למקרים דחופים:

כלא צבאי – מידע לחיילים ולהורים

מתקני הכליאה בארץ

חיילים נשפטים כידוע, על פי חוק השיפוט הצבאי, על פי החוק הישראלי, פקודת הסמים המסוכנים ופקודות הצבא. מי שנגזר דינו בגין עבירה פלילית או צבאית לעונש מאסר בפועל או מחבוש בפועל מגיע לאחד מבתי הכלא הצבאיים הבאים:  בס"כ 394 (או בשמו העממי- "כלא 4") הממוקם בבסיס צריפין, סמוך לשער ראשון; בס"כ 396 (או בשמו העממי- "כלא 6") הממוקם בסמוך לעתלית בצפון. בכל כלא מספר פלוגות עצורים, ופלוגה נפרדת לבנות. יודגש- בנות מוחזקות בהפרדה מוחלטת מפלוגות הבנים, בכלא 4 נקראת פלוגת הבנות פלוגה 400 ואילו בכלא 6 – פלוגה 600.

סוגי העצורים בכלא הצבאי

ישנם שלושה סוגים של עצורים-

על"מ- עצור לפני משפט–  חייל אשר נעצר בגין עבירה צבאית או פלילית וטרם נגזר דינו. על"מ אשר משפטו מתקיים בבית הדין הצבאי יובא מפעם לפעם להארכות מעצר עד למשפטו, ולאחר המשפט, בדרך כלל מועברים חיילים מכלא 4 לכלא 6. לרוב, חיילים מעדיפים להישאר בסטטוס של על"מ מאחר שבמצב זה לא ניתן לשפוט אותם בדין משמעתי בגין עבירות התנהגות בכלא, ולא ניתן להוסיף להם ימי כליאה. בנוסף, לעיתים לאחר גזר הדין ובמידה ונותרה עוד תקופת כליאה, מועברים חיילים לכלא 6. לכן, חיילים המתגוררים בדרום או במרכז מעדיפים להישאר בכלא 4 על מנת להקל על משפחותיהם בביקורים.

חבוש– חייל שסיים את משפטו ונגזר דינו בדין משמעתי לעונש מחבוש בפועל. הרשעה בדין משמעתי לא גוררת רישום פלילי, לא מלא ולא מופחת, זהו הליך מנהלי פנימי בצבא ואין לו כל השלכה באזרחות.

אסיר– חייל שסיים את משפטו ונגזר דינו בפני בית דין צבאי במסגרת הליך פלילי. בעניין זה חשוב לציין, כי הרשעה בבית דין צבאי גוררת רישום פלילי מופחת בתיק עריקות אם העונש הוא עד 90 ימי מאסר; ובתיק סמים אם העונש הוא עד 60 ימי מאסר בפועל; וגוררת רישום פלילי מלא על עונשים חמורים מאלה. רישום פלילי יופיע כמובן במאגר משטרת ישראל ויש לו השלכה באזרחות.

מערכים תומכים וסיוע לחייל בכלא צבאי

בכל כלא צבאי, קיימים מספר מערכים תומכים אשר מטרתם לטפל בחיילים ואף לשקמם:

מערך גחל"ת– מערך גחל"ת מורכב מראש מערך בדרגת רס"ן ומאבחנות שהן חיילות בדרגות טוראי עד סמל. תפקיד המערך לשוחח עם חיילים, לבדוק את עניינם, את נסיבותיהם האישיות, מצבם המשפחתי והכלכלי – ולתת המלצה שתסייע לחייל בהמשך שירות תקין. לרוב- המלצות גחל"ת הינן חזרה ליחידה, שינוי שיבוץ, ולעיתים אף ממליצים על פטור מהצבא. מערך זה הוקם מתוך הבנה שחיילים המצויים בכלא הצבאי בגין עבירות רכוש, עריקות או סמים, סבלו מבעיות שהובילו לכליאתם, ויש לעשות ניסיון לסייע להם.

מערך בריאות הנפש– מערך ברה"ן בכלא הצבאי מורכב מפסיכיאטרית הבס"כ ד"ר אבנשטיין, רש"ץ קב"נים מר גולדמן, וקב"נים בסדיר ומילואים. דומה כי כוח האדם במערך ברה"ן אינו מספיק לבדיקת כאלף חיילים השוהים בכלא, ועל כן בדיקות רבות מתעכבות וחיילים ממתינים זמן רב לפגישה עם קב"ן או פסיכיאטרית הבס"כ. מטרת המערך- לבדוק חיילים המתלוננים על מצוקה נפשית חמורה ו/או כאלה אשר אינם כשירים לשירות צבאי. קיימות בעיות שונות בתחום ברה"ן- החל מדיכאון, ועד שימוש בסמים או סכיזופרניה- וגורמי ברה"ן יכולים להמליץ שלל סוגי המלצות, החל מהורדת פרופיל ועד פטור משירות בפרופיל 21 על רקע נפשי.

