למקרים דחופים:

חיילים והתמודדות במשבר הקורונה

תקופת הקורונה הייתה מאתגרת במיוחד עבור כלל החברה בישראל, כאשר פרט לחוסר הוודאות, הסכנה הבריאותית שריחפה, המשבר הכלכלי ותמורות ואובדן אמון במערכת אכיפת החוק, התקופה הזו הייתה מטלטלת במיוחד עבור חיילים אשר נאלצו להישאר פרקי זמן ארוכים במיוחד בבסיסים, כאשר נאסרה עליהם היציאה הביתה כליל, כמו גם לאור יכולתו החלקית ביותר של צהל לאכוף את תקנות הקורונה כהלכה.

לא יוצאים הביתה – לא יכולים לתמוך במשפחותיהם

בהמשך לכך, צהל ככור היתוך בחברה בישראל, כגורם אשר קולט אליו אזרחים מכל קצוות הארץ ומכל הרקעים והנסיבות השונות, מכיל בתוכו חיילים מרקעים שונים ומגוונים, כאשר בעוד שחלקם לא הרגישו כלל את השפעת הקורונה על משק ביתם האישי – ישנם כאלו אשר היעדרותם הממושכת הייתה בלתי אפשרית או מתקבלת.

כלומר, כאשר אותם חיילים אשר היו רגילים לפקוד את ביתם לעתים תכופות, בין אם על בסיס יום יומי ובין אם אחת לשבוע במועד קבוע, נאלצו להימנע מכך ולהישאר פרקי זמן ארוכים במיוחד בבסיס, התמיכה הפיזית שלהם במשפחות חיילים אשר היו זקוקים לכך נעלמה או הצטמצמה משמעותית.

אותם פרקי זמן הגיעו לשיאים חדשים אשר לא נראו בצה”ל פרט למלחמות ישראל, כאשר חיילים נאלצו להישאר בבסיסים למעלה מ- 45 יום, כתוצאה ממיעוט היציאות הביתה בשל היעדר יכולתו של צה”ל לקיים את מגבלות הקורונה באופן ממשי.

עלייה בצורך בשירותי עורך דין צבאי

כמו כן, השלכה נוספת של משבר הקורונה, התבטאה בהעמדה לדין של חיילים רבים על ידי המערכת הצבאית, כאשר גם חיילים אשר יצאו הביתה אך הפרו את תקנות הקורונה הדרקוניות אשר דרשו מהם למעשה להתבודד מכל אדם חיצוני לתא המשפחתי שלהם הועמדו לדין ובהתאם נגזרו עליהם עונשי ריתוק כבדים ו/או מחבוש.

אותם עונשים לאחר מכן דחפו חיילים רבים לכדי עריקות או נפקדות משירות הצבא, כאשר ישנם כאלו אשר אף השתחררו ממנו בעקבות חוסר יכולתם להתמודד עם המערכת הצבאית, כאשר מדובר כאמור בנסיבות אשר חידדו את הצורך של רבים בהיעזרות בשירותי עורך דין לחיילים, כנציג משפטי אשר אפשר להם להגיע לעמק השווה עם הצבא.

כלומר, לאור הקושי הכלכלי של חלק מן החיילים בבית, כמו גם התסכול מהתקופה והאופן האגרסיבי והקשוח בו הצבא בחר להתמודד עם אותה תקופה, רבים אשר גם טרם לכן לא מצאו את מקומם במערכת הצבאית – פעלו ועשו שימוש בשירותי עורך דין צבאי על מנת להשתחרר בהקדם, כאשר לשחרור באופן הנכון השלכה דרמטית על המשך חיים תקינים באזרחות.

חשיבות השחרור מצה”ל בצורה נכונה ותקינה

רוצה לומר, כאשר חייל משתחרר מצה”ל בצורה אגרסיבית ושאינה מתוכננת או נובעת מהסכמה של הצבא לשחררו, הוא עלול לצבור לחובתו אישומים פליליים או חותמות שחורות אשר עלולות להקשות עליו לבצע את צעדיו העצמאיים הראשונים באזרחות, כאשר פנייה לגורם מקצועי משפטי כמו עורך דין לחיילים / עורך דין צבאי, יכולה להבטיח את צליחת התהליך על הטוב ביותר.

לסיכום – חשיבות שימוש בסיוע משפטי כדוגמת עורך דין צבאי

כפי שניתן להבחין מן הכתוב לעיל, תקופת הקורונה הייתה מאתגרת ומיוחדת עבור כלל מדינת ישראל, כאשר אוכלוסייה צעירה וחסרת ניסיון כמו משרתי הצבא, נאלצו להתמודד עימה ביתר שאת וללא התנאים הראויים על מנת להכיל מגפה שכזו.

כמו כן, לאור הקשיים הללו אשר גרמו לרבים לחיכוך עם הצבא עד כדי העמדה לדין, לעצם ההיעזרות בסיוע משפטי כדוגמת עורך דין לחיילים, יש משקל רב ביכולת של כל חייל להשתחרר כהלכה מצה”ל, כלומר באופן שלא יטיל צל כבד או משקעים על חייו האזרחיים.

כמו כן, בעת השימוש בעורך דין צבאי חשוב לא פחות לבצע התאמה בין הנציג המשפטי בו נעזרים לבין הצורך שקיים לאותו חייל, קרי האישומים שהוא מועמד בגינם לדין, על מנת להבטיח את יעילות הייצוג ו/או הייעוץ, כאשר כאמור קיים הבדל מהותי בין מערכת המשפט הצבאי לבין מערכת המשפט האזרחית.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

עורך דין צבאי מומלץ

המלצות וטיפים לבחור עורך דין צבאי מומלץ

המלצות וטיפים לבחור עורך דין צבאי מומלץ – אין שאלה שגם בעולם הצבאי נחוצים שירותים של עורכי דין, אך יש להבין שבכל הנוגע לעולם הצבאי הרבה פעמים הדברים מעט יותר סבוכים, כך שלא מעט קצינים, נגדים, חיילים ואנשי מילואים מוצאים את עצמם נאלצים להגן על

להמשך קריאה »

עריקות ממילואים – איך להתנהל

כבר עם מילוי טופס הטיולים ביום האחרון לשירות הסדיר, מקבלים המשוחררים הטריים את הפרטים לגבי הבסיס בו הם ישרתו והתפקיד שהם ימלאו במילואים. למרות שרבים סבורים כי רק לוחמים חוזרים לשרת בצבא במסגרת המילואים, הרי שגם חיילים ששירתו בתפקידים אחרים – כתומכי לחימה או כג’ובניקים,

להמשך קריאה »

טלפונים לחייל – ר”מ 2

להלן לשימוש חיילים והוריהם, מספרי טלפון של יחידות ר”מ 2 השונות בבתי החולים ברחבי הארץ. שהות בר”מ 2 כידוע, הינה סיפוח ליחידה זו לאור המלצה לאישפוז ממושך העולה על שבועיים. במקרה כזה “ייפלט” החייל מיחידתו ויסופח ליחידת ר”מ 2, אשר תבצע מעקב צמוד על מצבו

להמשך קריאה »