למקרים דחופים:

פטור משירות

פטור מהצבא: איך להשתחרר מהצבא?

פטור מהצבא או שחרור מצה”ל אינו ביטוי גס ואינו מהווה השתמטות מצה”ל. במדינת ישראל קיימת חובת שירות אשר חלה על הכלל ולעיתים אינה מבחינה בבעיות הפרט. מלש”בים וחיילים רבים אינם מתאימים למסגרת הצבאית בשל בעיות נפשיות שבגינן הם זכאים לפטור נפשי מצה”ל, רפואיות או אחרות, ולכן מבקשים פטור מהצבא ומקבלים.

גם חיילים אשר התגייסו מלכתחילה עם קשיים מבית או נתונים אישיים נמוכים ומתקשים בשירות – לעיתים שואלים את עצמם איך משתחררים מהצבא, מבקשים פטור נפשי מצה”ל ומקבלים. למשרדנו ניסיון של כ-20 שנה בתחום המשפטי הצבאי, הליכי פטור משירות, וועדות רפואיות, וועדות התאמה ועוד.

ניסיוננו הרב לימדנו, שלמי שמתקשה בצבא עד בקשת פטור מהצבא, יש סיבה טובה ואמיתית. לאור ניסיוננו, ראינו לנכון להביא בפניכם מספר פרטים חשובים על אפשרויות היציאה מהצבא, באופן חוקי ומבלי להסתבך בהאשמות השתמטות או עריקות. קיימים סוגים רבים של פטורים.

בהיבט הגורמים שבגינם ניתן אותו פטור על רקע נפשי, אפשר לאפיין הן אירועים ותסמונות נפשיות שליוו אתכם מראשית חייכם, כמו גם אירועים טראומתיים שהתרחשו בעת האחרונה והפכו אתכם ללא כשירים לשירות, כאשר קיים מספר גדול גם של חיילים אשר לאחר תהליך הגיוס ובעודם על מדים פועלים למען קבלת אותו פטור על רקע נפשי בהתאם. 

כלומר, בין אם מדובר בבעיות על רקע דיכאון, חרדות, בעיות התמכרות לסמים / הימורים, כמו גם כמובן מחלות נפש מוכרות ומטופלות, ניתן לקבל מכלל הגורמים הללו הכרה לאי כשירות אשר תתבטא בסוף התהליך בפטור לחייל ו/או המלש"ב שעותר בשל כך לשחרור משירות צבאי. 

ראשית, חשוב להבין כי גם מלש”בים נתונים תחת סמכות הצבא ובמידה ולא יתייצבו למיונים יינקטו נגדם הליכים. במידה ומגיע מועד גיוס ומלש”ב לא התייצב – הוא משתמט, במידה וחייל נעדר מהיחידה – הוא נחשב עריק יחידה. אי התאמה של מלש”ב חייבת להיות מובאת בפני הצבא לפני הסתבכות בעריקות או השתמטות, על המלש”ב או החייל לבקש פטור משירות צבאי באופן חוקי. זכרו – חשוב שלא לפעול באופן נמהר ועל דעת עצמכם, ולהבין איך לצאת מהצבא בצורה חוקית לחלוטין, בהתאם לסוג הבעיה הקיימת במקרה שלכם. לצורך כך פנו אלינו להתייעצות, אך להלן מספר דוגמאות.

קיימים מלש”בים רבים, נערים ונערות צעירים שלא מתאימים למסגרת הצבאית, בגלל סיבות שונות. אותם מלש”בים יקבלו פטור נפי מהצבא, או אלו שבעלי נתונים אישיים דלים, קשיים במסגרות, נשירה ממסגרת חינוכית בגיל צעיר, תיקים פליליים או הסתבכות עם החוק. מי שאינו מתאים לצבא יקבל מראש פטור מהצבא. מי שיש לו תיקים פליליים רבים יכול לקבל פטור משירות צבאי עקב ניקוד ר.פ [רישום פלילי] גבוה. מי שיש לו קשיי הסתגלות חמורים למסגרות או נסיבות קשות מבית, יקבל פטור בגין קה”ס [קשיי הסתגלות]. מי שנתוניו האישיים דלים, יכולותיו השכליות נמוכות, אינטלגנציה נמוכה וכיו”ב יקבל פטור מהצבא בגין נתוני סף.

כמו כן, חשוב להבהיר כי אותו שחרור על בסיס אי התאמה הוא אינטרס ראשון במעלה של צה"ל עצמו, כאשר לאור היכולת לשחרר את אלו שלא ניתן להפיק מהם תועלת ו/או שצפויים להקשות על המערכת הצבאית הן כלכלית והן מבחינת העיסוק השכיח בהם – צה"ל נוטה לשחררם בהקדם.  

רוצה לומר, במידה ומלש"ב ו/או חייל אשר מנסיבות משפחתיות ו/או התנהגותיות אינו מסוגל לתפקד במערכת עצמה, צה"ל עצמו במידה וישתכנע לכך צפוי לאפשר לו להשתחרר בהקדם על מנת שהמסגרת הכללית כמכלול תוכל להמשיך להתקדם קדימה, כמו גם כדי לאפשר לאותו חייל לבצע תהליכים אישיים שהוא אולי זקוק להם על מנת להתמודד עם בעיותיו האישיות.

