צוואה, דרכי עריכתה וצוואה נוטריונית

צוואה, דרכי עריכתה וצוואה נוטריונית

צוואה היא מסמך משפטי בו אתם קובעים מי יירש את הנכסים והממון שצברת במהלך חייכם. היורשים על פי הצוואה, הנקראים גם זוכים, הם אלו שנקבתם בשמם בצוואה. במסגרת המאמר נמליץ לכם לערוך צוואה נוטריונית אולם נסביר גם על סוגי צוואות נוספים. האמור במאמר זה נועד להביא בפני הקורא עובדות חשובות בדרך אל הכנת הצוואה הנוטריונית. מאמר זה נכתב על ידי עורך דין ונוטריון המתמחה במתן שירותי צוואה נוטריוניים. אין באמור משום תחליף לייעוץ משפטי.

א. יש הרבה סיבות לעשות צוואה – כולן טובות

 1. אם הגעתם למאמר זה, כנראה שהמחשבה לעשות צוואה חלפה בראשכם. דעו כי מדובר בעניין חשוב שמשמעותו להבטיח כי רצונכם יעשה.
 2. יש מגוון רחב של סיבות להגיע להחלטה זו של הכנת צוואה. נעמוד על חלקן תוך שנדגיש כי אין זה משנה כלל מהי הסיבה – הכנת צוואה היא החלטה נכונה ומושכלת.
 3. הסיבה העיקרית להכנת צוואה נוגעת לציווי של חלוקת הממון והנכסים בין היורשים. רצונו של האיש ורצונה של האישה הוא כי בבוא היום, הממון והנכסים יחולקו באופן התואם את רצונותיהם והוראותיהם.
 4. סיבה נוספת להכנת צוואה היא הרצון של עושי הצוואה למנוע מהיורשים “להתכתש” בינם לבין עצמם, בהליכים משפטיים בלתי פוסקים, ולקבוע מנגנון שימנע מהיורשים לבזבז שנים מחייהם בהליכים משפטיים.
 5. עוד סיבה להכנת צוואה היא הדאגה ליורש מסוים, אשר לעיתים מסיבות רגשיות או אחרות, יש סיבה מובהקת לדאוג כי נכס ספציפי או סכום כסף מהותי יעמוד לרשותו. כך לדוגמא במקרה בו אחד הילדים, חלילה וחס, חולה במחלה כלשהי, והמוריש מעוניין להבטיח לו מקור הכנסה או מקום מגורים.
 6. הכנת צוואה חשובה גם במקרה שבו לדוגמא ההורים סייעו לחלק מהילדים ברכישת דירה או נכס, והם רוצים לסייע באותה מידה לילדיהם אשר מזלם לא עמד להם, והוריהם נפטרו בעודם צעירים או לפני שרכשו דירה.
 7. סיבה נוספת להכנת צוואה היא הדאגה לבת הזוג או בן הזוג. לדוגמא במקרה שבו בני הזוג רוצים להבטיח כי הדירה בסופו של דבר אכן תעבור לידי הילדים, אך כל עוד בני זוג בחיים – הוא יישאר הבעלים היחיד והבלעדי של הדירה.
 8. ולבסוף, הכנת הצוואה מאפשרת ליורשים הליך מהיר, ללא מחלוקת, בנוגע לחלוקת הרכוש.
 9. כמובן שיש עוד סיבות רבות, אך כפי שאמרנו מראש – כל הסיבות טובות וראויות.

ב. מתי צריך להתחיל לחשוב על צוואה ?

 1. אם רק השתחררתם מהצבא, או שאתמול סיימתם אוניברסיטה, צוואה אינה רלוונטית עבורכם, ברוב המקרים. כמובן שקטין עד גיל 18 אינו רשאי על פי חוק להכין צוואה.
 2. מצד שני, אם אתם הורים לילדים, בעלי נכס, עסק, חברה, מיזם, קופות, קרנות וביטוחים, הגיע הזמן לא רק לחשוב על זה, אלא גם ליישם את הדברים בפועל.
 3. שימו לב שהנטייה הטבעית היא לדחות את הצוואה מסיבות שונות ומגוונות שכולן נובעות ממקור אחד – זה לא נראה דחוף.
 4. נכון, כולנו נאריך ימים כמשה רבנו “עד 120”, אלא שלא נוכל לסמוך על כך ולדחות את עריכת הצוואה “למתישהו בעתיד” על בסיס תקווה זו.
 5. כאשר שואלים מהם הדברים הוודאיים בחיים, האמריקאים אומרים “DEATH AND TAXES”. הכנת צוואה מתייחסת לשני האלמנטים שבאופן וודאי יקרו. ולמה לשני דברים – כי בישראל, להבדיל ממקומות אחרים בעולם, אין מס על העיזבון.
 6. הכנת הצוואה תאפשר לכם לדאוג שהיורשים יקבלו את המגיע להם מהעיזבון מבלי לשתף את רשויות המס בחלקים מכך. גם זה משהו לא ?

ג. איזה סוגי צוואות קיימים ?

 1. הגענו לחלק המשפטי של המאמר. לא נלאה את הקוראים בנוסח סעיפי החוק השונים, אלא נתמקד בדברים החשובים לכם, כדי שתבינו מהם האופציות העומדות לרשותכם.
 2. חוק הירושה, תשכ”ה – 1965 קובע 4 דרכים שונות לעריכת צוואה. צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות וצוואה בע”פ.
 3. צוואה בכתב יד (ס’ 19 לחוק הירושה) – לקחתם דף ועט, כתבתם את הצוואה שלכם, חתמתם והוספת את התאריך שבו נערכה הצוואה – מדובר בצוואה תקפה על פי החוק. נדגיש כי צוואה כזו צריכה להירשם על ידכם בכתב ידכם ולהיחתם על ידכם. אסור לה להיות מודפסת.
 4. צוואה בעדים (ס’ 20 לחוק הירושה) – זוהי צוואה הנחתמת בפני 2 עדים בגירים וכשרים, וכאשר איש מהם אינו נהנה על הצוואה. המצווה חותם בפני העדים והעדים מאשרים בחתימתם על הצוואה כי היא נחתמה בפניהם.
 5. צוואה בפני רשות (ס’ 22 לחוק הירושה) – זוהי צוואה הנערכת בע”פ או מוגשת בכתב בפני שופט, רשם בית משפט, חבר בית דין דתי, רשם הירושה או נוטריון. צוואה שנערכת בפני נוטריון הינה צוואה בפני רשות שכן החוק קובע כי דין נוטריון כדין שופט (ס’ 22(ז) לחוק הירושה) ואולם רבים קוראים לצוואה מסוג זה “צוואה נוטריונית”.
 6. צוואה בע”פ (ס’ 23 לחוק הירושה) – זוהי צוואה שקוראים לה גם “צוואת שכיב מרע”. החוק קובע כי אדם שהולך למות, או מי שסבור שהוא רואה עצמו בפני המוות, ואין לו יכולת לעשות צוואה בדרכים האחרות הקבועות בחוק, רשאי להצהיר בע”פ בפני שני עדים את צוואתו, ועל העדים לרשום את הדברים ולהפקיד את הצוואה בפני רשם הירושה, באופן המהיר ביותר האפשרי. אם חלף חודש ממועד חלוף הנסיבות שהצדיקו את עריכת הצוואה והמצווה נותר בחיים – הצוואה בטלה.

ד. על איזו צוואה אתם ממליצים ?

 1. החוק אינו קובע עדיפות לסוג מסוים של צוואה וכל הדרכים כשרות. אין עדיפות מבחינת החוק בין צוואה אחת לצוואה אחרת.
 2. יחד עם זאת, אנו ממליצים ללקוחותינו לערוך צוואה נוטריונית, שהינה צוואה בפני רשות כאמור לעיל. להלן נביא מספר טעמים והסברים לכך, שחלקם אינם בהכרח טעמים משפטיים אלא מסיבות פרקטיות.
 3. צוואה בכתב יד מחייבת אתכם להכין את הצוואה בעצמכם, וגם לשמור אותה במקום מסודר כדי שהיורשים שלכם ידעו שהיא קיימת. כאן השאלה היא היכן תשימו אותה, בכספת, בבית, אצל חברים ? למסמכים בבית יש נטייה ללכת לאיבוד, בפרט כאשר עשויים לחלוף שנים ארוכות מהרגע שהכנתם את הצוואה ועד לרגע שבו היורשים יצטרכו להשתמש בה. קיימים גם מקרים שבהם לא תרצו שהיורשים ידעו את תוכן הצוואה שהכנתם, ממגוון סיבות, חלקן אישיות. אתם כמובן יכולים להפקיד את הצוואה למשמרת את רשם הירושה, אלא שהשירות כרוך לא רק בתשלום אלא גם דורש התייצבותכם האישית. הרשם אינו עובד בערב או בסופי שבוע, וככל הנראה תצטרכו חצי יום חופש לפחות. כאשר תרצו להחליף את הצוואה, תצטרכו להגיע פעם נוספת, ולשלם אגרה עבור משיכת הצוואה הישנה (כן, יש גם אגרת לזה) ועבור ההפקדה של הצוואה החדשה. בקיצור, תהליך שאינו מתאים לרוב הלקוחות.
 4. צוואה בעדים הינה צוואה שדורשת שני עדים ניטרליים. עדים אלו, אסור שיהיה להם עניין כלשהו בצוואה. לדוגמא, שכנים. מרבית לקוחותינו, אינם מעוניינים לבקש טובות מהשכנים, וגם אינם רוצים לחלוק עם השכנים את הנושאים האינטימיים המפורטים בצוואתם. לא תמיד קל למצוא חבר או שכן שיבוא לעורך הדין שלכם, ויתרה מכך, אם יתפתח העניין להליך משפטי, השכנים יצטרכו להגיע לבית המשפט ולהיות מעורבים בהליך משפטי. לא בהכרח הדבר הכי נעים ונוח, כאשר לא רק הצאצאים רבים בינם לבין עצמם, אלא גוררים אחריהם את השכנים והחברים שיתמכו זה בטענותיו של זה.
 5. צוואת שכיב מרע (צוואה בע”פ) אינה צוואה שלא ניתן לתכנן אותה מראש, ורצוי לא להגיע למצב כזה כאשר לא הכנת צוואה מראש, אם בכלל ניתן לצפות הגעה למצב כזה. צוואה של “הדקה ה-90” הינה בעייתית, ועשויות לעלות שאלות בנוגע למצבכם ורצונכם במועד עריכתה, היותכם נתונים להשפעה וכיוצ”ב.
 6. צוואה נוטריונית בפני רשות היא לטעמנו הדרך הנוחה והמהירה ביותר להכין את הצוואה, בקלות וביעילות, ללא צורך באיתור חברים ושכנים שיגיעו למשרד לחתום כעדים, וללא חשש שבעתיד הם יצטרכו להגיע לבית המשפט להעיד.
 7. צוואה נוטריונית אינה הולכת לאיבוד ואין שום חשש מאובדן הצוואה מאחר שהנוטריון חייב על פי דין לשמור עותק מקורי במשרדו מכל מסמך שהכין. די לכם לספר למשפחה כי הכנתם צוואה נוטריונית באמצעות משרדנו, והם ימצאו את הדרך להגיע אלינו בבוא העת, ולקבל עותק מאושר מהצוואה.
 8. צוואה נוטריונית הינה גם דרך זולה יחסית לערוך צוואה, שכן המחוקק קבע את מחיר אימות הצוואה בתקנות, וכיום המחיר עומד על סך של 241 ₪ בצירוף מע”מ לעותק אחד [תקנות הנוטריונים (שכר שירותים) תשל”ט – 1979]. אם תרצו אישור נוסף מהצוואה זה יעלה עוד 74 ₪ בתוספת מע”מ לכל אישור.
 9. ולבסוף צוואה נוטריונית היא הדרך המהירה והיעילה ביותר להכנת צוואה. במקרים הפשוטים, אתם יכולים להכין את הצוואה בעצמכם [להלן קישור דוגמא לצוואה נוטריונית] ולקבוע עם משרדנו מועד נוח להגעה רק לשם אימות החתימה.
 10. גם צוואה נוטריונית ניתן להפקיד אצל הרשם לענייני ירושה, אם תבחרו לעשות כן.
 11. אם כל זה לא שכנע אתכם, נספר לכם כי כותב המאמר, גם לפני שהוסמך כנוטריון, לעת שהיה מכין צוואות ללקוחותיו היה מפנה אותם לנוטריון כדי שיאמת אותה.

