למקרים דחופים:

מדריך לעריק מצה”ל

מדריך לעריק / מדריך למשתמט

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין צבאי מומחה בדין צבאי בכלל ובתיקי עריקים בפרט על כל סוגיהם (משתמט, עריק יחידה, "עריק בקו"ם", עריקות מהמילואים) ונועד לשמש את החיילים, במהלך העריקות או במהלך המעצר ואת בני משפחותיהם בנקודת זמן קשה זו בחייהם.

במאמר זה תוכלו למצוא מידע מועיל ויעיל אשר מגלם ניסיון של כ-20 שנות ניסיון בדיני צבא. מאמר זה אינו מהווה, בשום פנים ואופן, תחליף לייעוץ משפטי מקצועי ופרטני, בהתאם למקרה הספציפי.

1. מהי עריקות מהצבא עונש אילו סוגי עריקים קיימים?

במדינת ישראל קיימת חובת שירות בצבא. החל מגיל 16 נחשבים (כמעט) כל נער ונערה כמלש"בים (מועמדים לשירות בטחון), מקבלים צו ראשון, צווי התייצבות למיונים, צווים לבדיקות ולבסוף צו גיוס. לאחר התייצבות לצווים אלה, עוברים בדיקות, מותאם פרופיל רפואי, נשלח צו גיוס וצריך להתייצב במועד הגיוס.

מי שלא מתייצב לצווים או במועד הגיוס, נחשב משתמט. מי שמסרב להתייצב ליחידה ובורח מהבקו"ם- נחשב עריק בקו"ם. מי שעובר את כל התהליך, מתפנה לטירונות, משובץ ליחידה ובורח ממנה – נחשב נפקד או עריק יחידה. מי שלא מתייצב לזימון מילואים – נחשב עריק מילואים.

לגבי כל אחד מסוגי העריקים, קיימת מדיניות העמדה לדין ומדיניות ענישה שונה- כנגד עריק שתקופת היעדרותו מביאה אותו להגדרת "עריק פרקליטותי" – יוגש כתב אישום, והוא יובא למשפט בפני בית דין צבאי ושופטים צבאיים. על כל היעדרות לתקופה קצרה מזו – יועמד עריק יחידה לדין משמעתי בפני קש"ב.

2. עריקות היא עבירה שמובילה לרישום פלילי.

כן, אם לא ידעתם, הרשעה בעבירת עריקות גוררת אחריה רישום פלילי. בעבר, כל הרשעה בתיק עריקות הייתה נושאת רישום פלילי "מלא", למשך 17 שנים. על פי תיקון לחוק מהעת האחרונה, יהיו מקרים בהם הרישום הפלילי ייחשב "מופחת", כלומר יימחק אוטומטית בתוך 5 שנים; ואילו במקרים אחרים, ילווה את החייל בגין הרשעה בתיק עריקות, רישום פלילי מלא למשך 17 שנים. קיומו של רישום פלילי כזה, שולל את היכולת לקבל תעודת יושר ולהתקבל למקומות עבודה מסויימים ועשוי להגביל את צעדיו של החייל.

שימו לב – שיפוט בדין משמעתי לא גורר אחריו רישום פלילי. שיפוט בבית דין צבאי גורר אחריו רישום פלילי. גם בהיבט זה חשיבות מכרעת לייצוג טוב של עורך דין צבאי מנוסה, שכן קיימת משמעות לעונש אשר יושת עליכם, שכן יש רף מסוים של תקופת כליאה שמתחתיו – יהיה לחייל רישום פלילי מופחת, ואילו כל עונש מעל הרף – יגרור רישום פלילי לכל החיים.

למאמר "רישום פלילי מופחת" לחץ כאן.

3. מה ניתן לעשות לפני שמתחילים עריקות?

אמנם, ברקע היעדרות מהצבא תמיד קיימת סיבה, בין אם מדובר בבעיות כלכלית בבית, בעיות נפשיות של החייל, בעיות רפואיות של בן משפחה, קושי להישאר ביחידה או התנכלות מצד מפקדים. יחד עם זאת, עדיף להימנע ממצב של עריקות שכן אחת התוצאות של עריקות מהצבא עונש לאור השלכות הרישום הפלילי.

לכן, אם הספקת לקרוא מדריך זה לפני שהתחלת בעריקות, דע כי קיימים גורמים שונים בצה"ל אשר מטרתם לבחון את התנהלות גורמי היחידה והמפקדים, ופניה אליהם עשויה לפתור את הבעיה ולמנוע את העריקות.

