למקרים דחופים:

ייצוג בתיקי סמים בצבא

שימוש בסמים בצבא

משרד עורכי הדין קרדונר נמנה על המובילים בישראל בדין הצבאי, וייצג לאורך השנים עשרות אלפי חיילים ואף קצינים בפני ערכאות צבאיות ובכל סוגי העבירות, לרבות בעבירות שימוש בסמים בצבא, החזקה בסמים בצבא, סחר בסמים בצבא ועבירות סירוב להיבדק לגילוי שימוש בסמים מסוכנים. עורכי הדין במשרדנו הינם יוצאי הפרקליטות הצבאית, בעלי ניסיון רב שנים וידע מעמיק בהתנהלות מול הפרקליטות הצבאית ובתי הדין הצבאיים. חשוב להדגיש כי עבירות אלה נבחנות בצורה מחמירה בהרבה יחסית למערכת המשפט האזרחית, כאשר כל עבירה קלה כחמורה תוביל למשפט וקרוב לוודאי גם לענישה. זאת, לאור מלחמת החורמה שמנהל צה"ל, כאשר לאחרונה, מעבר לחומרים הכלולים בפקודת הסמים המסוכנים, נאסרים לשימוש חומרים אחרים אשר הינם מסוכנים ואינם כלולים בפקודה (כגון נייס גאי אשר משנה תצורות וחומרים).

דברים שחשוב לדעת על עבירות של שימוש בסמים בצבא

הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא שהנורמה האוסרת שימוש בסמים מצויה בפקודת הסמים המסוכנים, שלעניין הגשת כתב אישום לא מבדילה בין סם קל לקשה, כך שבאופן עקרוני דין מריחואנה כדין קוקאין או LSD (הענישה כמובן שונה בין סמים קלים וחמורים). חוק השיפוט הצבאי אינו כולל עבירות סמים והללו לקוחות מהחוק הישראלי. שנית, אין הכרח כי החייל יחזיק, ישתמש או יסחר בסמים כאשר הוא לובש מדים, נמצא ביחידתו או בפעילות מבצעית, כך שגם אם עבירות אלו נעשו בנסיבות אזרחיות- במהלך בילוי, אפטר או חופשה מכל סוג שהוא – עדיין צפויים הליכים משפטיים. לבסוף, כפי שצוין לעיל, אין להקל ראש בזימון לחקירה במצ"ח או בכתב אישום שיוגש לבית דין צבאי, ואין סיבה לחשוב כי מקרים "קלים" או ראשונים של שימוש בסמים בצבא יטופלו ביד רכה. הסיבה לכך היא שצה"ל רואה בחומרה יתרה שימוש בסמים הפוגע בערנות ובתפקוד החייל, דבר העלול להוביל לסיכון בטחון המדינה ולסיכון חיים.

הליכים וענישה

בעת חשד לביצוע עבירת הסמים, תיפתח מצ"ח בחקירה, במרבית המקרים יושם החשוד במעצר במהלך החקירה (בייחוד כאשר מדובר בפרשיות סמים או כשיש חשש לשיבוש הליכי חקירה) ולעיתים אף עד לתום ההליכים. מכאן והלאה ייאסר על החייל לנהוג ברכב צבאי, ובמידה שמהחקירה יעלה חשד סביר לביצוע העבירה הוא יועמד לדין בפני בית דין צבאי. אמנם, ישנם מקרים מסוימים המגיעים לבית משפט אזרחי, אך הדבר תלוי באישורו של היועץ המשפטי לממשלה שאינו נוטה לכיוון זה. במידה שהחייל יימצא אשם בבית דין צבאי יוטלו עליו עונשים בהתאם לחומרת העבירה ונסיבותיה, כדוגמת מאסר בפועל, מאסר על תנאי, הדחה מהיחידה, הורדה בדרגה, שלילת רישיון הנהיגה הצבאי והורדה של הסיווג הביטחוני. מעבר לכך, כנגד חייל הנאשם בעבירות סמים נפתח רישום פלילי שעוד ימשיך ללוותו שנים רבות אל תוך האזרחות. הרישום עצמו עלול לפגוע במישורי חיים רבים, החל מבעיית קבלה למקומות עבודה ועד איסור על עיסוק במקצועות מסוימים.

חשיבותו של ייצוג משפטי

מן האמור לעיל ניתן להבין כי אין תחליף לייצוג משפטי נמרץ ותקיף בנושא של שימוש, החל מהזימון לחקירת מצ"ח, דרך המשפט עצמו, ועד לעמידה מול ועדת סמים בצבא שיכולה לשחרר את החייל משירות במיידי ולשלול את ההטבות המגיעות לו. עורך דין צבאי מנוסה ומיומן ייתן את הייעוץ המקצועי הטוב ביותר כבר בשלב החקירה, שהוא החשוב ביותר, וכבר בשלב זה ניתן להביא לסיום ההליכים. אם פניתם בשלב מאוחר יותר, עו"ד צבאי מיומן ימצא את ההגנה המשפטית הטובה ביותר, ויציג נסיבות מקלות העשויות להוביל להמתקת העונש ולעיתים אף לביטול ההליכים, כגון התנהלות לקויה של החוקרים, פגמים אחרים בחקירה, נסיבות רפואיות ומשפחתיות, הבעת חרטה ושירות צבאי ללא רבב.

מאמרים נוספים

חקירת מצ"ח – המדריך המלא

מדריך לנחקר – חקירת מצ"ח מאמר זה נכתב על ידי עורך דין צבאי מומחה בחקירות תיקי מצ”ח בעבירות סמים, מין, רכוש, שימוש בנשק ועבירות המתה, והוא נועד לשמש את הנחקרים ובני משפחותיהם בנקודת זמן קשה זו בחייהם. במאמר זה תוכלו למצוא מידע מועיל ויעיל, אשר

להמשך קריאה »

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר