למקרים דחופים:

דיני צבא

עורך דין מומחה בתחום דיני צבא

כל חייל או מי שמועמד לשירות צבאי, עלול למצוא את עצמו במערכת יחסים מורכבת עם המערכת הצבאית, בין אם במסגרת של הליכים מול רשויות הצבא בעניינים רפואיים, נפשיים ואחרים, ובין אם מדובר בהליכים משפטיים צבאיים, , מתעוררות שאלות שונות באשר לפעולה הכדאית והנכונה, זו שתועיל לחייל ותחסוך נזקים, ככל האפשר. במקרים מורכבים אלה, יהיה צורך לפנות לעורך דין המתמחה בתחום של עריכת דיני צבא, לצורך ביצוע הליכים נכונים אל מול רשויות הצבא.

טיפול במלש”בים

מועמדים לשירות בטחון, אשר מצויים בשלבים אחרונים של הלימודים או סיימו את חוק לימודיהם, נמצאים כבר משלב זה תחת מרותו של צה”ל. עליהם לדעת כי בקרוב יתייצבו לשירות צבאי, ואם לא, יחשבו משתמטים. כבר בשלב זה יתחילו המלש”בים לקבל צווי התייצבות למיונים, מבחנים ובדיקות, וייתכן כי כבר בשלב זה יהיו בעיות שיש להציף בפני גורמי הצבא על מנת למנוע גיוס של מי שאינו כשיר, או לחילופין, על מנת להביא לשיבוץ הולם ומתאים לצרכי החייל. ראוי לעשות זאת בצורה נכונה על מנת שלא להיענות בשלילה על בקשות ראויות [דחיית גיוס, בדיקות נפשיות טרם גיוס וכיו”ב], ובמקרים מסוימים אף יהיה צורך להיעזר בעורך דין הבקיא בתחום דיני צבא ומכיר את פעולת הגורמים הצבאיים.

עריקים ומשתמטים

משתמט הוא מי שלא התייצב במועד הגיוס אשר נקבע לו; עריק יחידה הוא חייל אשר שובץ והחל שירות ונעדר במהלכו. עבירת העריקות היא עבירה אשר הצבא רואה בחומרה רבה, וגם העונשים בעבירה זו אינם קלים. יש הבדל בין עבירת היעדרות מן השירות לפי ס’ 94 לעבירת עריקה לפי ס’ 92 לחוק השיפוט הצבאי, שכן עבירת העריקה היא עבירה חמורה יותר, אשר בגינה מורכב הרכב של 3 שופטים ובדרך כלל העונשים המתבקשים בעבירה זו עולים על שנה. בכל מקרה של היעדרות מהשירות, נבדקות נסיבות ההיעדרות, המצב המשפחתי והכלכלי, ואף המצב הנפשי של החייל והדרכים בהן ניסה לפתור את בעיותיו בטרם נעדר משירות. ראוי להביא את כלל הנסיבות בפני הגורמים המתאימים על מנת שהחייל לא ייענש בחומרה.

ההתייחסות הצבאית לסמים ולחומרים אסורים

מאחר וסמים ושימוש בחומרים אסורים פוגעים באופן משמעותי בערנות של מי שצורך אותם, מתייחס הצבא בחומרה רבה לשימוש בחומרים אלו, והוא רואה בחומרה רבה שימוש בכל חומר שהוא, בין אם מדובר בסמים קלים ובין אם מדובר בחומרים מסוכנים יותר. בכל מקרה התגובה לשימוש בסמים, למסחר ולהחזקת סמים היא חמורה ביותר, הן מבחינת הגשת כתב אישום וקיום הליכים פליליים, הן מבחינת ענישה מחמירה, והן מבחינת השלכה של רישום פלילי בעתיד. זאת, על מנת ליצור הרתעה מפני כל שימוש או קשר לחומרים אלו, בין כאשר החייל נמצא בשירות ובין כאשר הוא מצוי בסביבה אזרחית כל עוד הדבר מבוצע במהלך שירותו הצבאי. שימוש ב אלכוהול בצבא הינו מעשה הנתפס כחמור ביותר ולפיכך במקרה בו חייל נתפס על רקע של שימוש בחומרים משכרים או אלכוהול בצבא הוא עלול למצוא את עצמו בתהליך סבוך של חקירה מעמיקה ועמידה לדין, תהליך שעלול להוביל אותו בסופו של דבר לענישה משמעותית.

פנייה לעורך דין המתמחה בתחום

כאשר חייל נקלע למצבים אלו, חשוב ביותר לפנות בשלב מוקדם ככל האפשר לקבל עזרה משפטית על ידי מומחים בתחום, כיוון שהתנהלות נכונה במהלך חקירה יכולה להביא לסיום התיק, לענישה מינימלית ואף לאי הגשת כתב אישום, ואילו התנהלות שגויה בחקירה והיעדר מודעות למכלול זכויותיו של החייל הנחקר, עלולה לחרוץ את גורל התיק לרעת החייל. מאחר ובצה”ל מתייחסים בחומרה רבה לעריקות, לשימוש במוצרי אלכוהול וסמים מתנהלים דיני צבא בעניין זה בצורה מחמירה ביותר. כמו כן ועדת סמים והפרקליטות הצבאית מתייחסים בצורה מחמירה לכל עבירה הקשורה לסמים ושימוש באלכוהול, מה שמוביל לעיתים לסילוק משורות הצבא. זו הסיבה לכך שאין להקל ראש בבחירת עורך דין צבאי שייצג אתכם אל מול הפרקליטות הצבאית והחלטות של ועדת סמים.

עורך דין בעל הצלחות מוכחות בשטח

בשביל לצאת מהסבך בנזקים מינימליים חשוב לבחור בעורך דין צבאי בעל הוכחות בשטח, כזה שייצג אלפי ועשרות אלפי חיילים וקצינים בפני הפרקליטות הצבאית ובתי הדין הצבאיים. עוד יש חשיבות להיות עורכי הדין המתנהלים אל מול הצבא יוצאי הפרקליטות הצבאית. להם יש את הידע הנדרש לצורך התנהלות נכונה ויעילה אל מול הצבא. למשרדנו ניסיון של כ-20 שנים בתחום דיני צבא, ועורכי הדין במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית, שם שרתו בתפקידי מפתח, בסנגוריה צבאית, ואף בפרקליטות עריקים. ניסיון זה והיכרות מעמיקה עם המערכת המשפטית והצבאית, מביאים בסופו של דבר לתועלת מרובה לחייל המיוצג על ידי המשרד.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

התרת התחייבויות

בחירת משרד עורך דין לענייני צבא בדומה לכל הליך משפטי, חשוב להיות מיוצג בצורה מקצועית על ידי עו”ד גם בוועדה להתרת התחייבויות, שכן הליך בוועדה זו הינו הליך משפטי לכל דבר ועניין. משרתי קבע רבים לא מודעים לזכותם להיות מיוצגים בוועדה להתרת התחייבויות, וחבל, שכן

להמשך קריאה »

עריקות – מה זה צו 12?

השירות הצבאי במדינת ישראל, הוא כידוע, שירות חובה. החל מגיל 16 נחשבים כל נער ונערה בישראל מועמדים לשירות בטחון (מלש"בים), הם אינם עוד רשאים להחליט החלטות משמעותיות לגבי השנים הבאות ללא קבלת רשות מפורשת מרשויות הגיוס מאחר והם מועמדים לגיוס, ובשנה הקרובה יחלו הליכי המיון

להמשך קריאה »
גיוס לצבא לבעלי רקע נפשי

גיוס לצבא לבעלי רקע נפשי

בגיל 18 בני נוער רבים מתגייסים לצבא, אך עבור חלק מהמועמדים לשירות צבאי אשר סובלים מבעיות נפשיות שונות, המערכת הצבאית אינה מתאימה להם ולכן הם אמורים להתנהל מול הצבא כדי לקבל שחרור משירות צבאי וזאת על רקע נפשי. התנהלות באמצעות עורך דין צבאי במקרים הללו

להמשך קריאה »