למקרים דחופים:

ערקתם מהצבא מסיבה טובה? עו”ד צבאי יעזור להציג את הצד שלכם בסיפור!

אם יש עבירה שיותר מקבלת תהודה בעולם הצבאי, היא ללא ספק עריקה. לא רק שיש תהודה פוליטית בנושא, אלא גם במסגרת החיילים שכן מתגייסים ניתן למצוא לא מעט מקרים. חיילים שמסיבה כזו או אחרת אינם חוזרים ליחידה לאחר החופשה, שנעלמים הביתה במהלך הסיור, או שפשוט אינם מגיעים ללשכת הגיוס לאחר תהליך המיונים. מקרים מעין אלו מובילים לאפס סובלנות, ומכאן שלעונשים מאוד חמורים, כולל רישום פלילי. מכאן שבין אם מרגישים שמוכרחים לצאת הביתה אך מבקשים להימנע ממשפט צבאי, ובין אם כבר מוגדרים כמשתמטים, אך מרגישים שיש סיבה מוצדקת, טוב לדעת שעוד ניתן להציל את המצב, ופה עורך דין צבאי נכנס לתמונה.

דרישה מספר אחת - מומחיות בנושא

ראשית נציין שאם מבקשים לקבל ייעוץ מקצועי של עורך דין צבאי בנושא, חובה לפנות רק אל עורך דין שמתמחה בנושא והוא בעל ניסיון עשיר. יש להבין שתחום זה עשוי להיות משפע מלא מעט משתנים, ועל כן יש לדעת כיצד “ללכת בין הטיפות”. טרם נסביר מהן האפשרויות שעומדות לרשותכם, נעצור לציין שיש להבין איזה סטטוס מתייג אותכם, וזאת כי עריק, נפקד ומשתמט אלו 3 מונחים דומים, אך בעיניים צבאיות הם מתארים תרחישים שונים.

היכרות קצרה עם שלושת המונחים:

  1. משתמט – מועמד לשירות הביטחון שלא התייצב לצו גיוס. משתמט במשך תקופה ממושכת עשוי לקבל כתב אישום ואף להיעצר.
  2. נפקד – חייל שנעדר מהשירות הצבאי טרם חלפו 20 יום.
  3. עריק – חייל שנעדר מהשירות הצבאי יותר מ20 יום. בהנחה וחלפו כ45 ימי היעדרות ברצף, מוגש כתב אישום פלילי, פלוס בקשה לעצור את החייל עד לסוף ההליכים. פה יש לקחת בחשבון שכתב פלילי משפיע באופן ישיר על התיק האזרחי – מדובר בעבירה שיש עמה קלון. מכאן שאם אותו חייל לא שלל להיות רופא, עו”ד וכדומה, הוא עשוי לגלות שהסטטוס “עריק” סגר בפניו מספר דלתות חשובות.

גם שמרגישים שהכול אבוד יש מה לעשות

לא מעט חיילים מרגישים שהם חייבים להיות בבית, ולו כי קרוב משפחה חולה, הם צרכים לעזור בפרנסת המשפחה, הם חוששים לבריאות הנפש שלהם וכדומה – סיבות מוצדקות לא חסרות. עם זאת, הרבה פעמים כאשר מבקשים להציג את הדברים בעת המשפט, התחושה היא של דון קישוט שנלחם נגד תחנות הרוח. עם זאת, טרם מאבדים תקווה, טוב לדעת שכן יש משהו שניתן לעשות והוא לקבל סיוע מעורך דין צבאי שבקיא בתחום. פה נציין שהרבה פעמים שיחת ייעוץ מספיקה כדי להבין כיצד נכון להמשיך הלאה.

4 כללים שתמיד נכונים

לא חסרים מקרים שבהם ייעוץ מקצועי סייע לבחון בשנית את התמונה ואף להודות בטעויות. אי לכך בין אם מואשמים בגין עריקה או בגין השתמטות, יש להבין 2 דברים: המצב רציני, אך עדיין אפשרי לקבל סיוע מקצועי. לרשותכם 4 כללים שעשויים לסייע רבות כאשר נמצאים במצב שכזה:

  1. אם ניתן הימנעו מעריקה – תבקשו לדבר עם יועצת הת”ש של היחידה. הרבה פעמים שיחה כנה עשויה להעלות אותכם על המסלול.
  2. אם אתם כן עריקים, מוטב שתסגירו את עצמכם בהקדם. הצבא אינו שוכח או מעלים עין – מוטב לסיים אם העונש בהקדם.
  3. לפני שעומדים להסגיר את עצמכם, חשוב ביותר להגיע מוכנים. מה זה אומר? שיש להגיע עם כמה שיותר מסמכים רלוונטיים. מסמכים רפואיים, מהפסיכולוג, מהבנק, מההורים וכדומה. אומנם עדיין תתרחש ההעמדה לדין פלילי, אך העונש יתחשב בנסיבות.
  4. שיחת ייעוץ של עורך דין צבאי שבקיא בתחום מאוד חשובה. גם אם נראה שהכול שחור ואין סיכוי. כבר היו מקרים שמעורבות של עורך דין צבאי הצליחה למנוע רישום פלילי – נתון חשוב ביותר.

חשיבות ייעוץ מקצועי לפני ולאחר השתמטות

יש להבין שמאחורי עריקות והשתמטות, יש לא מעט סיבות שעשויות להקל את הענישה. אי התאמה לשירות צבאי, מצב סוציו אקונומי, בריאות הנפש וכדומה, כך שיש צורך בשימוש בשירותיו של עורך דין צבאי יצביע על הדרך הנכונה להתנהל מול המערכת. פה נציין שגם אם רק חושבים על עריקות והשתמטות מוטב לפנות אל עורך דין צבאי, כיוון שהוא יידע להסביר מה בדיוק צריך לעשות על מנת להשיג את התוצאה הרצויה, וזאת מבלי לחרוג מהנורמות הצבאיות.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

וירוס קורונה בצבא - מידע לחייל

וירוס קורונה בצהל – כל המידע

נגיף הקורונה, אשר מעורר בהלה רבה בשבועות אחרונים ברחבי העולם, הוא חלק ממשפחה גדולה של נגיפים אשר גורמים למחלות בבעלי חיים ובבני אדם. נמצא כי המחלה עוברת בין בני אדם בצורה הדומה לשפעת, דרך טיפות זעירות אשר מתפזרות בזמן שיעול של נושא נגיף. בשל כך,

להמשך קריאה »

עורך דין צבאי קרדונר

כבר יותר מ- 17 שנים שמשרדנו מתמחה בליווי וייצוג חיילים בסדיר ובקבע ומועמדים לשירות בטחון, מול מערכת המשפט הצבאית והמשפטית-צבאית, וזאת במגוון עבירות המשמעת והעבירות הפליליות בערכאות השונות והליכים נוספים מול רשויות הצבא. לקוחותינו נהנים מליווי רציף, מסור ונמרץ מטעם עורכי דין מנוסים, יוצאי הפרקליטות

להמשך קריאה »

חקירת מצ”ח – המדריך המלא

מדריך לנחקר – חקירת מצ”ח מאמר זה נכתב על ידי עורך דין צבאי מומחה בחקירות תיקי מצ”ח בעבירות סמים, מין, רכוש, שימוש בנשק ועבירות המתה, והוא נועד לשמש את הנחקרים ובני משפחותיהם בנקודת זמן קשה זו בחייהם. במאמר זה תוכלו למצוא מידע מועיל ויעיל, אשר

להמשך קריאה »