למקרים דחופים:

התמודדות עם מערכת המשפט הצבאית

מערכת המשפט הצבאית

צעירים רבים כמהים להתגייס ליחידות עילית ולתפקידים אחרים במסגרת השירות הצבאי שלהם. עבור חלק מהם השירות הצבאי הוא חוויה עוצמתית שמשפיעה על כל חייהם ועבור מקצתם מדובר בתקופת חיים בעייתית לאור סיטואציות שקרו להם בצבא שהגיעו לפסים משפטיים. מערכת המשפט הצבאית היא קשוחה הרבה יותר ממערכת המשפט האזרחית ולכן חייל שנקלע לצרה בתחום אשר קשור לשירותו הצבאי, חשוב שישכור את שירותיו של עורך דין שמתמקצע בתחום הצבאי ופועל בבתי הדין הצבאיים, כיוון שעורכי דין אחרים שאינם בקיאים בכך באופן מלא, לא יוכלו ללוות אותו כראוי ולסייע לו באופן מלא.

הדרך הנכונה היא להיפגש עם עורך דין צבאי ולהסביר לו את המקרה באופן המפורט ביותר. בהתאם למידע זה עורך הדין הצבאי יאמר לו אם יש עילה לבצע תביעות משרד הבטחון במקרה ספציפי זה. ההחלטה נובעת מהראייה הכלל מערכתית של עורך הדין הצבאי שמתמחה בכך. הוא מבין לעומק את המהלכים שקרו ובהתאם לכך קובע את האסטרטגיה שתהיה הנכונה ביותר. זאת כדי להגיש תביעה וללוות את התובע שהוא חייל, איש קבע, אזרח עובד צה”ל או איש משרד הביטחון לשעבר בכל מסלול התביעה.

אופן ההתנהלות מול מערכת המשפט הצבאית

החשיבה של עורך הדין הצבאי היא להשיג את מטרתה של התביעה, פיצוי כספי, מיצוי זכויות, ביטול כתב אישום, הפחתת כמות ימי המחבוש בכלא הצבאי, אי פתיחת תיק פלילי, הענקת פטור משירות צבאי ומטרות נוספות בהתאם למקרה המיוחד.

לצורך ההתמודדות מול מערכת המשפט הצבאית יש להכין את כל המסמכים הרלוונטיים הקשורים לכך כמו מסמכים רפואיים, אישורים על דרגת הפציעה באופן מפורט, חוות דעת של רופא מומחה מסמכים הקשורים במקרה ספציפי שקרה בתקופת השירות הצבאי ועוד.

לאחר הכנת כל הניירת הרלוונטית מוגש כתב התביעה ועורך הדין מייצג את הלקוח שלו מול הסנגורים של משרד הביטחון. ברוב המקרים מדובר במערכת לא פשוטה של דיונים בבית המשפט הצבאי. לעיתים מדובר בהליך שאורך כמה חודשים ולעיתים בהליך שאורך כמה שנים וזאת עד ההכרעה.

תביעות של נכי צה”ל

אחד הנושאים הבעייתיים שעולה בחודשים האחרונים לכותרות בנושא מערכת המשפט הצבאית הוא העובדה שנכי צה”ל שנפצעו במערכות השונות לא מקבלים את הפיצוי הכספי ואת הזכויות המגיעות להם כדי שיחיו בכבוד. הם נלחמים כדי למצות את הזכויות האלמנטריות שמגיעות להם בעקבות הלחימה שלהם שגרמה להם לנכות בדרך כלל לצמיתות ובמקום שמשרד הביטחון יעניק להם את כל שמגיע להם, הם צריכים להילחם על כך ובמקרים רבים מסורבים.

זו הסיבה שרבים מהם החליטו לתבוע את משרד הביטחון כדי לקבל בדרך חוקית את הכספים ואת כל התנאים המגיעים להם לאור הבעיות הרפואיות שהם סובלים מהן, הצורך המתמיד שלהם בסיוע, העלויות של הצרכים הרפואיים וההתמודדות שלהם הן עם הבעיות הכספיות ובמקרים רבים גם עם בעיות נפשיות.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

שימוש בלתי חוקי בנשק בצבא

שימוש בלתי חוקי בנשק

במהלך השירות הצבאי ישנם חיילים המסתבכים בגין עריקה, השתמטות ועבירות פליליות אחרות. מקרה חמור מאוד הוא ההסתבכות בעבירות נשק. ההמלצה היא לפנות באופן מיידי לעו”ד פלילי ולקבל ייצוג. המאמר יעסוק בשימוש בלתי חוקי בנשק וכיצד להתמודד עם עבירות מסוג זה. עבירות במסגרת צבאית בזמן השירות

להמשך קריאה »
המלצות עורך דין צבאי

המלצות על עורך דין צבאי

השירות הצבאי הוא מורכב ולא מתאים לכל אחד, כאשר ישנם חיילים רבים אשר לאור חוק גיוס חובה מוצאים את עצמם במסגרת קשוחה ומאתגרת שהם לא מסוגלים להתמודד עם חוקיה – הן בגלל בעיות אישיות והן בגלל נסיבות משפחתיות אשר משפיעות עליהם וגורמות להם לחיכוך עם

להמשך קריאה »
נהיגה בשכרות

נתפסת בנהיגה בשכרות במהלך השירות הצבאי? כל מה שאתה חייב לדעת

במהלך השירות הצבאי אתם למעשה “רכוש” צה”לי, מה שחיילים רבים לא לוקחים בחשבון כאשר הם יוצאים לבלות בסוף השבוע. אם חיילים או חיילות נתפסים נוהגים שיכורים, הם בדרך כלל יצטרכו להסתייע בעורך דין צבאי. יחד עם זאת, אין בכך חובה, ולעיתים, יהיה אפשרי להסתייע גם

להמשך קריאה »