למקרים דחופים:

ביקורים בכלא צבאי – מדריך

חוק גיוס חובה הוא חוק שבבסיסו כי על כל אזרח במדינה החובה לשרת אותה. עבור רבים, התרומה למדינה בכל הקשור לשירות הביטחון היא זכות גדולה, וגם רבים אלו המסכמים את השירות שלהם כמאד משמעותי.

במסגרת כמו צה"ל ישנם חוקים ברורים, ובעת שעוברים על אותם החוקים ישנה גם ענישה ברמות שונות ואופנים שונים. המשפטים הצבאיים יכולים להסתכם בהערה, אזהרה, ריתוק ולעתים גם בעונש מאסר בפועל בכלא צבאי. ישנם שלושה סוגי עצורים המגיעים אל אחד מבתי הכלא הצבאיים: עצורים לפני משפט, חבוש ואסיר. בתי הכלא הצבאיים הם:

  • כלא 4 (בס"כ 394)
  • כלא 6 (בס"כ 396)

חיילים שמקבלים עונש מאסר חוששים מהלא נודע, כאשר נקודת האור עבורם היא ביקורי המשפחות. חשוב שגם אתם תדעו – החיילים שעתידים להיכנס לכלא לעונש מאסר וגם בני המשפחה, מהן הזכויות שיש לכם בכל הקשור לביקורים.

עוד לפני ביקור המשפחות: תהליך הקליטה של האסיר

בכל כלא ישנן כמה פלוגות, כאשר בתהליך הקליטה בוחרים לאן ישובץ האסיר. במעמד תהליך הקליטה, ובמשך 24 השעות הראשונות, יעבור האסיר בכמה תחנות שונות:

  • ראיון אישי עם מש"קית המיון
  • בדיקה רפואית המתבצעת על ידי רופא
  • תדרוך מלא לגבי החובות וסדר היום הצפוי
  • פגישה עם נציגי ועדת המיון

 

סדר היום: השכמה בשעה 5.30 בבוקר

עוד הרבה לפני שההורים מתכננים לבקר את ילדם בכותלי הכלא, הם מבקשים לדעת מהו סדר היום הצפוי. במסגרת בית הכלא נדרשים האסירים להיות ממושמעים ולהיצמד לכל החוקים והדרישות באשר לסדר היום. בכל בוקר, תיערך השכמה בשעה 5.30. במעמד ההשכמה, מתבצעת ספירה ראשונה ליום של כל האסירים במטרה להבטיח כי כולם נמצאים.

לאחר ארוחת הבוקר, מתפזרים האסירים למחלקות שונות ולמשימות שונות, כאשר מתבצעת ספירה נוספת בשעה 11.30 – לפני שהם יוצאים לארוחת הצהריים. לאחר מכן, הם חוזרים שוב למשימות על פי הצוותים אליהם הם חולקו, כאשר יום עבודה בכלא מסתיים לקראת השעה 16.30. מיד לאחר מכן מתבצעת ספירה נוספת ולאחריה ארוחת ערב.

ביקור אסיר בכלא – מהן הזכויות של החיילים?

לצד חיילים בשירות סדיר שמקבלים עונש מאסר בפועל, ישנם גם חיילי מילואים הנכלאים בעקבות עבירות שונות. בכל הקשור לתדירות הביקורים, ישנה חשיבות לסטטוס של החייל – חייל סדיר או מילואים. חייל סדיר שקיבל עונש מאסר, זוכה לביקור משפחה רק לאחר כשבעה ימים בהם הוא שוהה בכלא, כאשר הביקור הראשון יתאפשר רק ביום השמיני.

במידה והחייל שמרצה את עונשו בכלא הוא חייל בשירות מילואים, כעבור שלושה ימים הוא יוכל לממש את זכותו לביקור, כאשר הביקור הראשון ייערך ביום הרביעי. פרק זמן זה רלוונטי גם לחיילים בשירות סדיר הנמצאים בסטטוס "נשוי".

חיילות שקיבלו עונש מאסר, זכאיות לביקור ראשון לאחר יומיים.

האם זמן הביקור מוגבל?

השאלה הזו נשאלת על ידי לא מעט בני משפחה מודאגים וחשוב להשיב עליה. כל חייל או חיילת הזוכים לביקור על ידי המשפחה, זוכים לזמן מוגבל של כחצי שעה בלבד, כאשר תדירות המפגש היא אחת ל-14 יום. הרכב המבקרים גם הוא מוגבל, כאשר בכל ביקור קבוצת המבקרים יכולה לכלול עד 4 מבקרים בלבד.

חשוב להדגיש, כי קיימת זכות להבאת ציוד לחיילים אשר עצורים פחות מ-8 ימים. כך, גם במקרה של מעצר "פתע" החייל הכלוא יוכל ליהנות מציוד ותנאים בסיסיים, ונוחות מסוימת בין כתלי הכלא.

לנוחות המשפחות טלפונים שימושיים בכלא 4:

חמ"ל כלא 4- 03-9577560

טלפון ציבורי פלוגת בנות [פלוגה 400] 08-9217409 / 08-9236909

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה א – 08-9222609

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה ב- 08-9214609

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה ג- 08-9206200 / 08-9206209

לנוחות המשפחות טלפונים שימושיים בכלא 6:

חמ"ל כלא 6 – 04-9540555

טלפון ציבורי פלוגת בנות [פלוגה 600]- 04-9542505

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה א- 04-9840619

פלוגה ב- 04-9840300

פלוגה ג- 04-9541502

עוד באתר:

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

בית דין משלב

עריק ורוצה לצאת מזה ללא כלא ורישום פלילי? מעדת באופן חד פעמי בגלל בעיה נקודתית ואתה מעוניין לחזור לשירות תקין? ההליך בבית הדין המשלב הוא בדיוק בשבילך! מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות בעניין עריקים? לאורך השנים היה נדון עניינם של עריקים לתקופות ממושכות בפני

להמשך קריאה »
חייל אישור עבודה

הוצאת אישור עבודה במהלך השירות הצבאי – המדריך המלא

השירות הצבאי ידוע כאינטנסיבי מאוד וכצרכן זמן כבד, חיילים רבים מתקשים לעמוד בעומס הכלכלי ולעיתים אף נדרשים לתמוך במשפחותיהם במקביל לשירות. הצבא מאפשר לעבוד תוך כדי השירות, אך הדבר מצריך אישור עבודה מיוחד. מי יכול להוציא אישור, מה הדרכים לעשות את זה ומה הקשר של

להמשך קריאה »
וירוס קורונה בצבא - מידע לחייל

וירוס קורונה בצהל – כל המידע

נגיף הקורונה, אשר מעורר בהלה רבה בשבועות אחרונים ברחבי העולם, הוא חלק ממשפחה גדולה של נגיפים אשר גורמים למחלות בבעלי חיים ובבני אדם. נמצא כי המחלה עוברת בין בני אדם בצורה הדומה לשפעת, דרך טיפות זעירות אשר מתפזרות בזמן שיעול של נושא נגיף. בשל כך,

להמשך קריאה »