ראשית, ניתן לפנות אל נציב קבילות חיילים, אשר יבחן את התלונה, ובמידה וימצא אותה מוצדקת ייתן הוראות ליחידה, שיובילו לשינוי המצב. לדוגמא – אם אתה חייל בודד שלא מקבל סיוע ת"ש תקופה ארוכה למרות הגשת בקשות מתאימות, ייתכן שלאחר פניה לנציב קבילות חיילים תקבל באופן מיידי את הסיוע המגיע לך ואולי גם תנאי שירות מתאימים; אם מתעללים בך נפשית או פיזית ביחידה, כמובן שזה גם המקום לפנות לנציב קבילות חיילים, אך גם להגיש תלונה למצ"ח כנגד המפקדים או מי שפגע בך.

שנית, בכל בעיה ניתן לפנות אל גורמי קצין פניות הציבור [קפ"ץ] אשר מהווים מקור פניות עיקרי בכל עניין ומנתבים את הפניה לגורם הצבאי המתאים. זכור, החוק פועל לשני הכיוונים, הוא מחייב גם את העבריין וגם את השוטר, גם את החייל וגם את רשויות הצבא, ובדיקת הגורמים המפקחים יכולה לסייע [קפ"ץ: 03-5691000 // נקח"ל: 03-6977374 // היחידה לפניות ותלונות הציבור: 03-697554].

4. עריק ועוד לא נעצרת? מה ניתן לעשות במהלך העריקות?

אם הנך עריק וטרם נעצרת, כדאי שתדע שקיימות אפשרויות לטפל בעניינך כבר משלב זה, ואין צורך להמתין עד שיתפסו אותך או עד שתסגיר את עצמך במצ"ח או בכלא 4. אפשר להתחיל לפעול כעת. למשרדנו תקדימים רבים של סגירת תיקים במהלך עריקות, פטור משירות במהלך עריקות ואף טיפול נפשי במהלך עריקות, הכל בהתאם לסוג המקרה.

במקרה של בעיה רפואית או נפשית, חשוב לדעת, שקיימת אפשרות פניה לגורמים רפואיים ונפשיים גם במהלך העריקות, בייחוד מקום בו קיימים מסמכים רפואיים המעידים על מצב הדורש התייחסות מיוחדת. שים לב- ניתן לבצע בדיקות אלה גם ללא מעצר, ולמשרדנו תקדימים רבים כאלה.

כך למשל, הצלחנו להקפיא פקודת מעצר בעניינה של עריקה במשך שנה, חולת אפילפסיה, ולהביאה לוועדה רפואית ללא מעצר. בוועדה הרפואית הומלץ לחיילת פרופיל 21 רפואי והיא פוטרה משירות תוך שהפרקליטות הצבאית הסכימה לסגור את עניינה ללא הליכים משפטים; בנוסף, הצלחנו להביא לבדיקה נפשית במהלך עריקות של חיילת עריקה שנתיים וחצי, היא פוטרה משירות בפרופיל 21, והגשנו בקשה לסגירת התיק משפטי לחלוטין ללא הליכים, תוך שבקשתנו נענתה בחיוב, והכל במהלך העריקות; בנוסף, הצלחנו להביא לבדיקה במהלך עריקות של חייל עריק יחידה במשך שנה וחצי, הוא פוטר משירות בפרופיל 21 ועמד לדין משמעתי בלבד [10 ימי מחבוש].

לכן, יש חשיבות גדולה להתייעצות כבר בשלב הזה, עם עורך דין צבאי בקיא ומנוסה בתיקים מסוג זה, אשר מכיר את המערכת הצבאית ואת הגורמים הרלוונטיים ויודע בדיוק לאן לפנות.

למאמר "גורמי בריאות הנפש" לחץ כאן.

עריקות על רקע מצב משפחתי

במקרה של מצב משפחתי / כלכלי קשה – אם הסיבה לעריקות היא מצב כלכלי קשה, מצב משפחתי בעייתי (מוות במשפחה, אלימות או הליכי גירושין בין ההורים), מצב רפואי קשה של ההורים או אחד מבני המשפחה, ניתן להתחיל בטיפול המשפטי ואיסוף המסמכים כבר בשלב העריקות, וייעוץ של עורך דין צבאי מומחה בדין צבאי ובתיקי עריקים יכול לתת הכוונה עוד בטרם נעצרתם. במקרים חריגים ניתן לבקש מגורמי פרקליטות צבאית לבטל פקודת מעצר או לבטל הליכים משפטיים לחלוטין חרף היעדרות.

