג הבעיה הקיימת במקרה שלכם. לצורך כך פנו אלינו להתייעצות, אך להלן מספר דוגמאות.

נישואין או הריון (פטור לנשים בלבד)

שחרור משירות צבאי בעקבות הריון היא אחת האפשרויות של יציאה חוקית מהצבא, שכן חיילות בסדיר המצויות בהריון משתחררות מייד. לשם כך יש לפנות אל המפקדים הישירים ומכאן יחל הליך קצר של ימים בודדים עד לשחרור מהצבא מטעמים רפואיים. כמו כן, גם אם החיילת נישאה באופן חוקי היא תקבל פטור מהיר משירות, אך הדבר אינו תופס לגבי חיילים-גברים, שיקבלו רק הקלות וחופשות. שימו לב- קיימים מקרים בהם חיילות נעדרות מהשירות ובמהלך תקופת ההיעדרות מתחתנות. במקרה כזה החיילת תשוחרר משירות לאחר שתסדיר את עניינה, ולצורך הסדרת העניין המשפטי יש לפנות לעורך דין צבאי.

פרופיל 21 או פרופיל 24 זמני

פרופיל 21 פוטר משירות בצה"ל יינתן בגין בעיה רפואית כזו אשר הופכת מועמד לשירות בטחון או חייל ל-בלתי כשיר לשירות. קיימות מחלות רבות, שכאשר הן חמורות, יינתן בגינן פטור משירות כגון אפילפסיה, סוכרת, צליאק, כאבי גב חמורים, צהבת. קבלת הפטור עוברת דרך קצין רופא יחידה או רופא מומחה, שיפנו את האדם בהמשך לוועדה רפואית. כמו כן יבוצעו מספר בדיקות על ידי מומחים הממומנות על ידי צה"ל, ובסיומו של התהליך יתקבל שחרור משירות במידה שאדם עומד בהגדרות לפרופיל 21. סיבת השחרור בתעודת השחרור תהיה- פטור רפואי. יש להדגיש כי ברוב הגדול של המקרים פרופיל זה לא ישפיע על ההתנהלות בחיים האזרחיים. קיימת אפשרות ביניים של פרופיל זמני 24, אשר יינתן לתקופה קצובה, ויופסק או יוארך בהמשך, בהתאם לקיומה או סיומה של המחלה. ניתן לערער על כל החלטה של מתן או אי מתן פרופיל רפואי ולצורך כך תוכלו לפנות אלינו לייעוץ.

קשיי הסתגלות חמורים ובעיות נפשיות

קיימת אפשרות לקבלת פטור אי כשירות נפשית משירות, המוכר בשם "פרופיל 21". פרופיל זה הפוטר משירות בצה"ל יינתן בגין בעיה נפשית כזו אשר הופכת מועמד לשירות בטחון או חייל ל-בלתי כשיר לשירות. קיימות בעיות נפשיות רבות בגינן יינתן פטור משירות, כגון חרדות, דיכאון, אישיות בלתי בשלה או ילדותית, התמכרות לסמים, סכיזופרניה ועוד. קבלת הפטור עוברת דרך קצין בריאות הנפש ופסיכיאטר צבאי, שיפנו את האדם בהמשך לוועדה רפואית, שם יאושר באופן סופי הפרופיל. יש להדגיש כי ברוב הגדול של המקרים פרופיל זה לא ישפיע על ההתנהלות בחיים האזרחיים. אם ברצונכם לשמוע עוד על איך לצאת מהצבא על נפשי, צרו איתנו קשר לייעוץ.

וועדת התאמה לשירות

בכלא וביחידות השונות קיימות וועדות אשר בוחנות את התאמת החייל לשירות. במקרה זה לא נבדקת יכולת רפואית/נפשית אלא יכולת התלויה בהתאמת החייל לצבא, נסיבותיו האישיות, נסיבותיו המשפחתיות, ימי תב"ן שצבר וכיו"ב. במידה ולחייל בעיות אישיות קשות, ימי תב"ן רבים, וקיימות המלצות מפקדים בנוגע לאי התאמתו לשירות- יוכל החייל לקבל פטור מטעמי אי התאמה. פטור זה מתחלק ל-2 עילות שחרור: "אי התאמה" ו-"התנהגות רעה וחמורה". בגין השניה נשללות חלק מהזכויות, אך למעשה החייל משוחרר מצה"ל ויכול להתחיל לשקם את חייו.

אפשרויות נוספות לשחרור מצה"ל

לצד האמור לעיל בנושא של איך לצאת מהצבא, ישנן עוד מספר עילות שבגינן ניתן לקבל פטור חוקי משירות, וביניהן עמדות מצפוניות או דתיות בהן דוגל המועמד לשירות או החייל. בנוסף, ישנן נסיבות כלכליות ואישיות חריגות, כמו בני משפחה התלויים באדם לצורך פרנסתם, לסיעוד חולים או עקב אובדן ושכול במשפחה.

המעוניינים לקבל פרטים נוספים אודות איך להשתחרר מהצבא וליווי בהליכים אלו מוזמנים לפנות למשרדנו בטלפון שמספרו 03-6955966, או במקרים דחופים 24 שעות ביממה בטלפון 054-7337750.

מאמרים נוספים