מערך מקא"מ– מערך מקא"מ [מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות] הוא מערך גדול בצה"ל, עם קצינות מקא"מ בבסיסים השונים וגם בכלא. מדובר במערך קידום אוכלוסיות מיוחדות המטפל בחיילים שגוייסו מראש בגיוס מיוחד [חיילים עם נתונים נמוכים, ללא 12 שנות לימוד, עם תיקים פליליים וכיו"ב] ומתוך הבנה שהם מגיעים עם קשיים מבית וסיכויי הצלחה נמוכים לשירות צבאי. חיילים כאלה, במידה ואכן מוסרים כי אינם מצליחים בשירות צבאי- מקבלים פטור משירות;

וועדות התאמה– חיילים אשר לא מאובחנים על ידי מערך גחל"ת יכולים לבקש שעניינם ייבחן ע"י וועדת התאמה, על מנת לבחון את התאמתם להמשך שירות. וועדה יכולה להמליץ כל המלצה בדיוק כמו גחל"ת- החל משינוי שיבוץ ועד פטור משירות; חשוב לדעת שקיימים שני סוגי פטורים – אי התאמה, והתנהגות רעה וחמורה. פטור בגין העילה השניה יוביל לאפשרות לאיבוד זכויות כגון מענק שחרור וכיו"ב או חלק מהם [לעיתים שוללים 30% או 50% ולעיתים 100%]. הסיבה הנפוצה, במקרה של היעדרויות ארוכות, היא פטור בגלל "התנהגות רעה וחמורה"- ומשמעותה היא שהחייל בהתנהגותו הרעה והעובדה שביצע עריקות ארוכה, למעשה כפה על המערכת לשחרר אותו, ולמעשה הביא לשחרורו מהצבא בהתנהגותו הרעה והחמורה. גם בהיבט זה משמעות חשובה לעבודתו של עורך דין צבאי מנוסה המייצג את החייל, ולמשרדנו תקדימים בהם שונתה עילת השחרור מהתנהגות רעה וחמורה לעילה של אי התאמה והחייל זכה במלוא הזכויות המגיעות לו מהצבא.

מערך ת"ש– מטפל בבקשות ת"ש ומתן סיוע ת"ש למשפחתו של העצור גם בתקופת הכליאה, בייחוד מקום בו מדובר בחייל בודד או מצד שני חייל נשוי עם ילדים.

מרפאה– למתן טיפול רפואי לחייל. כלואים רבים מתלוננים על טיפול רפואי לקוי וחשוב להיות עם היד על הדופק על מנת להבטיח שילדיכם אשר כלואים, אכן יקבלו טפול רפואי ראוי ובזמן.

חשוב מאוד שעורך הדין הצבאי יהיה מנוסה עם רקע של הצלחות בתחום והיכרות מעמיקה עם המערכת, על מנת להפנות את החייל בזמן הנכון לגורם הנכון ולא "לפספס" אבחון של גורמים שיכולים לסייע לחייל במהלך הכליאה. כך, למשל, חשוב מאוד שחייל המבקש פטור משירות יובא בפני וועדת התאמה במהלך הכליאה, אפשרות שלא קיימת למשל בבקו"ם וקשה מאוד ביחידות.

לייעוץ ראשוני בכל עניין צבאי משפטי מלאו שם ומספר טלפון ונחזור אליכם בהקדם.

בכל בעיה בתחום המשפט הצבאי הפלילי או מול רשויות הצבא, ניתן לפנות אלינו ונשמח לסייע בייעוץ והכוונה ראשונית. באתר גם מאמרים אשר מטרתם לספק מידע ראשוני בנוגע לתחום הפניה. אין במאמרים כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי במקרה הספציפי, ולצורך כך באפשרותכם לפנות אלינו טלפונית או לקבוע פגישת ייעוץ ללא התחייבות.

זכויות עצורים, ביקור בכלא צבאי והבאת ציוד לעצור

בעבר ביקורים והבאת ציוד היו מתואמים מול קצין העיר הרלוונטי למקום מגוריכם, אך כיום הדבר מתואם מול חמ"ל כלא 4 או כלא 6.

לכל כלוא זכות לביקור משפחה פעם בשבועיים, בימים קבועים מראש. על המשפחה להתקשר יום לפני הביקור ולבקש לתאם שעה. במסגרת הביקור ניתן להביא ציוד לכלוא. לעצור יתאפשרו ביקורים במשך כל תקופת כליאתו, אלא אם כן ישללו לו ביקורים עקב התנהגות רעה בכל והגשת טופסי תלונה כנגדו מסיבה כזו או אחרת. עוד יש לדעת, כי ההפרש בין הביקורים חייב להיות לפחות שבועיים. לחיילים נשואים- יש תדירות ביקורים גבוהה יותר ומשך ביקור ארוך יותר על ידי האישה. בכל מקרה, ניתן לפנות אל קצין העיר בבירורים שונים בנוגע לעצור.

במסגרת דיונים בבית הדין הצבאי לא ניתן להביא ציוד לעצורים, בית הדין לא יאשר זאת אלא במקרים חריגים מאוד, ובאישור גורם מהכלא הצבאי. הבאת ציוד לעצור חדש- מי שנעצר באופן פתאומי והמשפחה מבקשת להביא לו ציוד, הדבר אפשרי כל עוד מדובר במי שעצור פחות מ-8 ימים ושטרם הועבר לו ציוד. העברת ציוד כזו יכולה להתבצע בכל יום בתיאום טלפוני עם הכלא, תוך הבאת הציוד אל הכניסה לכלא ומשם הציוד יועבר ללא ביקור אל העצור.

בכלא צבאי מקבלים החיילים קנטינה מדי יום, בסך של כ-11 שקלים ליום בהם יכולים העצורים לרכוש לעצמם חטיפים, טלכרדים סיגריות וכיו"ב. בקשות לחופשה לאירועים (בר מצווה, חתונה- לא יומולדת) מוגשות למפקד הכלא, והוא שאמור לאשרן. מפקד הכלא נוטה לאשר בקשות של חיילים "שפוטים" ונוטה לשלול בקשות של מי שעדיין מוגדר "על"מ". גם בהיבטים אלה יכול עורך הדין הצבאי לסייע רבות, בהגשת בקשות כאלה ואחרות למפקד הכלא ועמידה בקשר ישיר איתו. מניסיוננו רב השנים למדנו שלבקשות עו"ד בהקשר זה יש יתרון ותוצאות; בכלא צבאי יש טלפון ציבורי ולעיתים כמה טלפונים ציבוריים בכל פלוגה, ובדרך זו ניתן ליצור קשר עם החיילים העצורים. אם יקירכם נעצר ותפנו אל משרדנו, נוכל לצייד אתכם בעשרות מספרים של טלפון ציבורי כלא 4.

טלפונים שימושיים למשפחות העצורים בכלא צבאי

טלפונים כללייים כלא 4

חמ"ל 03-9577560

תיאום ביקורים 03-9576325

גחל"ת 03-9577585

משרד קב"ן 03-9579086

טלפונים כלליים כלא 6

חמ"ל 04-9540555

תיאום ביקורים בטלפון חמ"ל 04-9540555

לשכת מפקד כלא 6 04-9544500

טלפונים ציבוריים כלא 4 וכלא 6

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה 400 (בנות)- 08-9217409 / 08-9236909

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה א- 08-920290 / 08-9222609

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה ב- 08-9214609 / 08-9230409

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה ג- 08-9206200 / 08-9206209 / 08-9250400

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה 600(בנות)- 04-9542505

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה א- 04-9840619 / 04-9541100

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה ב- 04-9840300

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה ג- 04-9541502

לייעוץ ראשוני בכל עניין צבאי משפטי מלאו שם ומספר טלפון ונחזור אליכם בהקדם.

בכל בעיה בתחום המשפט הצבאי הפלילי או מול רשויות הצבא, ניתן לפנות אלינו ונשמח לסייע בייעוץ והכוונה ראשונית. באתר גם מאמרים אשר מטרתם לספק מידע ראשוני בנוגע לתחום הפניה. אין במאמרים כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי במקרה הספציפי, ולצורך כך באפשרותכם לפנות אלינו טלפונית או לקבוע פגישת ייעוץ ללא התחייבות.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

נהיגה בשכרות

נתפסת בנהיגה בשכרות במהלך השירות הצבאי? כל מה שאתה חייב לדעת

במהלך השירות הצבאי אתם למעשה "רכוש" צה"לי, מה שחיילים רבים לא לוקחים בחשבון כאשר הם יוצאים לבלות בסוף השבוע. אם חיילים או חיילות נתפסים נוהגים שיכורים, הם בדרך כלל יצטרכו להסתייע בעורך דין צבאי. יחד עם זאת, אין בכך חובה, ולעיתים, יהיה אפשרי להסתייע גם

להמשך קריאה »

פטור מטעמי הווי משפחתי

שחרור משירות צבאי לחיילות עקב נישואין או הריון מהו פטור מהצבא עקב נישואין או הריון? חובת שירות בצה"ל חלה גם על בנות. תקופת השירות נקבעת בהתאם לתפקיד ונעה סביב שנתיים. יחד עם זאת, לפוקד קיימת סמכות שלא לקרוא למלש"ב (מועמד לשירות בטחון) לשירות, מטעמים שונים

להמשך קריאה »
חייל אישור עבודה

הוצאת אישור עבודה במהלך השירות הצבאי – המדריך המלא

השירות הצבאי ידוע כאינטנסיבי מאוד וכצרכן זמן כבד, חיילים רבים מתקשים לעמוד בעומס הכלכלי ולעיתים אף נדרשים לתמוך במשפחותיהם במקביל לשירות. הצבא מאפשר לעבוד תוך כדי השירות, אך הדבר מצריך אישור עבודה מיוחד. מי יכול להוציא אישור, מה הדרכים לעשות את זה ומה הקשר של

להמשך קריאה »