למקרים דחופים:

רישום פלילי על עבירה שבוצעה בזמן השירות הצבאי

למרבה הצער, פתיחתם של תיקים פליליים במהלך השירות הצבאי היא עניין שכיח באופן יחסי, וזאת בהשוואה לאזרחות. הדבר נובע ברובו מהקשחת החוקים במסגרת המשפטית הצבאית אשר איננה בוחלת באמצעים לצורך יצירת הרתעה ומשמעת אחידה. 

אחת מן הדוגמאות הנפוצות שבהן היא נושא השימוש בסמים. בעוד שעבירת סמים ראשונה באזרחות יכולה להסתיים ללא כל רישום ותיעוד פלילי, הרי שהמסגרת הצבאית עלולה בהחלט להוביל את הענישה אל עבר פתיחתו של תיק פלילי אשר ילווה את החייל גם הרבה אחרי שיסיים את שירותי ויתאזרח. 

האם רישום פלילי על עבירה שבוצעה במסגרת הצבא נותר אתנו גם באזרחות? 

הבעיה המרכזית עולה כאשר למרות שהתיק נפתח במסגרת השירות הצבאי, אותו התיק הפלילי ממשיך ללוות את החייל גם באזרחותו ומופיע ברישום הפלילי לכל דבר ועניין.  

מה עושים? מטרתנו העיקרית היא להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי, הליך ידוע ומוכר הנהוג גם עבור תיקים שנפתחו במהלך המסגרת האזרחית. עם זאת, לשם כך עלינו להבחין מה הוא אותו הרישום הפלילי שנפתח בעת השירות הצבאי. 

באם מדובר בהרשעה 

משמע, אדם נשפט בבית הדין הצבאי והורשע, הרי שאותה ההרשעה מופיע ברישום הפלילי האזרחי. הדרך למחוק את אותה ההרשעה יכולה להתקיים באחת משתי הדרכים הבאות: 

  1. הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה 
  1. הגשת בקשה למדור מידע פלילי במשטרה  

יש לשים לב כי חלים כל מיני משתנים המטים את הכף לקבלת הבקשה  כך למשל, הזמן שחלף מאז התקבלה ההרשעה, האם ההרשעה נמצאת בתקופת ההתיישנות או שמא נמצאת בתקופת המחיקה ועוד פרמטרים רבים נוספים. כדי להגיש בקשה שכזו, מוטב יהיה להיעזר בעורך דין צבאי מומלץ המתמחה בעבירות שבוצעו במסגרת הצבאית כמו נפקדות עריקות או בעבירות שלא קשורות למסגרת הצבאית אצל עו”ד פלילי.

באם מדובר בתיק סגור 

זאת אומרת, תיק שנפתח במסגרת הצבאית אולם התיק נסגר שלא בעילה של היעדר אשמה  הרי שהוא עדיין מופיע ברישום הפלילי ונקרא “רישום משטרתי”. הדרך לבטל את הרישום המשטרתי ניתנת אך ורק על ידי הגשת בקשה למדור מידע פלילי. 

שימו לב כי גם שם חלים כל מיני משתנים המטים את הכף לקבלת הבקשה. כך בין היתר, הזמן שחלף מאז נסגר התיק, היות האבחנה הקיימת בין סיווג התיק לתיק “פשע” או לחילופין תיק “עוון”, ועוד. 

חשיבות ההיעזרות בעו”ד מומחה 

כיאה לכל הליך משפטי וכל שכן כזה המערב בו את גורמי אכיפת החוק וכן את המערכת הצבאית, ההסתמכות וההיוועצות עם עורך דין המומחה בדינים הצבאיים, היא חשובה ויכולה לסייע רבות בקיצור התהליך ובהשגת התוצאות החיוביות עבור הלקוח או הלקוחה. 

משרדנו יידע לנתב את הבקשה למסלול הנכון שיבטיח את ההצלחה המרבית. לקבלת פרטים נוספים צרו עמנו קשר טלפוני, או לחילופין השאירו פניה באתר לצורך קבלת שיחה חוזרת. יחד, נתווה את האסטרטגיה המשפטית הנכונה. 

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

משפטים צבאיים

מהו משפט צבאי? הליך משפטי צבאי יכול להיות הליך משמעתי פנימי, או הליך פלילי בפני בית דין צבאי. כידוע, כל מועמד לשירות בטחון [מלש”ב] וכל חייל בסדיר או מילואים, כפוף לחוקי הצבא, חוק השיפוט הצבאי, פקודות הצבא והוראות מפקדיו, וכל מי שפועל בניגוד לחוקים, הוראות

להמשך קריאה »

דיני צבא

עורך דין מומחה בתחום דיני צבא כל חייל או מי שמועמד לשירות צבאי, עלול למצוא את עצמו במערכת יחסים מורכבת עם המערכת הצבאית, בין אם במסגרת של הליכים מול רשויות הצבא בעניינים רפואיים, נפשיים ואחרים, ובין אם מדובר בהליכים משפטיים צבאיים, , מתעוררות שאלות שונות

להמשך קריאה »

איך לבדוק האם לחיילים מגיעים החזרי מס?

אם אתם חיילים משוחררים ומעוניינים לדעת האם יש סיכוי שמא מגיע לכם החזר מס, בוודאי תשמחו לקרוא שאם אתם משוחררים עד שנתיים שלוש בהחלט יכול להיות שאתם זכאים להחזרי מס. במאמר זה נספק לכם את כל המידע אודות הנושא. התחילו לקרוא.. האם אתם זכאים לנקודות

להמשך קריאה »