ה. איך מתקדמים מכאן [אפשר לבד ?]

 1. אם קראתם והחלטתם שאתם רוצים צוואה, הדרך מההחלטה אל היישום היא קצרה להפליא.
 2. רשאית, תחשבו מה אתם רוצים, ואיך אתם רוצים לחלק את רכושכם. בדר”כ, אתם תרצו שהרכוש יתחלק שווה בשווה בין היורשים, למעט אולי דירת המגורים שתרצו שתועבר לבן/בת הזוג.
 3. כאשר מדובר בצוואה פשוטה יחסית, אתם יכולים להכין אותה לבד. כן, ממש כך. חבל להוציא כספים על עריכת צוואה פשוטה בעיקרה. תיעזרו בנוסח לדוגמא שלנו או בדוגמא אחרת מהאינטרנט.
 4. תנסו לאתר את הרכוש שלכם ולפרט אותו כמידת הניתן. כמובן שהדברים ברורים לגבי מקרקעין, בו תרשמו את פרטי הזיהוי של הנכס, כתובת מדויקת ופרטי הזיהוי של הגוש, החלקה ותת החלקה.
 5. שימו לב שגם אם אין לכם פרטים, תוכלו לצוות דברים באופן כללי. לדוגמא, תוכלו לקבוע שאת כל קופות המנהלים, קרנות ההשתלמות והזכויות הפנסיונית, אתם מצווים ליורשכם בחלקים שווים. זה מספיק ומספק לחלוטין.
 6. אם תרצו לבדוק משפטית את הצוואה שהכנתם ולוודא שאין בה פגמים, תוכלו להיעזר במשרדנו על מנת לקבל ייעוץ משפטי. בדרך כלל, אין צורך ביותר משעת יעוץ לצוואות רגילות.
 7. במקרים יותר מורכבים, יתכן כי תרצו להורות על פעולות מסוימות שהיורשים יידרשו לעשות על פי העיזבון, או לקבוע הוראות מותנות. לעיתים גם תהיו מעוניינים למנוע פעולות מסוימות לתקופה או לזמן בלתי מוגבל. נשמח להעניק לכם את השירות המשפטי.
 8. בנוסף, שימו לב שקיימת אפשרות לפי ס’ 8א לחוק הירושה להכין צוואה הדדית לשני בני הזוג, במסמך אחד או בשני מסמכים נפרדים שנערכו באותה עת. צוואות אלו, יוצרות הסתמכות של בני הזוג על העיזבון של האחר, ולפיכך יכולת הביטול של הצוואה הוגבלה בהוראות החוק.
 9. כך לדוגמא, האלמנ/ה אינם יכולים לבטל את הצוואה לאחר פטירת בן/בת הזוג, אלא אם הוא הסתלק מחלקו של המצווה. אם העיזבון כבר חולק בצו, עליו להשיב את כל מה שירש מהעיזבון.
 10. במקרה שטרם נפטר/ה בן/בת הזוג, ניתן לבטל צוואה הדדית בכפוף למשלוח הודעה בכתב בת 30 ימים מראש. התוצאה תהיה ביטול שתי הצוואות.
ו. לסיכום
 1. צוואה אינה עניין של מותרות או עניין “לעשירים בלבד”.
 2. תנסו לקרוא באינטרנט על משפטים שנערכו בקשר עם ירושות ותגלו אלפי תיקים משפטיים. כל תיק כזה מגלם סכסוך של שנים בין יורשים שהינם בני משפחה.
 3. כדי לחסוך את אי הנעימויות הכרוכות בכך, כדאי שתקדימו לערוך צוואה.
 4. צרו קשר עם משרדנו לפרטים נוספים 03-6955966 ותיאום פגישה.
 5. תוכלו לקבל מידע אודות שירותים נוטריונים נוספים שמשרדנו מספק. לחצו כאן