למקרים דחופים:

למקרים דחופים:

מיהו עריק מילואים ומהי עריקות מילואים?

עריק מילואים יכול להיות מי שהיה חייל טוב במהלך שירותו. עריק מילואים יכול אפילו להיות מי שמעולם לא היה עריק או נפקד במהלך שירות החובה. אבל אם לא התייצבת לצו קריאה למילואים – אתה עריק מילואים! זאת מאחר שחובת השירות על פי חוק שירות בטחון, עוסקת הן בשירות סדיר והן בשירות מילואים. החוק הצבאי מחייב כל חייל ואיש מילואים להישמע לכל צו או הוראה בנוגע לקריאה לגיוס ו/או לשירות מילואים.

מתי יוגש כתב אישום בגין עריקות מילואים?

איש מילואים אשר נשלח לו צו לזימון לשמ”פ והוא לא התייצב אליו, יוכרז עריק מילואים על ידי מדור עריקים ותיפתח לו נפקדות. משלב זה במידה ועריק המילואים יסדיר את מעמדו הוא צפוי להישפט, בין אם בדין משמעתי ובין אם בפני בית דין צבאי, הכל לפי תקופת העריקות. במידה וקיבלתם צו בדואר רגיל/רשום אל תתעלמו ממנו. במידה וקיים זימון בעייתי מומלץ ביותר ליצור קשר עם היחידה ולנסות לדחות/להקדים/לבטל את הזימון, וזאת בטרם יגרר העניין לעריקות. ברגע שנפתחת עריקות מילואים, למפקדים וקצינת הקישור אין ברירה אלא לפעול משפטית.

על פי הנחיות פרקליטות עריקים אשר התעדכנו בשנת 2017, עריקים אשר נגדם יוגש כתב אישום לבית דין צבאי בגין עריקות הם- עריק יחידה משירות חובה לתקופה בת למעלה מ-100 ימים, עריק בקו”ם לתקופה בת למעלה מ-180 ימים, ועריק מילואים בת למעלה משנה. בגין היעדרות משירות מילואים לתקופה קצרה מזו, יינקטו הליכים בדין משמעתי בלבד.

על מנת להוכיח שעריק מילואים נעדר משירות שלא ברשות והיה עריק מילואים, על רשויות הצבא [בדרך כלל הפרקליטות] להוכיח כי לעריק מילואים נשלח צו אשר הגיע לידיעתו. לרוב מוכחת נקודה זו על ידי התביעה באמצעות הצגת אישור משלוח דואר רגיל או דואר רשום, והסתמכות על “חזקת תקינות פעולות המנהל” או באמצעות שיחות טלפון של איש המילואים עם יחידתו.

מה עושים לאחר מעצר של איש מילואים בגין עריקות?

מעצר של עריק מילואים בגין עריקות הוא אירוע קשה ולא נעים במיוחד, בהשוואה למעצר עריקים שהם חיילים בשירות סדיר, שכן מדובר בדרך כלל באנשים מבוגרים, נשואים ובעלי משפחות, אשר מעצרם מהווה מכה קשה עבור המשפחה. מקום בו למשרת המילואים יש ילדים, המצב קשה שבעתיים וראינו מקרים רבים של אנשי מילואים עצורים בגין עריקות מילואים אשר ילדיהם מגיעים לדיונים.

בתוך 48 שעות מרגע המעצר יובא עריק מילואים בפני שופט צבאי לצורך הארכת מעצרו. העצור ככל הנראה ייעצר שכן בעניינם של עריקים קיימת עילת מעצר מובהקת של מסוכנות והימלטות מאימת הדין, כך ששחרור ממעצר ואפילו בתנאים, בשונה מהאזרחות, לא קיים! במסגרת המשפט יהיה צורך להביא נתונים, עדויות ומסמכים בפני השופט בנוגע לסיבות להיעדרות ולנסות לבוא בדברים עם הפרקליטות על מנת לנסות לסיים את התיק בהסדר. במידה ולא יושג הסדר יתקיים טיעון פתוח לעונש במסגרתו רשאי העצור להביא לעדות כל מי שיראה לנכון, לעניין העונש.

עונשו של עריק מילואים הינם קצרים יחסית לעונשים של עריקי סדיר, אך עדיין מדובר בתקופת כליאה לא קצרה ולא קלה כלל, בשים לב לכך שמדובר באזרחים עם מקום עבודה מסודר אשר עומד בסיכון, אישה בבית וילדים, ועניינים אחרים באזרחות הדורשים טיפול.

קרא גם >> מדריך לעריק

לכן, בכל מקרה של חשש עריקות מהמילואים נכון יהיה לא לעצום עיניים לנוכח העניין, לפנות בהקדם לעורך דין צבאי מיומן ומנוסה בתחום, על מנת להסדיר את המעמד, בין אם במהלך העריקות ובין אם במהלך מעצר.

 

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

וועדה רפואית בצבא

וועדות רפואיות בצה”ל פועלות מזה כ- 50 שנה ותפקידן הוא לקבוע את הפרופיל הצבאי של חיילים או מועמדים לשירות בטחוני. בהתאם לקביעות אלו יוגדר טווח ואופי התפקידים שיכול החייל לבצע בצבא, או לחילופין יוחלט על פטור. כאשר הוועדה קובעת פרופיל רפואי שאינו הולם למגבלותיו ויכולותיו

להמשך קריאה »

משפטים צבאיים

מהו משפט צבאי? הליך משפטי צבאי יכול להיות הליך משמעתי פנימי, או הליך פלילי בפני בית דין צבאי. כידוע, כל מועמד לשירות בטחון [מלש”ב] וכל חייל בסדיר או מילואים, כפוף לחוקי הצבא, חוק השיפוט הצבאי, פקודות הצבא והוראות מפקדיו, וכל מי שפועל בניגוד לחוקים, הוראות

להמשך קריאה »

עריקות – מה זה צו 12?

השירות הצבאי במדינת ישראל, הוא כידוע, שירות חובה. החל מגיל 16 נחשבים כל נער ונערה בישראל מועמדים לשירות בטחון (מלש”בים), הם אינם עוד רשאים להחליט החלטות משמעותיות לגבי השנים הבאות ללא קבלת רשות מפורשת מרשויות הגיוס מאחר והם מועמדים לגיוס, ובשנה הקרובה יחלו הליכי המיון

להמשך קריאה »