למקרים דחופים:

חיילים והתמודדות במשבר הקורונה

תקופת הקורונה הייתה מאתגרת במיוחד עבור כלל החברה בישראל, כאשר פרט לחוסר הוודאות, הסכנה הבריאותית שריחפה, המשבר הכלכלי ותמורות ואובדן אמון במערכת אכיפת החוק, התקופה הזו הייתה מטלטלת במיוחד עבור חיילים אשר נאלצו להישאר פרקי זמן ארוכים במיוחד בבסיסים, כאשר נאסרה עליהם היציאה הביתה כליל, כמו גם לאור יכולתו החלקית ביותר של צהל לאכוף את תקנות הקורונה כהלכה.

לא יוצאים הביתה – לא יכולים לתמוך במשפחותיהם

בהמשך לכך, צהל ככור היתוך בחברה בישראל, כגורם אשר קולט אליו אזרחים מכל קצוות הארץ ומכל הרקעים והנסיבות השונות, מכיל בתוכו חיילים מרקעים שונים ומגוונים, כאשר בעוד שחלקם לא הרגישו כלל את השפעת הקורונה על משק ביתם האישי – ישנם כאלו אשר היעדרותם הממושכת הייתה בלתי אפשרית או מתקבלת.

כלומר, כאשר אותם חיילים אשר היו רגילים לפקוד את ביתם לעתים תכופות, בין אם על בסיס יום יומי ובין אם אחת לשבוע במועד קבוע, נאלצו להימנע מכך ולהישאר פרקי זמן ארוכים במיוחד בבסיס, התמיכה הפיזית שלהם במשפחות חיילים אשר היו זקוקים לכך נעלמה או הצטמצמה משמעותית.

אותם פרקי זמן הגיעו לשיאים חדשים אשר לא נראו בצה"ל פרט למלחמות ישראל, כאשר חיילים נאלצו להישאר בבסיסים למעלה מ- 45 יום, כתוצאה ממיעוט היציאות הביתה בשל היעדר יכולתו של צה"ל לקיים את מגבלות הקורונה באופן ממשי.

עלייה בצורך בשירותי עורך דין צבאי

כמו כן, השלכה נוספת של משבר הקורונה, התבטאה בהעמדה לדין של חיילים רבים על ידי המערכת הצבאית, כאשר גם חיילים אשר יצאו הביתה אך הפרו את תקנות הקורונה הדרקוניות אשר דרשו מהם למעשה להתבודד מכל אדם חיצוני לתא המשפחתי שלהם הועמדו לדין ובהתאם נגזרו עליהם עונשי ריתוק כבדים ו/או מחבוש.

אותם עונשים לאחר מכן דחפו חיילים רבים לכדי עריקות או נפקדות משירות הצבא, כאשר ישנם כאלו אשר אף השתחררו ממנו בעקבות חוסר יכולתם להתמודד עם המערכת הצבאית, כאשר מדובר כאמור בנסיבות אשר חידדו את הצורך של רבים בהיעזרות בשירותי עורך דין לחיילים, כנציג משפטי אשר אפשר להם להגיע לעמק השווה עם הצבא.

כלומר, לאור הקושי הכלכלי של חלק מן החיילים בבית, כמו גם התסכול מהתקופה והאופן האגרסיבי והקשוח בו הצבא בחר להתמודד עם אותה תקופה, רבים אשר גם טרם לכן לא מצאו את מקומם במערכת הצבאית – פעלו ועשו שימוש בשירותי עורך דין צבאי על מנת להשתחרר בהקדם, כאשר לשחרור באופן הנכון השלכה דרמטית על המשך חיים תקינים באזרחות.

חשיבות השחרור מצה"ל בצורה נכונה ותקינה

רוצה לומר, כאשר חייל משתחרר מצה"ל בצורה אגרסיבית ושאינה מתוכננת או נובעת מהסכמה של הצבא לשחררו, הוא עלול לצבור לחובתו אישומים פליליים או חותמות שחורות אשר עלולות להקשות עליו לבצע את צעדיו העצמאיים הראשונים באזרחות, כאשר פנייה לגורם מקצועי משפטי כמו עורך דין לחיילים / עורך דין צבאי, יכולה להבטיח את צליחת התהליך על הטוב ביותר.

לסיכום – חשיבות שימוש בסיוע משפטי כדוגמת עורך דין צבאי

כפי שניתן להבחין מן הכתוב לעיל, תקופת הקורונה הייתה מאתגרת ומיוחדת עבור כלל מדינת ישראל, כאשר אוכלוסייה צעירה וחסרת ניסיון כמו משרתי הצבא, נאלצו להתמודד עימה ביתר שאת וללא התנאים הראויים על מנת להכיל מגפה שכזו.

כמו כן, לאור הקשיים הללו אשר גרמו לרבים לחיכוך עם הצבא עד כדי העמדה לדין, לעצם ההיעזרות בסיוע משפטי כדוגמת עורך דין לחיילים, יש משקל רב ביכולת של כל חייל להשתחרר כהלכה מצה"ל, כלומר באופן שלא יטיל צל כבד או משקעים על חייו האזרחיים.

כמו כן, בעת השימוש בעורך דין צבאי חשוב לא פחות לבצע התאמה בין הנציג המשפטי בו נעזרים לבין הצורך שקיים לאותו חייל, קרי האישומים שהוא מועמד בגינם לדין, על מנת להבטיח את יעילות הייצוג ו/או הייעוץ, כאשר כאמור קיים הבדל מהותי בין מערכת המשפט הצבאי לבין מערכת המשפט האזרחית.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

וירוס קורונה בצבא - מידע לחייל

וירוס קורונה בצהל – כל המידע

נגיף הקורונה, אשר מעורר בהלה רבה בשבועות אחרונים ברחבי העולם, הוא חלק ממשפחה גדולה של נגיפים אשר גורמים למחלות בבעלי חיים ובבני אדם. נמצא כי המחלה עוברת בין בני אדם בצורה הדומה לשפעת, דרך טיפות זעירות אשר מתפזרות בזמן שיעול של נושא נגיף. בשל כך,

להמשך קריאה »

בית דין משלב

עריק ורוצה לצאת מזה ללא כלא ורישום פלילי? מעדת באופן חד פעמי בגלל בעיה נקודתית ואתה מעוניין לחזור לשירות תקין? ההליך בבית הדין המשלב הוא בדיוק בשבילך! מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות בעניין עריקים? לאורך השנים היה נדון עניינם של עריקים לתקופות ממושכות בפני

להמשך קריאה »

משפט בצבא

עמידה בפני משפט בצבא כל מועמד לגיוס וכל חייל מחויב לציית לפקודות הזימון והגיוס. היינו, כאשר מתקבל צו גיוס חל איסור חמור להתעלם מכך וחובה על מקבל הצו להגיע אל הבקו"ם ולהתנהל כנדרש ממנו. אי ציות ופעולה בניגוד לאמור בצו עלולים לגרום לחייל או למועמד

להמשך קריאה »