אם אתה עריק יחידה – בשבועיים הראשונים להיעדרותך צפוי להגיע לביתך נציג מהיחידה, אשר יחפש אותך, יבקש ממך לחזור ליחידה וימסור לך ולהוריך מכתב בו מצוין כי אתה נעדר משירות, כי היעדרות משירות זו עבירה שבגינה אתה עלול לעמוד לדין בפני בית דין צבאי, ולהיות מורשע בעבירה הנושאת רישום פלילי. כדאי שתהיה מוכן ותציין גם בפני המפקד המחפש את סיבות ההיעדרות כיוון שהדברים נרשמים ומתועדים בתיק הפרקליטות. איסוף המסמכים ותחילת הטיפול המשפטי במהלך היעדרות יכול לסייע, ומשרדנו ייצג חייל שהיה עריק במשך שנה וחצי מהיחידה, אשר בעקבות טיפול משפטי שהחל במהלך ההיעדרות, פוטר משירות ושוחרר מהכלא בתוך 17 ימים בלבד ללא פרופיל 21.

5. מהו סעיף העבירה בחוק השיפוט הצבאי בגין עריקות?

בחוק השיפוט הצבאי קיימות מספר עבירות אשר התביעה יכולה לייחס בכתב האישום בגין עריקות: עבירה חמורה פחות, היא  עבירת ההיעדרות מן השירות, לפי ס' 94 לחוק השיפוט הצבאי: "חייל שנעדר משירותו בצבא, או מהמקום שהוא חייב כדין להימצא בו אותה שעה, דינו – מאסר שלוש שנים, אלא  אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר אחר לכך"; עבירה חמורה יותר היא עבירת העריקה, לפי ס' 92 לחוק השיפוט הצבאי:"חייל שערק מן הצבא, דינו – מאסר חמש עשרה שנה. "עריקה" לעניין סעיף זה – העדר מן השירות בצבא מתוך כוונה שלא לחזור לצבא". קיימת חזקה משפטית, לפיה היעדרות מעל שנה וחצי מלמדת על כוונה שלא לחזור לצבא.

חשוב שתדעו, שברוב תיקי העריקים מייחסת התביעה עבירה של היעדרות מהשירות לפי ס' 94, ורק בתיקים החמורים מיוחס סעיף 92. ייחוס עבירת עריק בצבא יוביל לרישום פלילי חמור בגין עבירת פשע, ולעונש מאסר ממושך ביותר, נוכח החומרה שבה רואה התביעה תיק שכזה.

לכן, להתייעצות עם עורך דין צבאי בקיא ומנוסה בתיקי עריק מצה"ל, כבר בשלב המעצר ולפני הגשת כתב האישום יש חשיבות עצומה, שכן פעולות שינקוט כבר בשלב זה יכולות להביא לייחוס עבירה חמורה פחות.

גם אם התביעה מייחסת סעיף חמור ניתן לבקש להמיר את סעיף האישום מעבירת עריקה לפי ס' 92 לעבירת היעדר מהשירות לפי ס' 94, ולמשרדנו תקדימים רבים בהם הצלחנו להמיר את סעיף האישום, מה ששינה לחלוטין את פני התיקים, ואת הענישה בהם, בהתאם. למשרדנו אף תקדימים של ביטול כתבי אישום והעמדה לדין משמעתי בלבד.

6. עריק, נעצרת? מה לעשות בחקירה?

אם נעצרתם בגין עריקות מהמילואים או משירות צבאי, השלב הראשון העומד בפניכם הוא שלב החקירה. חקירת עריק בצבא אינה דומה לחקירת מצ"ח, היא קצרה יותר, ומעמיקה פחות. מצד אחד זה טוב – כי לא תהיו זמן רב בחדר חקירות, ומצד שני זה לא טוב – כי לא ממש ישאלו אתכם יותר מדי שאלות על הסיבה לעריקות.

אם יש דברים חשובים שעמדו ברקע להיעדרות – חשוב שתציינו אותם (גם כדי שלא יגידו אחר כך שלא טענתם את זה בהזדמנות ראשונה). חשוב שתדעו שזכותכם לכתוב את האמרה בעצמכם כי לדברים שייכתבו באמרה יש חשיבות בהמשך. לכן, אם החוקר מסרב לכתוב משהו שאמרתם, כגון – שאתם לא מודים בעריקות, מה היו הסיבות לעריקות, או כל התנהלות לא תקינה של השוטרים הצבאיים כלפיכם – קחו את העט מהחוקר, קחו את דף האימרה, וכתבו הכל בעצמכם;

אם מזהירים אתכם בגין חשדות פליליים אחרים – דאגו באופן מיידי להתקשר לעו"ד צבאי, על מנת לקבל ייעוץ במהלך החקירה און ליין, לא להתבייש מהחוקר. למאמר המדריך המלא לחקירת מצ"ח לחץ כאן;

אם אתם מוזהרים בביצוע עבירת עריקה לפי ס' 92 חשוב מאוד שתתייעצו באופן מיידי בעורך דין צבאי מנוסה לפני שתאמרו ולו מילה אחת בחקירה. חשוב להבין, שעריקה היא היעדרות מהצבא עם כוונה שלא לחזור, ולכן קיימת חשיבות רבה לגרסה שתינתן במהלך החקירה. לצורך כך יש להתייעץ בעורך דין צבאי המנוסה בטיפול בתיקי עריקה, שכן באמצעות ייעוץ במהלך החקירה ובהמשך גם על ידי טיפול נכון בתיק – יוכל עורך דין צבאי מנוסה להביא לכך שלא יוגש כנגדכם כתב אישום בסעיף של עריקה לפי ס' 92 אלא כתב אישום בעבירה של היעדרות מהשירות לפי ס' 94 שהוא פחות חמור.

אל תיעלבו, אבל מי שיחקור אתכם זה לא חוקר ולא חוקר מצ"ח אלא שוטר צבאי, ואל תיעלבו גם אם יגבו ממכם את האמרה כשאתם עומדים בקבלה לכלא 4, במסדרון ובעמידה. זה קורה. אם זה קורה, כדאי שתספרו על כך גם לעורך הדין הצבאי שייצג אתכם בתיק, לפעמים יש לזה חשיבות בהליך עצמו.

7. מהם ההליכים בבית הדין הצבאי בגין עריקות?

דיון הארכת מעצר ראשוני בפני שופט יתקיים בתוך 48 שעות מרגע המעצר. במידה והפרקליטות הצבאית תחליט שלא להגיש נגדכם כתב אישום אלא להעמיד אתכם לדין משמעתי, לא תובאו בפני שופט.

הדיונים בבית דין צבאי הם פומביים, ולמשפחה יש אפשרות להיות נוכחת בהם. כך, ניתן יהיה לראות את יקירכם גם במהלך הדיונים בבית הדין ולא רק בתיאום ביקורים בכלא הצבאי;

במידה וקיימות כנגדכם ראיות מספיקות- יוגש כנגדכם כתב אישום. כאמור, לסעיף העבירה שייוחס משמעות קריטית, ולעורך דין צבאי מנוסה יש את היכולת להביא לכתב אישום מרוכך יותר.

בהתאם למשך ההיעדרות, תחליט התביעה האם בכוונתה להגיש בקשה להרחבת מושב משופט אחד לשלושה שופטים. מקום בו החליטה התביעה לבקש שלושה שופטים – המשמעות היא שבכוונתה לבקש עונש העולה על שנת מאסר! בשלב זה, מתפקידו של עורך הדין הצבאי להסיר מכם סיכון שכזה, ולבקש כי עניינכם ידון בפני שופט אחד, ולמשרדנו תקדימים בהם הצלחנו לשכנע את התביעה לחזור בה מבקשתה להרכבת מותב של שלושה שופטים; בהמשך, ייקבע מועד להקראה בתיק העריקות;

ואתם וודאי שואלים את עצמכם- כמה זמן אשב בכלא?? זוהי שאלת מיליון הדולר. אז ככה- רמות הענישה בתיקי עריקים משתנות בין סוגי העריקים השונים, ועם ייצוג משפטי טוב של עורך דין צבאי מומחה, כמובן שהענישה יכולה להיות נמוכה באופן משמעותי. כך, משרדנו השיג הסדר של 17 ימי מאסר על עריקות של שנה וחצי (ללא פרופיל 21) [2014]; הסדר של 90 ימי מאסר על השתמטות של 12 שנים (!) הסדר של 47 ימי מאסר על 8 חודשי עריקות [2015]; 80 ימי מאסר בטיעון פתוח על עריקות של 9 חודשים עם תנאי בית דין קודם בן 60 ימים [2015]; עונש בטיעון פתוח של 90 ימי מאסר על 3 שנות היעדרות מהיחידה [2015]; הסדר של 150 ימי מאסר נטו על 8 שנות היעדרות מהיחידה [2016];

לדף הצלחות המשרד לחץ כאן.

8. פטור משירות צבאי

אם ברצונכם לקבל פטור משירות צבאיקיימות מספר אפשרויות, אשר תלויות בטעמים לצורך בפטור משירות צבאי.

הגורמים בכלא אשר יכולים להורות על פטור הם וועדת התאמה או גורמי גחל"ת. כל חייל מאובחן כמעט באופן אוטומטי על ידי גורמי גחל"ת, ובמידה וקיימות בעיות קשות, ניתן לבקש שמערך גחל"ת יורה על פיטוריו משירות, כמובן תוך הגשת בקשה מתאימה ומסמכים. במידה וקיימת בעיה רפואית או נפשית ניתן לפנות אל גורמי רפואה וברה"ן בכלא; במידה וקיימת בקשה לפטור מטעם אחר [כגון דת] יש לפנות אל גורמי אחרים במיטב, בהתאם לבקשה;

במידה ומשפחה עוזבת את ישראל יחד עם ילדים מתחת לגיל 16, יש להסדיר מעמד "בן מהגרים". בן מהגרים הוא מי שבגיל מסויים עוזב את הארץ, יחד עם משפחתו, נוכח החלטת הוריו להגר מישראל. מאחר והוא אזרח ישראלי, עליו לבקש אישור לעזוב את הארץ. למשרדנו תקדימים של הסגרת מעמד בדיעבד. למאמר בנושא פטור משירות צבאי לחץ כאן.

9. תיקי משתמטים ועריקי בקו"ם דורשים מומחיות משפטית מיוחדת

תיקי משתמטים ועריקי בקו"ם הם תיקים סבוכים בהם נדרשת מומחיות מקצועית מיוחדת של עורך דין צבאי. מדובר בתיקים בהם כחלק מחומר הראיות, על התביעה להביא גם את תיקו האישי של החייל ולהוכיח את חוקיות גיוסו של החייל, בכל שלבי הגיוס החל משלב הזימונים לבדיקות, ועד שלב הוצאת צו הגיוס ומודעות החייל לצו הגיוס. אם למשל, לא קיים בתיק האישי צו הגיוס אשר נשלח לחייל, או שהצו נשלח לכתובת שאינה כתובת המגורים של החייל- ניתן לטעון כי לא הייתה לחייל מודעות לכך שעליו להתגייס.

פגמים בחוקיות הגיוס יכולים להביא לשחרור ממעצר או אפילו ביטול כתב אישום. עורך דין צבאי מיומן ומנוסה, אשר יודע לקרוא תיק אישי ומכיר את התיק האישי על בוריו, יכול בנקל לגלות פגמים הקיימים בחומר הראיות בכל הנוגע להליך גיוס החייל, ולהביא לשחרור ממעצר, לביטול כתב אישום או לעונש מקל בעקבות בעיות בחוקיות הגיוס. בתיק אישי יש שלל מסמכים הנוגעים להליך גיוסו של החייל, צווים, זימונים, מכתבים ששלחה לשכת הגיוס ומכתבים ששלח החייל ללשכת הגיוס- הכל מתועד והכל בפנים. ואם לא- אז מזלכם! כי אי קיומו של מסמך או צו יכול לפגוע בראיות התביעה, וזה לטובתכם.

משתמטי חו"ל או עריקי חו"ל  לעיתים נעצרים בנתב"ג עם חזרתם לארץ ולעיתים הם מעוכבים בנתב"ג, נמסר להם כי עליהם הגיע להסדיר את עניינם בלשכת הגיוס, הם מגיעים ללשכת גיוס ואז נעצרים. במקרה שנעצרת ומוגש נגדך כתב אישום, תצטרך התביעה להוכיח שעזבת את הארץ לאחר גיל 16 או לאחר שהתחלת הליכי גיוס, שלא הסדרת את מעמדך לפני העזיבה (בבקשת דחייה, פטור או מעמד בן מהגרים) ושהיית מודע לכך שאתה חייב בגיוס ולמרות זאת עזבת את הארץ. גם בעניין זה כמובן קיימות הלכות משפטיות אשר יכולות לסייע לך ואשר עורך דין צבאי מיומן יידע להציג בעניינך לבית המשפט, על מנת להביא לשחרורך ממעצר או לעונש מקל במיוחד. אם הסדרת את מעמדך לפני עזיבת הארץ, כגון באמצעות הגשת בקשה למעמד בן מהגרים, עורך הדין צבאי מיומן יעזור לטעון טענה זו ולהוכיחה. למשרדנו תקדימים של סגירת תיקים של משתמטי חו"ל ללא הליכים וללא כליאה, אף בשנות היעדרות רבות.

למאמר בנושא פטור לישראלים השוהים בחו"ל ומעמד בן מהגרים לחץ כאן.

כשל בהסדרת מעמד בן ישיבה שתורתו אומנותו – הוא מי שלומד תורה בישיבה מוכרת במסגרת הסדר זה, לא עוסק בכל עיסוק אשר ראוי להיות משולם עבורו שכר ומקדיש את כל עיתותיו ללימוד התורה. קיימים מקרים בהם, בעקבות כשל בהגשת בקשת הדיחוי עובר מי שנכלל בהסדר בן ישיבה שתורתו אומנותו – מבוטל מעמד זה אוטומטית על ידי רשויות הצבא, והאדם נדרש להתייצב לגיוס. במקרה זה, הסתייעות בעו"ד צבאי מנוסה היא חשובה ביותר על מנת לפתור את הבעיה נקודתית ולהביא לפתרון הטוב ביותר עבור האדם- והוא- חזרה לישיבה ללימוד תורה במסגרת ההסדר או קבלת פטור משירות.

 10. כלא צבאי – פרטים ומידע שימושי

אי אפשר לסיים מאמר זה מבלי לתת לכם נתונים, מידע וטלפונים של הכלא הצבאי. כידוע, קיימים שני מתקני כליאה צבאיים:
• בס"כ 394 (או בשמו העממי- "כלא 4") הממוקם בבסיס צריפין, סמוך לשער ראשון;
• בס"כ 396 (או בשמו העממי- "כלא 6") הממוקם בסמוך לעתלית בצפון.בכל כלא מספר פלוגות עצורים, ופלוגה נפרדת לבנות. יודגש- בנות מוחזקות בהפרדה מוחלטת מפלוגות הבנים. חייל אשר טרם נגזר דינו מוגדר "על"מ"- עצור לפני משפט; חייל שכבר נגזר דינו- מוגדר "שפוט". לרוב, חיילים מעדיפים להישאר בסטטוס של על"מ מאחר שבמצב זה לא ניתן לשפוט אותם בדין משמעתי בגין עבירות התנהגות בכלא, ולא ניתן להוסיף להם ימי כליאה. בנוסף, לעיתים לאחר גזר הדין ובמידה ונותרה עוד תקופת כליאה, מועברים חיילים לכלא 6. לכן, חיילים המתגוררים בדרום או במרכז מעדיפים להישאר בכלא 4 על מנת להקל על משפחותיהם בביקורים. [spacer height="10px" id="2"]בכל כלא צבאי, קיימים מספר מערכים תומכים אשר מטרתם לטפל בחיילים ואף לשקמם:

  • מערך גחל"ת (גורמי חזרה לשירות תקין) תפקידו של מערך זה בכלא צבאי, הוא לבחון את עניינו הפרטני של כל חייל ולהמליץ המלצות לגבי המשך שירותו, מתוך הבנה שקיימים קשיים שבגללם נעדר החייל משירות, קשיים המשפיעים על החייל ולא מאפשרים לו להמשיך שירות תקין במצב הנוכחי. כך, יכול מערך גחל"ת להמליץ על שינוי שיבוץ של חייל, על הקלה בתנאי שירות (כגון יומיות, שבוע-שבוע) וכן על פטור משירות;
  • מערך בריאות הנפש– קב"נים ופסיכיאטרים צבאיים אשר בודקים בכלא הצבאי חיילים אשר מתלוננים על מצב נפשי קשה, על חרדות, דכאונות, התמכרות לסמים ושלל בעיות נפשיות נוספות. גם גורמים אלה יכולים להמליץ שלל סוגי המלצות, החל מהורדת פרופיל והמשך שירות, ועד פטור משירות בפרופיל 21 נפשי;
  • מערך מקא"מ מערך קידום אוכלוסיות מיוחדות המטפל בחיילים שגוייסו מראש בגיוס מיוחד, עם נתונים נמוכים, ומתוך הבנה שהם מגיעים עם קשיים מבית וסיכויי הצלחה נמוכים לשירות צבאי. חיילים כאלה, במידה ואכן מוסרים כי אינם מצליחים בשירות צבאי- מקבלים פטור משירות;
  • וועדות התאמה– וועדת התאמה בוחנת את עניינו של החייל וממליצה כל המלצה, כמו גחל"ת- החל משינוי שיבוץ ועד פטור משירות; חשוב לדעת- וועדת התאמה יכולה להמליץ על פטור משירות מכמה סיבות. הסיבה הנפוצה, במקרה של היעדרויות ארוכות, היא פטור בגלל "התנהגות רעה וחמורה"- ומשמעותה היא שהחייל בהתנהגותו הרעה והעובדה שביצע עריקות ארוכה, למעשה כפה על המערכת לשחרר אותו, ולמעשה הביא לשחרורו מהצבא בהתנהגותו הרעה והחמורה. בדרך כלל נשללות חלק מהזכויות (מענק וכד') אם מקבלים פטור בעילה זו. קיימת סיבה אחרת והיא "אי התאמה"- ומשמעותה היא שהחייל פשוט לא מתאים למערכת. זו עילה שפטור בגינה לא מביא לשום פגיעה בחייל. גם בהיבט זה משמעות חשובה לעבודתו של עורך דין צבאי מנוסה המייצג את החייל, ולמשרדנו תקדימים בהם שונתה עילת השחרור מהתנהגות רעה וחמורה לעילה של אי התאמה והחייל זכה במלוא הזכויות המגיעות לו מהצבא.
  • מערך ת"ש– מטפל בבקשות ת"ש ומתן סיוע ת"ש למשפחתו של העצור גם בתקופת הכליאה, בייחוד מקום בו מדובר בחייל בודד או מצד שני חייל נשוי עם ילדים.

חשוב מאוד שעורך הדין הצבאי המייצג אתכם יהיה בעל היכרות מעמיקה עם כל הגורמים לעיל בכלא הצבאי, ויידע להפנותכם אל כל הגורמים הרלוונטים לכם, שכן אלה יכולים לתת המלצה לגבי פטור משירות, המלצה לגבי הקלה בעונש ואף לתת לכם סיוע כספי שמגיע לכם עוד במהלך הכליאה. ]ביקורים וכן הבאת ציוד לעצור בכלא צבאי היו נערכים בעבר בתיאום עם קצין העיר הרלוונטי למקום מגוריכם. כיום ניתן לתאם ביקור עם הכלא- טלפון לתיאום ביקורים בכלא 4- . לעצור יתאפשרו ביקורים במשך כל תקופת כליאתו, אלא אם כן ישללו לו ביקורים עקב התנהגות רעה בכל והגשת טופסי תלונה כנגדו מסיבה כזו או אחרת. עוד יש לדעת, כי ההפרש בין הביקורים חייב להיות לפחות שבועיים. לחיילים נשואים- יש תדירות ביקורים גבוהה יותר ומשך ביקור ארוך יותר על ידי האישה. בכל מקרה, ניתן לפנות אל קצין העיר בבירורים שונים בנוגע לעצור.

בכלא צבאי מקבלים החיילים קנטינה מדי יום (כ-11 שקלים), ובסכום זה הם רשאים לרכוש לעצמם סיגריות, חטיפים, טלכרדים וכיו"ב; בקשות לחופשה לאירועים (בר מצווה, חתונה- לא יומולדת) מוגשות למפקד הכלא, והוא שאמור לאשרן. מפקד הכלא נוטה לאשר בקשות של חיילים "שפוטים" ונוטה לשלול בקשות של מי שעדיין מוגדר "על"מ". גם בהיבטים אלה יכול עורך הדין הצבאי לסייע רבות, בהגשת בקשות כאלה ואחרות למפקד הכלא ועמידה בקשר ישיר איתו. מניסיוננו רב השנים למדנו שלבקשות עו"ד בהקשר זה יש יתרון ותוצאות; בכלא צבאי יש טלפון ציבורי ולעיתים כמה טלפונים ציבוריים בכל פלוגה, ובדרך זו ניתן ליצור קשר עם החיילים העצורים. אם יקירכם נעצר ותפנו אל משרדנו, נוכל לצייד אתכם בעשרות מספרים של טלפון ציבורי כלא 4. להלן חלק ממספרי הטלפון:

טלפון ציבורי כלא צבאי:

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה 400 (בנות)- 08-9217409 / 08-9236909

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה א- 08-920290 / 08-9222609

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה ב- 08-9214609 / 08-9230409

טלפון ציבורי כלא 4 פלוגה ג- 08-9206200 / 08-9206209 / 08-9250400

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה 600(בנות)- 04-9542505

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה א- 04-9840619 / 04-9541100

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה ב- 04-9840300

טלפון ציבורי כלא 6 פלוגה ג- 04-9541502

 לסיכום 

אם יקירכם או יקירתכם נעצרו בגין עריקות מהמילואים או השתמטות מצה"ל, הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות עבורם הוא לדאוג לייצוג של עורך דין צבאי מיומן ומנוסה, אשר מכיר את שלל הגורמים הרלוונטיים הן לטיפול בתיק המשפטי והן בטיפול הקשור להמשך השירות או פטור משירות. חשוב מאוד להסדיר את עניין הפטור מהשירות בהקדם ועוד במסגרת ההליך המשפטי, או לחילופין את הבעיה שהובילה לעריקות, וזאת על מנת למנוע מצב שבו החייל משתחרר מהכלא ומתחיל עריקות חדשה, ובכך למעשה, מסתבך שוב עם החוק מאותם טעמים. טיפול בתיק של עריקות או השתמטות שונה מטיפול בתיק מצ"ח או תיק פלילי "רגיל" – הראיות בתיק הן שונות, ההלכות המשפטיות הן מגוונות בהתאם לסוג העריקות (השתמטות, עריקות מהיחידה, עריקות מהבקו"ם, משתמט חו"ל, בן ישיבה, עריקה שהגישה תצהיר דת וכדומה), רמות הענישה הן מיוחדות (גם בהיבט הרישום הפלילי, וקיימים שלל גורמים מיוחדים שצריך להכיר גם לצורך הטיפול בתיק המשפטי וגם לצורך הטיפול בפטור משירות.

שימו לב- דברים אלה אינם ידועים לכל עורך דין ואין די בעורך דין פלילי בלבד, אלא רק לעורך דין צבאי מנוסה ומיומן בעל וותקלכן, לצורך בחירת עורך דין צבאי, כדאי שתבדקו לעומק האם עורך הדין עוסק בדיני צבא וכמה שנים, ואילו הצלחות היו לו בתיקי עריקים. זאת, על מנת להיות בטוחים באיכות הטיפול המשפטי שתקבלו.

לצפיה בהצלחות משרדנו לחצ/י כאן.

 

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

חיילים בכלא צבאי

ערקתם מהצבא מסיבה טובה? עו"ד צבאי יעזור להציג את הצד שלכם בסיפור!

אם יש עבירה שיותר מקבלת תהודה בעולם הצבאי, היא ללא ספק עריקה. לא רק שיש תהודה פוליטית בנושא, אלא גם במסגרת החיילים שכן מתגייסים ניתן למצוא לא מעט מקרים. חיילים שמסיבה כזו או אחרת אינם חוזרים ליחידה לאחר החופשה, שנעלמים הביתה במהלך הסיור, או שפשוט

להמשך קריאה »
גיוס לצבא לבעלי רקע נפשי

גיוס לצבא לבעלי רקע נפשי

בגיל 18 בני נוער רבים מתגייסים לצבא, אך עבור חלק מהמועמדים לשירות צבאי אשר סובלים מבעיות נפשיות שונות, המערכת הצבאית אינה מתאימה להם ולכן הם אמורים להתנהל מול הצבא כדי לקבל שחרור משירות צבאי וזאת על רקע נפשי. התנהלות באמצעות עורך דין צבאי במקרים הללו

להמשך קריאה »

זכויות חיילים דתיים

מסלול "ישיבות ההסדר" ומסלול "תורתו אומנותו" בנושא של זכויות חיילים דתיים קיימים מסלולים אשר מאפשרים דחיית שירות צבאי מעת לעת עם שירות צבאי מקוצר ואף במקרים מסוימים, קבלת פטור מוחלט משירות צבאי. במסגרת מסלול ישיבות ההסדר, מצהירים מועמדים לשירות בטחון כי הינם דתיים ולומדים במסגרת

להמשך קריאה »