למקרים דחופים:

מאקו – זיכוי חייל משימוש בסמים בצבא

זיכוי חייל משימוש בסמים בצבא בעקבות חיפוש לא חוקי בטלפון.

זיכוי – בית הדין הצבאי מזכה חייל שהואשם בעבירה של שימוש בסם מסוג LSD בתוך הבסיס, ופוסל הודעות ווצאפ מפלילות, עקב אי חוקיות החיפוש במכשיר הסלולארי

הפרקליטות הצבאית הגישה נגד חייל, המשרת בתפקיד של נהג מבצעי, כתב אישום חמור אשר ייחס לו עבירה של שימוש בסם מסוג LSD בתוך יחידה צבאית. הבסיס הראייתי לכתב האישום היה חיפוש בטלפון שנערך לחייל, בו נמצאו תמונות של בולים, וכן מסרונים כתובים והודעות קוליות בתוכנת וואטאפ בהן הנאשם מודה בביצוע העבירות.

החייל שכר את שירותינו לייצגו בהליכים המשפטיים בבית הדין הצבאי ואנו כפרנו בכתב האישום תוך שהסוגיה המרכזית שעמדה להכרעת בית הדין הצבאי היתה חוקיות החיפוש בטלפון.

במסגרת שמיעת הראיות נחקרו חוקרי מצ”ח בבית הדין בנושא שאלת ההסכמה לחיפוש, כאשר טענו כי הגם שהחייל חתם על טופס הסכמה לחיפוש בטלפון, החיפוש אינו חוקי, לאחר שההסכמה שניתנה לא היתה מדעת, וכי ממילא, בנסיבות העניין החיפוש אינו חוקי.

כמו כן טענו כי היות שהפגיעה בזכויות הינה כה חמורה, יש לפסול את הראייה ולזכות את החייל. בנוסף, ולחילופין, טענו כי גם אם בית הדין יקבל את הראיות, הרי נותר ספק סביר באשמתו של הנאשם, שכן יתכן שהשיחות שהתנהלו היו בגדר ההלצה ולא מוכיחות כי נעשה שימוש בפועל.

בית הדין הצבאי דן באריכות בטענות עורכי הדין הצבאיים קרדונר רוני ואודליה מצד הנאשם, ובטענות הפרקליטות הצבאית, ומצא לנכון לקבוע כי בנסיבות העניין, לא היתה הסכמה מדעת לחיפוש בטלפון, ואף קיבל את טענותינו כי ההפרה הינה כה חמורה, עד כי יש לפסול את הראיה.

בנוסף, בפסק דין ארוך ומנומק, מצא בית הדין הצבאי הנכבד להביע את עמדתו בסוגיית קבילות חיפוש בטלפון שנעשית שלא בנוכחותו של הנחקר, תוך שסבר כי דרך המלך הינה צו בית משפט וספק אם ניתן לאפשר חיפוש בטלפון שלא במעמד הנחקר על בסיס הסכמתו בלבד.

ולבסוף, בית הדין הצבאי קבע כי גם ניתוח ההקלטות מוכיח, כי אכן נותר ספק סביר בדבר אשמתו של הנאשם. אמנם, יש בסיס לחשד כי הנאשם מעורב בעולם הסמים, אולם לא ניתן לקבוע מעל ומעבר לכל ספק סביר כי אכן נעשה שימוש בסם.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

נהיגה בשכרות

נתפסת בנהיגה בשכרות במהלך השירות הצבאי? כל מה שאתה חייב לדעת

במהלך השירות הצבאי אתם למעשה "רכוש" צה"לי, מה שחיילים רבים לא לוקחים בחשבון כאשר הם יוצאים לבלות בסוף השבוע. אם חיילים או חיילות נתפסים נוהגים שיכורים, הם בדרך כלל יצטרכו להסתייע בעורך דין צבאי. יחד עם זאת, אין בכך חובה, ולעיתים, יהיה אפשרי להסתייע גם

להמשך קריאה »