שחרור משירות צבאי בעקבות הריון היא אחת האפשרויות של פטור מהצבא, שכן חיילות בסדיר המצויות בהריון משתחררות מייד. לשם כך יש לפנות אל המפקדים הישירים ומכאן יחל הליך קצר של ימים בודדים עד לשחרור מהצבא מטעמי נישואין. הדבר אינו תופס לגבי חיילים-גברים, שיקבלו רק הקלות וחופשות. שימו לב- קיימים מקרים בהם חיילות נעדרות מהשירות ובמהלך תקופת ההיעדרות מתחתנות. במקרה כזה החיילת תשוחרר משירות לאחר שתסדיר את עניינה, ולצורך הסדרת העניין המשפטי יש לפנות לעורך דין צבאי.

בנוסף לכך, הזכות להשתחרר בגין נישואין קיימת לכל חיילת באשר היא, כאשר מפורסם במיוחד הוא המקרה של בר רפאלי אשר בחרה להתחתן מספר ימים בטרם גיוסה למען קבלת אותו פטור מיוחל, כאשר כעבור מספר ימים לאחר מכן משקיבלה את האחרון היא התגרשה בעודה מיישמת הלכה למעשה את הפרצה הקיימת בחוק הנ"ל. 

קיימות מחלות רבות, שכאשר הן חמורות, יינתן בגינן פטור מהצבא בגין פרופיל 21, כגון אפילפסיה, סוכרת, צליאק, כאבי גב חמורים, צהבת. קבלת הפטור עוברת דרך קצין רופא יחידה או רופא מומחה, שיפנו את האדם בהמשך לוועדה רפואית. כמו כן יבוצעו מספר בדיקות על ידי מומחים הממומנות על ידי צה”ל, ובסיומו של התהליך יתקבל פטור מהצבא.  סיבת השחרור בתעודת השחרור תהיה- פטור רפואי. יש להדגיש כי ברוב הגדול של המקרים פרופיל זה לא ישפיע על ההתנהלות בחיים האזרחיים. פרופיל 21 הוא קבוע ופרופיל 24 הוא זמני לשלושה או שישה חודשים. בסיום פרופיל זמני תתקיים וועדה רפואית נוספת שתחליט על הפרופיל העדכני. ניתן לערער על כל החלטה של מתן או אי מתן פרופיל רפואי ולצורך כך תוכלו לפנות אלינו לייעוץ. חשוב לקבל ייעוץ מיידי שכן יש 30 יום בלבד לערעור על פרופיל רפואי/נפשי.

קיימת אפשרות לקבלת פטור אי כשירות נפשית משירות, המוכר בשם “פרופיל 21”. קיימות בעיות נפשיות רבות בגינן יינתן פטור נפשי מהצבא, כגון חרדות, דיכאון, אישיות בלתי בשלה או ילדותית, התמכרות לסמים, סכיזופרניה ועוד. קבלת הפטור מהצבא עוברת דרך קצין בריאות הנפש ופסיכיאטר צבאי, שיפנו את האדם בהמשך לוועדה רפואית לאישור הפטור. יש להדגיש כי ברוב הגדול של המקרים פרופיל זה לא ישפיע על ההתנהלות בחיים האזרחיים.

בכלא צבאי וביחידות השונות קיימות וועדות אשר בוחנות את התאמת החייל לשירות. וועדת התאמה לא בודקת יכולת רפואית/נפשית אלא יכולת התלויה בהתאמת החייל לצבא. במסגרת זו בודקים נסיבות אישיות, נסיבות משפחתיות, ימי תב”ן שצבר החייל ועוד. במידה ולחייל בעיות אישיות קשות, ימי תב”ן רבים, וקיימות המלצות מפקדים בנוגע לאי התאמתו לשירות- תמליץ וועדת התאמה על פטור מהצבא. בוועדת הצבא נציג מהכלא וסגן אלוף שהוא יו”ר וועדת התאמה. פטור זה מתחלק ל-2 עילות שחרור: “אי התאמה” ו-“התנהגות רעה וחמורה”. בגין עילת הפטור השנייה יכולות להישלל חלק מהזכויות, אך למעשה החייל משוחרר מצה”ל ויכול להתחיל לשקם את חייו.

ניתן לקבל פטור גם בגין עמדות מצפוניות או דתיות. בנוסף ניתן לקבל פטור בגין מגורים בחו”ל עם המשפחה. לכך יש להוסיף פטור בגין נסיבות כלכליות ואישיות חריגות, כמו בני משפחה תלויים, שכול ועוד. ניתן לפנות למשרדנו בטלפון שמספרו 03-6955966, או במקרים דחופים 24 שעות ביממה בטלפון 054-7337750.

למה חשוב להיעזר בסיוע משפטי במסגרת הגשת בקשה לפטור משירות צבאי?

