למקרים דחופים:

מיהו עריק מילואים ומהי עריקות מילואים?

עריק מילואים יכול להיות מי שהיה חייל טוב במהלך שירותו. עריק מילואים יכול אפילו להיות מי שמעולם לא היה עריק או נפקד במהלך שירות החובה. אבל אם לא התייצבת לצו קריאה למילואים – אתה עריק מילואים! זאת מאחר שחובת השירות על פי חוק שירות בטחון, עוסקת הן בשירות סדיר והן בשירות מילואים. החוק הצבאי מחייב כל חייל ואיש מילואים להישמע לכל צו או הוראה בנוגע לקריאה לגיוס ו/או לשירות מילואים.

מתי יוגש כתב אישום בגין עריקות מילואים?

איש מילואים אשר נשלח לו צו לזימון לשמ"פ והוא לא התייצב אליו, יוכרז עריק מילואים על ידי מדור עריקים ותיפתח לו נפקדות . משלב זה במידה ועריק המילואים יסדיר את מעמדו הוא צפוי להישפט, בין אם בדין משמעתי ובין אם בפני בית דין צבאי, הכל לפי תקופת העריקות. במידה וקיבלתם צו בדואר רגיל/רשום אל תתעלמו ממנו. במידה וקיים זימון בעייתי מומלץ ביותר ליצור קשר עם היחידה ולנסות לדחות/להקדים/לבטל את הזימון, וזאת בטרם יגרר העניין לעריקות. ברגע שנפתחת עריקות מילואים, למפקדים וקצינת הקישור אין ברירה אלא לפעול משפטית.

על פי הנחיות פרקליטות עריקים אשר התעדכנו בשנת 2017, עריקים אשר נגדם יוגש כתב אישום לבית דין צבאי בגין עריקות הם- עריק יחידה משירות חובה לתקופה בת למעלה מ-100 ימים, עריק בקו"ם לתקופה בת למעלה מ-180 ימים, ועריק מילואים בת למעלה משנה. בגין היעדרות משירות מילואים לתקופה קצרה מזו, יינקטו הליכים בדין משמעתי בלבד.

על מנת להוכיח שעריק מילואים נעדר משירות שלא ברשות והיה עריק מילואים, על רשויות הצבא [בדרך כלל הפרקליטות] להוכיח כי לעריק מילואים נשלח צו אשר הגיע לידיעתו. לרוב מוכחת נקודה זו על ידי התביעה באמצעות הצגת אישור משלוח דואר רגיל או דואר רשום, והסתמכות על "חזקת תקינות פעולות המנהל" או באמצעות שיחות טלפון של איש המילואים עם יחידתו.

מה עושים לאחר מעצר של איש מילואים בגין עריקות?

מעצר של עריק מילואים בגין עריקות הוא אירוע קשה ולא נעים במיוחד, בהשוואה למעצר עריקים שהם חיילים בשירות סדיר, שכן מדובר בדרך כלל באנשים מבוגרים, נשואים ובעלי משפחות, אשר מעצרם מהווה מכה קשה עבור המשפחה. מקום בו למשרת המילואים יש ילדים, המצב קשה שבעתיים וראינו מקרים רבים של אנשי מילואים עצורים בגין עריקות מילואים אשר ילדיהם מגיעים לדיונים.

בתוך 48 שעות מרגע המעצר יובא עריק מילואים בפני שופט צבאי לצורך הארכת מעצרו. העצור ככל הנראה ייעצר שכן בעניינם של עריקים קיימת עילת מעצר מובהקת של מסוכנות והימלטות מאימת הדין, כך ששחרור ממעצר ואפילו בתנאים, בשונה מהאזרחות, לא קיים! במסגרת המשפט יהיה צורך להביא נתונים, עדויות ומסמכים בפני השופט בנוגע לסיבות להיעדרות ולנסות לבוא בדברים עם הפרקליטות על מנת לנסות לסיים את התיק בהסדר. במידה ולא יושג הסדר יתקיים טיעון פתוח לעונש במסגרתו רשאי העצור להביא לעדות כל מי שיראה לנכון, לעניין העונש.

עונשו של עריק מילואים הינם קצרים יחסית לעונשים של עריקי סדיר, אך עדיין מדובר בתקופת כליאה לא קצרה ולא קלה כלל, בשים לב לכך שמדובר באזרחים עם מקום עבודה מסודר אשר עומד בסיכון, אישה בבית וילדים, ועניינים אחרים באזרחות הדורשים טיפול.

קרא גם >> מדריך לעריק

לכן, בכל מקרה של חשש עריקות מהמילואים נכון יהיה לא לעצום עיניים לנוכח העניין, לפנות בהקדם לעורך דין צבאי מיומן ומנוסה בתחום, על מנת להסדיר את המעמד, בין אם במהלך העריקות ובין אם במהלך מעצר.

 

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

הצעת חוק חדשה להתרת שימוש בקנאביס

הצעת חוק המתירה שימוש והחזקה עצמית בקנאביס – כיצד ישפיע על חיילים ? הצעת החוק המתירה שימוש והחזקה עצמית בקנאביס 2016- כללי הצעת החוק שכולם מדברים עליה, שהתקשורת לא מפסיקה לסקר, ושכל המדינה סקרנית לדעת מה יעלה בגורלה, הוגשה בשלהי חודש ינואר 2015. על פי

להמשך קריאה »
עורך דין צבאי מומלץ בתלאביב

בחירת עורך דין צבאי בתל אביב

בחירת עורך דין צבאי בתל אביב – מצד אחד הצבא הוא גוף מכובד והחיילים שמשרתים בו מבקשים לתרום למדינה, אך מצד שני גם בצבא נתקלים בלא מעט בעיות משמעת שחוצות את הגבול הפלילי, כלומר לא פעם חיילים, קצינים, מילואימניקים ואנשי קבע מוצאים את עצמם נאשמים

להמשך קריאה »

זכויות חיילים דתיים

מסלול "ישיבות ההסדר" ומסלול "תורתו אומנותו" בנושא של זכויות חיילים דתיים קיימים מסלולים אשר מאפשרים דחיית שירות צבאי מעת לעת עם שירות צבאי מקוצר ואף במקרים מסוימים, קבלת פטור מוחלט משירות צבאי. במסגרת מסלול ישיבות ההסדר, מצהירים מועמדים לשירות בטחון כי הינם דתיים ולומדים במסגרת

להמשך קריאה »