למקרים דחופים:

הוצאת אישור עבודה במהלך השירות הצבאי – המדריך המלא

השירות הצבאי ידוע כאינטנסיבי מאוד וכצרכן זמן כבד, חיילים רבים מתקשים לעמוד בעומס הכלכלי ולעיתים אף נדרשים לתמוך במשפחותיהם במקביל לשירות. הצבא מאפשר לעבוד תוך כדי השירות, אך הדבר מצריך אישור עבודה מיוחד.

מי יכול להוציא אישור, מה הדרכים לעשות את זה ומה הקשר של עורך דין מיסים לעניין? כל התשובות ועוד, במדריך הבא.

מהו אישור עבודה צבאי?

ככלל, הצבא אינו מאפשר עבודה פרטית המבוצעת שלא במסגרת שירות החובה. עם זאת, חיילים אשר נתונים במצוקה כלכלית או סוציאלית קשה, שלהם או של משפחתם, זכאים להחרגה מן הכלל ויכולים לפעול לקבלת אישור עבודה במהלך השירות. האישור אינו מאפשר עבודה על חשבון זמן הבסיס ואינו מאפשר הקלות בנוגע למידת הנוכחות הרגילה של החייל בבסיס. אך כן מאפשר עבודה במהלך סופי השבוע או בזמן בית אחר, לחיילים בעלי יציאות של שבוע-שבוע וכדומה. אופציה נוספת היא מתן אפשרות לחופשה "מיוחדת" המיועדת לעבודה. זמן החופשה המיוחדת יכול להשתנות כתלות במקרה.

 

למי מיועד אישור העבודה?

היתר העבודה מיועד לכל חייל אשר נתון במצוקה כלכלית, בין אם חייל קרבי, תומך לחימה או חייל בתפקיד עורפי. על החייל להמציא מסמכים אשר מפרטים את ההכנסות שלו ושל הוריו על מנת להוכיח כי אכן קיימת מצוקה כלכלית. לאחר בחינת המסמכים על ידי הגורמים הרלוונטיים וקבלת האישור יוכל החייל להתחיל בעבודה פרטית.

פטור מהוכחת מצוקה כלכלית

ישנם מקרים בהם אין צורך להוכיח מצוקה כלכלית וניתן לגשת ישירות להגשת היתר העבודה, הפטור יינתן לחיילים המוגדרים כ:

 • חיילים ברמת פעילות א' ומעלה
 • עובדי משמרות 
 • טבחים
 • מאבטחי מתרנים
 • כבאים
 • נהגי סיור
 • משגיחי כשרות
 • חיילים בודדים
 • חיילי חובה מעל גיל 24
 • ביי"נישים (בני ישיבות)
 • הגשת היתר עבודה לתקופת ה-חפש"ש בלבד

כיצד להוציא אישור עבודה?

הדרך לאישור העבודה מתחילה בפנייה למשקית ה-ת"ש, המשקית תסייע לכם לקבל את כל הפרטים אודות האישור ותיתן לכם את כל הטפסים הרלוונטיים למילוי. לאחר מילוי הטפסים, השגת פירוט ההכנסות של ההורים והצגה של מצב חשבון בנק, תוכל הבקשה להיבחן על ידי רמ"ח פרט באכ"א או מי מטעמו. רק לאחר קבלת ההיתר בכתב יוכל החייל להתחיל לעבוד, חשוב לשים לב כי ההיתר ניתן לתקופה מוגבלת של עד שנה בלבד.

עזרת איש מקצוע – עורך דין צבאי

במקרים של קבלת אישור עבודה, עזרתו של איש מקצוע כמו עורך דין צבאי נדרשת עוד במהלך השגת האישורים הרלוונטיים והוכחת המצוקה הכלכלית. עורך הדין המנוסה בדיני הצבא ובעל מיומנות בהמצאת המסמכים הנדרשים, יוכל לסייע לכם לקבל את האישור במהירות וללא מאמץ מיותר. גם לאחר תחילת העבודה רצוי להיוועץ עם עורך דין צבאי המכיר את סוגיות המס הקשורות בנושא עבודת חיילים סדירים ויכול לסייע לכם למצות את זכויותיכם במלואם.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

איך לבחור עורך דין צבאי באינטרנט

איך לבחור עורך דין צבאי באינטרנט?

רבים חושבים שמערכת משפט היא מערכת משפט, ללא תלות בסוג ובאופי הסוגיה שעומדת על הפרק. עם זאת, מי שמגיע מתוך מערכת המשפט הצבאית, יודע שמדובר בשני גופים מעט שונים. אומנם קיימים אותם חוקים, אך בכל זאת ניתן למצוא הבדלים. במערכת הצבאית יש עבירות שנחשבות יותר

להמשך קריאה »

עריקות ממילואים – איך להתנהל

כבר עם מילוי טופס הטיולים ביום האחרון לשירות הסדיר, מקבלים המשוחררים הטריים את הפרטים לגבי הבסיס בו הם ישרתו והתפקיד שהם ימלאו במילואים. למרות שרבים סבורים כי רק לוחמים חוזרים לשרת בצבא במסגרת המילואים, הרי שגם חיילים ששירתו בתפקידים אחרים – כתומכי לחימה או כג'ובניקים,

להמשך קריאה »

פטור מטעמי הווי משפחתי

שחרור משירות צבאי לחיילות עקב נישואין או הריון מהו פטור מהצבא עקב נישואין או הריון? חובת שירות בצה"ל חלה גם על בנות. תקופת השירות נקבעת בהתאם לתפקיד ונעה סביב שנתיים. יחד עם זאת, לפוקד קיימת סמכות שלא לקרוא למלש"ב (מועמד לשירות בטחון) לשירות, מטעמים שונים

להמשך קריאה »