בנוסף לכך, על אף מגוון הסיבות והעילות שבגינן ניתן לקבל פטור משירות צבאי, כמו גם כי חלק מהן הינן כאלה שאין עליהן עוררין או ויכוח מטעם הצבא, לסיוע ופנייה לעורך דין צבאי על מנת קבלת אותו פטור שירות מיוחל יש משקל חסר תקדים בהיבט משך הזמן שלוקח לבקשה לעבור במערכת הצבאית, כמו גם לעתים רבות השפעה על התוצאה הסופית שלה. 

רוצה לומר, עורך דין צבאי, כגורם משפטי הבקיא ומודע לכלל החידודים והתקנות שלאורן עובדים בצבא ובוחרים שלפטור חיילים או מלש"בים משירות צבאי, קיימים הניסיון וההיכרות עם הגורמים השונים במערכת, כמו גם היכולת לאבחן במדויק כל מקרה ומקרה ובהתאם לבחור עבורו את הנתיב שדרכו יוכל לקבל את הפטור המיוחל בהקדם וללא עיכובים מיותרים. 

בנוסף לכך, לאותו זירוז תהליכים יש השלכות כמובן על מצבו הנפשי של מגיש הבקשה, אותו מצב שלאורו הוגשה הבקשה מלכתחילה. לכן, במידה והגעתם למסקנה כי אינכם מסוגלים לבצע שירות צבאי מלא כהלכתו  מכל סיבה אשר תהיה, לפנייה לעורך דין צבאי יש משקל רב על זירוז הבקשה, זירוז שישפיע במידה רבה על מצבכם הנפשי והסיבה שבגינה פניתם לקבלת אותו פטור מיוחל.

למה להגיש פטור משירות?

כמו כן, לעתים רבות בשל מקומו הרם במעלה של שירות צבאי בחברת הישראלית, זכאים לפטור נוטים שלא לממש את זכותם מתוך חשש או בושה שנוגעת להשלכות החברתיות של אי שירות צבאי. לכן, ראוי לציין כי קבלת פטור משירות צבאי כדת וכדין אינה משולה להשתמטות או התחמקות משירות צבאי, כמו גם כי כיום יש יתרונות מהותיים לשחרור מוקדם מן הצבא. 

אותם יתרונות נוגעים בעיקר לכל אשר ניתן לעשות בגיל צעיר כאשר המלש"ב או החייל משוחררים, זמן אשר הם יכולים להקדיש לעצמם ו/או לתא המשפחתי שלהם ולשקם או לטפל בבעיות שבגינם נאלצתם להגיש את הפטור מלכתחילה. 

כלומר, חייל שאינו יכול להרשות לעצמו לשרת בצבא בגלל תלות כלכלית ו/או סיעודית רחבה שיש לו בביתו הפרטי, יכול לנצל את אותו פרק זמן שנחסך לו במקום שירות צבאי, לרכישת השכלה ושיפור מעמדו הכלכלי באופן שיאפשר לו לאחר מכן להגיע לאותה נקודת פתיחה כמו מקביליו ובני גילו, כאשר מדובר בהזדמנות פז שייתכן ולא תחזור.  

פטור משירות צבאי

מעוניינים לדעת עוד פרטים? יש לכם עוד שאלות שקשורות לפטור משירות צבאי? אל תהססו חייגו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם, צור קשר.

מאמרים נוספים

פקודת מטכ"ל 31.0109 – שחרור חיילות בשירות חובה עקב נישואין או עקב הריון

כלליתוקף סעיפים 1 עד 7 מה – 5 אוק´ 95 1. חיילת בשירות חובה שנישאה תפוטר משירות ביטחון, כמפורט בפקודה זו, אלא אם כן התנדבה שעל אף נישואיה לא תשוחרר או תפוטר.2. חיילת בשירות חובה שהרתה תפוטר משירות ביטחון, כמפורט בפקודה זו, אלא אם כן

להמשך קריאה »

פטור משירות וסגירת תיק עריקות ללא מעצר

עריק שמעמדו הוסדר לפני ראש השנה בפטור משירות וסגירת תיק עריקות ללא מעצר עריק 9 חודשים עם נסיבות אישות קשות, אחים הלוקים בפיגור, מצוקה כלכלית וקשיים במסגרות, לבקשתנו נבדק ע״י מיטב במהלך העריקות והותאם לו קה״ס 60, הוא פוטר משירות ותיקו נסגר ללא מעצר על

להמשך קריאה »

מעצר שבוע בלבד בגין עריקות 5 שנים בעקבות חוסר התאמה לשירות צבאי

מעצר שבוע בלבד בגין עריקות 5 שנים ופטור קה”ס 60 משירות עוד הצלחה* עניינו של חייל אשר דומה כי לכל הדיעות לא התאים למסגרת הצבאית, עם רקע משפחתי קשה באופן קיצוני, תיקים פליליים והתנהלות כללית שמעידה על קשיים חמורים הצפויים במסגרת הצבאית. לאחר שלא התייצב

להמשך קריאה »

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר