למקרים דחופים:

נפקדות

נפקדות - כל מה שצריך לדעת

נפקדות מהצבא, ישנם רבים השואלים עצמם בכל הנוגע לנפקדות. במה מדובר בעצם? האם ההשלכות באמת כל כך חמורות? האם כל נפקדות דומה לאחרת? במאמר הבא נשיב על השאלות הללו ועוד וזאת על מנת להפוך את הסוגיה הזו לנהירה יותר. אנו מבטיחים לכם שלאחר קריאתו של המאמר תוכלו להבין ביתר קלות את המצב בו אתם מצויים. 

 

מה זה נפקדות בעצם?

נפקדות זהו בעצם מונח צבאי-שלישותי בצה״ל המתייחס לחייל המבצע עבירת היעדרות עד מספר ימים מסוים. ניתן להסתכל על הנפקדות כשלב אחד טרם הגדרתו של החייל כעריק. ההפרדה בין הנפקדים והעריקים נוצרה בצבא לשם טיפול באופן שונה באלה, בהתאם לכך שעבירת העריקות נחשבת חמורה יותר. 

המושג מבוסס על סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי, תשט״ו-1955 ובהתאם אליו ״עבירת היעדרות מן השירות שלא ברשות״ היא עבירת נפקדות. 

כל חייל צריך לזכור כי במידה ולא קיבל רשות להיעדר מן הצבא אזי הוא יוגדר כנפקד ובשלב מאוחר יותר הוא עלול להיות מוגדר כעריק. בין אם מדובר על נפקדות של שעתיים כדי לקנות ארוחה כלשהי ובין אם מדובר על טיול לחו״ל של מספר ימים. תמיד חייבים ליידע את המפקד ביחידה וזאת על מנת שתוכלו להימנע מכל ההשלכות השליליות שעלולות לבוא לידי ביטוי, כפי שיפורט במאמר. 

 

ההשלכות שעלולות להיגרם בעקבות נפקדות

כאשר החייל לא נמצא בשירות ללא רשות, הוא נחשב למבצע דבר עבירה וההליך השלישותי צפוי להיות מוחל עליו. במקרים בהם החייל נפקד הוא צפוי להישפט מול קצין שמוסמך לתת עונשים משמעתיים. העונש שצפוי להיגזר יהיה תלוי בנסיבות הנפקדות, המצב האישי של החייל, משך הנפקדות ושיקול הדעת של הקצין המוסמך. העונש המקסימלי הנו 35 ימים בכלא. לצד זאת, ישנם מקרים בהם יחליט המפקד אך ורק על מספר ימים בודדים של ריתוק. זאת בהתאם לחומרת העבירה, כאמור. 

באיזה שלב מגיע לוכדי עריקים?

לאחר 21 ימי נפקדות של חייל סדיר או 15 ימי נפקדות של חייל מילואים ישונה סיווגו של החייל והוא יוגדר כעריק. הטיפול יעבור למדור העריקים. זה השלב בו המשטרה הצבאית מתחילה להתערב בטיפול והיא צפויה להפעיל לוכדי עריקים על מנת לטפל בעניין. 

במקרים מסוימים צפויים לוכדי העריקים לפעול באופן די מידי לאחר סיווגו של החייל כעריק ובמקרים אחרים ההליך יהיה מעט איטי יותר. לפיכך יש לקחת את הדבר בחשבון ולא להסיק מסקנות נחפזות במידה והמשטרה הצבאית לא מגיעה לאחר יום

באילו מקרים לא זכאים לטיפול רפואי צבאי?

עריק שנעדר מעל ל – 60 יום צפוי לאבד את זכאותו לטיפול רפואי מהצבא וזאת מלבד מקרים חריגים ובעלי צורך טיפול מידי. בעת שיפנה החייל לקבלת טיפול רפואי הוא צריך לקחת בחשבון כי עדיין יוגדר כעריק או נפקד וזאת עד אשר ייעצר. כפי שניתן להבין, ההשלכות על החייל יכולות להיות נרחבות למדי והן כוללות שינוי לרעה של השירות הצבאי ובשלל מובנים שונים. 

נפקדות קצרה של עד 24 שעות

כאשר הצבא בוחן ומסתכל על נפקדות של חייל מסוים, הוא ייקח בחשבון את משך הנפקדות. כאשר מדובר על נפקדות של עד 24 שעות החייל צפוי להיות מטופל אך ורק באופן משמעתי וזאת על פי כללי הדין המשמעתי בצה״ל. 

 

בכל אופן, ישנן הגדרות קבועות מראש בכל הנוגע למצבו של החייל. כך למשל, ניתן לומר בבירור כי לא תוקפא המשכורת הצבאית שלו בשל היעדרות אשר אורכה עד 24 שעות. כך בעצם ניתן לראות כי ישנן מגבלות ברורות בכל הנוגע למגבלות אשר ניתן להחיל על החייל וזאת עקב עבירה מסוג זה. דבר שיוכל בוודאי להרגיע רבים מן החיילים הדואגים בכל הנוגע למצבם שיבוא לידי ביטוי לאחר תום הנפקדות

ומה קורה בסיטואציה של נפקדות של מעל 24 שעות?

במקרי נפקדות אשר הייתה מעבר ל – 24 שעות הטיפול המשמעתי שצפוי לבוא לידי ביטוי יהיה חמור יותר. החייל יטופל על פי חוק השיפוט הצבאי ובמקרים רבים צפוי לקבל עונש של מאסר לתקופה מסוימת, בהתאם למשך תקופת הנפקדות. כמו כן, לאחר תקופה של 21 יום יוגדר החייל כעריק. במקרה של חייל מילואים, הוא ייחשב לעריק לאחר תקופה של 15 ימים בלבד. כמובן שבמקרים בהם מוגדר החייל כעריק דיני המשמעת וההשלכות השיפוטיות צפויים להיות הרבה יותר חמורים ויש להתכונן לכך. בין אם מדובר על תקופת מעצר ארוכה יותר ובין אם על היכולת להמשיך ולשרת ביחידה הספציפית בה נמצא החייל. 

 

יש לקחת בחשבון כי נפקדות של מעל 24 שעות צפויה לגרור הקפאה של המשכורת הצבאית וצורך להשלים ימי פז״ם. זאת לצד העונש אשר צפוי להיגזר על ידי קצין המשמעת. 

על מנת להימנע מהפתעות לא נעימות בנושא הזה יהיה חשוב מבחינתכם לוודא כי את בוחרים להיעזר בגורמים עם הבנה מקצועית נרחבת למדי וזאת על מנת שתדעו בדיוק כיצד להתמודד עם המצב בו אתם נמצאים מול הצבא

השפעות מקיפות על מצבו של החייל

לאחר כל ההשלכות שהזכרנו במאמר, על החייל הנפקד או העריק להביא בחשבון כי ישנן השלכות נוספות אשר עלולות לבוא לידי ביטוי. כך למשל, יהיה ניתן להיווכח כי במצבים מסוימים החייל צפוי להיות מועבר ליחידה בעל רמת יוקרה נמוכה יותר או ליהנות מיחס שלילי יותר מכלל הגורמים בצבא וזאת עקב כך שיסווגו אותו כחייל עם התנהגויות שליליות ובעייתיות. 

לאור זאת יהיה חשוב מבחינתכם לוודא כי אתם מודעים ובמאת האחוזים לכל ההשלכות העלולות לבוא לידי ביטוי וזאת במידה ותבחרו להיות נפקדים. 

הסתבכתם בצורה משמעותית? יש מה לעשות בנידון

במידה ואתם כבר מוגדרים כעריקים והמשפט הצבאי כבר בדרך, דעו לכם כי עדיין יהיה ניתן לטפל בנושא ולוודא כי ההשלכות שתבואנה לידי ביטוי תהיה מעט פחות חמורות ממה שעלול היה להיות ללא כל פעולה מצדכם. ובכן, הצעד הנכון ביותר שתוכלו לעשות במקרים של עריקות ממושכת תהיה פנייה אל עורך דין צבאי מנוסה אשר נחשב לבעל הבנה נרחבת ומעמיקה בדינים של עריקות צבאית. 

 

כיום ישנם עורכי דין אשר נחשבים כבעלי מומחיות רבה בכל הנוגע לטיפול במצבים מעין אלו. עורך דין מנוסה יוכל לסייע לכם לעבור את המשוכה בצורה הרבה יותר טובה. לפיכך אל לכם לומר נואש במידה ומצאתם עצמכם במצב בעייתי כעריקים מהצבא. פשוט בחנו עורכי דין שונים שיוכלו לסייע לכם עם הדבר ותוודאו כי אתם לא פועלים בצורה פזיזה. אך ורק אם תדעו להסביר את עצמכם בצורה מדויקת ובסיוע מקצועי יהיה ניתן להבטיח שההשלכות תהיינה סבירות. 

 

כעת מומלץ לכל אחד מכם לוודא את מצבו האישי באופן ספציפי ובמידת הצורך להיוועץ עם גורמי מקצוע. זו יכולה להיות הדרך הבטוחה מבחינת כל אחד מכם להגיע לידיעה ברורה בנוגע לצעדים הבאים שעליו לעשות. היוועצות עם גורמים מנוסים בכל הנוגע לנפקדות ועריקות תוכל להעלים את הערפל מכל הבלגן בו אתם נמצאים ולהפוך הכול לפשוט יותר. אז למה אתם מחכים? תוודאו כי אתם דואגים לעצמכם ובדרך החכמה ביותר

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר