למקרים דחופים:

איך מתמודדים עם עבירות תנועה בצבא?

לצה"ל יש מערכת אכיפת חוק מקבילה למערכת האזרחית, שמורכבת ממשטרה צבאית, תביעה צבאית ובתי דין צבאיים. בגלל שחייל הוא לא אזרח – ההתנהלות המשפטית שלו תהיה מול הצבא, גם בכל מה שנוגע לעבירות תנועה.

עבירות תנועה בצה"ל 

יש כל מיני סוגים של עבירות שחייל עלול לעבור במהלך ביצוע תפקידו בצבא או בזמנו הפנוי, החל מחניה במקום ששמור לבעלי תו נכה ועד נהיגה במהירות גבוהה מהמותר. בגין העבירות החמורות יותר – יש סיכוי גבוה יותר שהצבא יחליט להגיש כתב אישום נגד החייל ולהעמיד אותו לדין. העבירות החמורות יותר כוללות, בין היתר: נהיגה ברכב לא תקין, נהיגה ללא רישיון, הפקרה אחרי פגיעה, סיכון חיים בנתיב תחבורה ועוד.   

תביעה צבאית

אם חייל עבר עבירת תנועה והמקרה שלו הגיע לתובע הצבאי, יש שתי אפשרויות איך יתקדם הטיפול בתיק. הראשונה, היא דין משמעתי שיתנהל בדרך כלל במקום בו החייל משרת. השנייה, היא הגשת כתב אישום והעמדה לדין בבית הדין הצבאי לתעבורה. המסלול שבו יתקדם התיק נקבע בעיקר לפי חומרת העניין, כשלתביעה הצבאית יש אפשרות להפעיל שיקול דעת במקרים מסוימים. אם מדובר בעבירה קלה ויש נסיבות מיוחדות שמצדיקות את זה, התובע הצבאי יכול להחליט להעביר את התיק לטיפול משמעתי. מצד שני, אם מדובר בעבירה חמורה, למשל כשעונש המאסר עליה לפי החוק הוא שלוש שנים ומעלה, אין אפשרות להעביר את התיק להליך משמעתי. במקרה כזה, יוגש כתב אישום והתיק יתנהל בבית הדין הצבאי לתעבורה. 

בית דין צבאי לתעבורה

חייל שהוגש נגדו כתב אישום עקב עבירות תעבורה יישפט באחד מבתי הדין הצבאיים לתעבורה. אם מדובר בעבירות חמורות במיוחד כמו הפקרה לאחר פגיעה או במקרה משולב עם עבירות פליליות משמעותיות אחרות, התיק יתנהל בבית הדין הצבאי המחוזי.

התנהלות המשפט

בתחילת ההליך, מקריאים לנאשם את כתב האישום ומבקשים ממנו להשיב, האם הוא מודה או כופר באשמה. אם הנאשם כופר באשמה – מתחיל המשפט עצמו, שבו המטרה של הנאשם היא להוכיח שהוא לא אשם באמצעות עדים וראיות. לאחר מכן, בית הדין צריך לתת הכרעה ולקבוע, האם הנאשם אשם ואם כן, מה העונש שהוא יקבל.

ענישה על ידי בית דין צבאי לתעבורה

בית הדין הצבאי לתעבורה מוסמך לתת למשרתים בצבא כל עונש שקבוע בחוק, כולל פסילת רישיון. יותר מזה, יש עבירות חמורות במיוחד, כמו נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים, בהן החוק מחייב בעונש של פסילת רישיון, אלא אם יש נסיבות מיוחדות שמצדיקות חריגה מהכלל. בנוסף, חייל שנמצא אשם בעבירות תעבורה ככל הנראה יקבל, בנוסף לעונש, גם נקודות. הנקודות יירשמו במשרד הרישוי, יצטברו בגין כל עבירה נוספת וילוו את החייל גם לאחר השחרור מהצבא. 

הסדר טיעון

הסדר טיעון הוא מסמך שנחתם בין התביעה הצבאית לנאשם. במסגרת הסדר טיעון הצדדים מסכימים שהנאשם יודה בעבירות המיוחסות לו (או בחלק מהן) ובתמורה הנאשם מקבל עונש שהצדדים מסכימים עליו. הסדר טיעון הוא סוג של חוזה בין הצדדים שכתוצאה ממנו, מסתיים המשפט. אין יותר צורך בבית הדין שיחליט מי צודק, מכיוון שהנאשם והתביעה הצבאית בחרו לסיים את המשפט בצורה שמקובלת על שניהם. 

ייצוג משפטי בבית הדין הצבאי לתעבורה

כפי שבוודאי כבר הבנתם מהמאמר, משפט בבית הדין הצבאי לתעבורה הוא משפט לכל דבר ועניין. במיוחד כשמדובר בעבירות חמורות, בית הדין יכול לגזור על הנאשם עונש משמעותי שיכול להשפיע עליו למשך שנים ארוכות. לכן, כדי לא להתמודד עם הדברים לבד, אנחנו ממליצים על פנייה לעורך דין צבאי שיכול להגן עליכם במהלך המשפט, לבנות עבורכם קו הגנה ואסטרטגיה משפטית מקצועית ונכונה ולעזור לכם לאורך כל הדרך.

 

 

 

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

דיני צבא

עורך דין מומחה בתחום דיני צבא כל חייל או מי שמועמד לשירות צבאי, עלול למצוא את עצמו במערכת יחסים מורכבת עם המערכת הצבאית, בין אם במסגרת של הליכים מול רשויות הצבא בעניינים רפואיים, נפשיים ואחרים, ובין אם מדובר בהליכים משפטיים צבאיים, , מתעוררות שאלות שונות

להמשך קריאה »
משפט צבאי

משפט צבאי מול מערכת הביטחון

קיימים מקרים במהלך השירות הצבאי, שירות קבע או במערך שירותי הביטחון שבהם מי ששירת את המדינה לאורך שנים, לא קיבל את מלוא הזכויות שלו בנושאים שונים. עקב כך לאחר השחרור או בתום שנות השירות, מחליט אדם זה לתבוע את מערכת הביטחון, כדי שישלימו את כל הכספים המגיעים לו על פי

להמשך קריאה »

טלפונים לחייל – ר"מ 2

להלן לשימוש חיילים והוריהם, מספרי טלפון של יחידות ר"מ 2 השונות בבתי החולים ברחבי הארץ. שהות בר"מ 2 כידוע, הינה סיפוח ליחידה זו לאור המלצה לאישפוז ממושך העולה על שבועיים. במקרה כזה "ייפלט" החייל מיחידתו ויסופח ליחידת ר"מ 2, אשר תבצע מעקב צמוד על מצבו

להמשך קריאה »