למקרים דחופים:

עריקות לתקופה של 3 וחצי שנים החייל שוחרר מהכלא לאחר 90 ימים

עריקות לתקופה של 3 וחצי שנים – תנאי בית דין קודם – החייל שוחרר מהכלא לאחר 90 ימים בלבד עם פטור מהצבא

עניינו של חייל אשר התגייס לצבא ושירת תקופה של שנה וחודשיים. בעברו היעדרות קודמת עליה נשפט בבית דין צבאי ותנאי בית דין. אימו של החייל פנתה למשרדנו בסמוך למעצרו של החייל והציגה מצב הדברים שאינו מבשר טובות. על פניו, כאשר מדובר בהיעדרות של 3.5 שנים עם תנאי בית דין קודם, כאשר התביעה מודיעה כי בכוונתה להגיש כתב אישום בגין עבירה של עריקות לפי סעיף 92 לחוק השיפוט הצבאי, הצפי של הענישה יכול לעלות על שנת מאסר. כאן נכנס משרדנו לתמונה וביקשנו לבדוק את כל המסמכים הנוגעים לגיוסו של החייל לצבא ואף בדקנו את הנתונים הנוגעים להגעתו של החייל ארצה. הסתבר לנו כי החייל הגיע לארץ בגיל 18, אולם באותו שלב החייל לא קיבל מעמד של עולה, ותהליך של קבלת האזרחות לקח 3 שנים ממועד הגעתו לארץ. רק כשנה לאחר קבלת האזרחות החייל גויס לצבא. לפיכך טענתנו הייתה כי החייל גויס שלא כדין לצבא, בחריגה מהוראות חוק שירות בטחון, כאשר עתרנו לקבוע את המועד לתחילת מירוץ הזמנים לגיוס החל מרגע ההגעה לישראל וזאת מאחר שכבר במועדים אלו ניתן היה לראות את החייל כתושב. בנוסף גילינו כי רשויות הצבא טעו כאשר גייסו את החייל לשירות של 30 חודשים כאשר לאור גילו, התקופה המרבית לקריאה עמדה על 24 חודשים. לאחר שמיעת הטיעונים התביעה השתכנעה שלא להגיש כתב אישום בעבירה חמורה של עריקה, ושלא לעתור להרכב של שלושה שופטים בהליך זה. לאור נסיבות אלו, ונסיבות אישיות של החייל, עמדנו על כך שיש לשחרר את החייל בוועדת התאמה לשירות, והחייל אכן שוחרר משירות צבאי, ולאחר ריצוי של 3 חודשי מאסר הוא שוחרר מהכלא כולל התנאי.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

עבירת רכוש שהומרה להתנהגות מבישה – ללא מאסר

עסקינן בחייל שנחשד בהוצאת רכוש והחזקת רכוש החשוד כגנוב מסוג דלק ושמנים. על חשיבות קבלת ייעוץ משפטי בחקירה כתבי במאמר נפרד (קראו עוד – מדריך חקירת מצ”ח) שכן כבר בחקירתו הכחיש החייל כי הוציא או גנב את הדלקים והשמן וטען כי הם באו לחזקתו ברכישתם מאחר.

להמשך קריאה »

איומים בנשק טעון ודרוך

איומים בנשק טעון ודרוך – 30 ימי עבודה צבאית וללא מאסר בפועל כתב האישום שהוגש נגד החייל ייחס לו בתחילה עבירות חמורות של שימוש בלתי חוקי בנשק, עם מעשים נלווים של אלימות והתנהגות פלילית, והכל תוך שהנשק היה טעון ודרוך, ותוך נקיטת איומים ואלימות כלפי

להמשך קריאה »