למקרים דחופים:

פטור משירות

פטור מהצבא: איך להשתחרר מהצבא?

פטור מהצבא או שחרור מצה”ל אינו ביטוי גס ואינו מהווה השתמטות מצה”ל. במדינת ישראל קיימת חובת שירות אשר חלה על הכלל ולעיתים אינה מבחינה בבעיות הפרט. מלש”בים וחיילים רבים אינם מתאימים למסגרת הצבאית בשל בעיות נפשיות שבגינן הם זכאים לפטור נפשי מצה”ל, רפואיות או אחרות, ולכן מבקשים פטור מהצבא ומקבלים.

גם חיילים אשר התגייסו מלכתחילה עם קשיים מבית או נתונים אישיים נמוכים ומתקשים בשירות – לעיתים שואלים את עצמם איך משתחררים מהצבא, מבקשים פטור נפשי מצה”ל ומקבלים. למשרדנו ניסיון של כ-20 שנה בתחום המשפטי הצבאי, הליכי פטור משירות, וועדות רפואיות, וועדות התאמה ועוד.

ניסיוננו הרב לימדנו, שלמי שמתקשה בצבא עד בקשת פטור מהצבא, יש סיבה טובה ואמיתית. לאור ניסיוננו, ראינו לנכון להביא בפניכם מספר פרטים חשובים על אפשרויות היציאה מהצבא, באופן חוקי ומבלי להסתבך בהאשמות השתמטות או עריקות. קיימים סוגים רבים של פטורים

ראשית, חשוב להבין כי גם מלש”בים נתונים תחת סמכות הצבא ובמידה ולא יתייצבו למיונים יינקטו נגדם הליכים. במידה ומגיע מועד גיוס ומלש”ב לא התייצב – הוא משתמט, במידה וחייל נעדר מהיחידה – הוא נחשב עריק יחידה. אי התאמה של מלש”ב חייבת להיות מובאת בפני הצבא לפני הסתבכות בעריקות או השתמטות, על המלש”ב או החייל לבקש פטור משירות צבאי באופן חוקי. זכרו – חשוב שלא לפעול באופן נמהר ועל דעת עצמכם, ולהבין איך לצאת מהצבא בצורה חוקית לחלוטין, בהתאם לסוג הבעיה הקיימת במקרה שלכם. לצורך כך פנו אלינו להתייעצות, אך להלן מספר דוגמאות.

קיימים מלש”בים רבים, נערים ונערות צעירים שלא מתאימים למסגרת הצבאית, בגלל סיבות שונות. אותם מלש”בים יקבלו פטור נפי מהצבא, או אלו שבעלי נתונים אישיים דלים, קשיים במסגרות, נשירה ממסגרת חינוכית בגיל צעיר, תיקים פליליים או הסתבכות עם החוק. מי שאינו מתאים לצבא יקבל מראש פטור מהצבא. מי שיש לו תיקים פליליים רבים יכול לקבל פטור משירות צבאי עקב ניקוד ר.פ [רישום פלילי] גבוה. מי שיש לו קשיי הסתגלות חמורים למסגרות או נסיבות קשות מבית, יקבל פטור בגין קה”ס [קשיי הסתגלות]. מי שנתוניו האישיים דלים, יכולותיו השכליות נמוכות, אינטלגנציה נמוכה וכיו”ב יקבל פטור מהצבא בגין נתוני סף.

שחרור משירות צבאי בעקבות הריון היא אחת האפשרויות של פטור מהצבא, שכן חיילות בסדיר המצויות בהריון משתחררות מייד. לשם כך יש לפנות אל המפקדים הישירים ומכאן יחל הליך קצר של ימים בודדים עד לשחרור מהצבא מטעמי נישואין. הדבר אינו תופס לגבי חיילים-גברים, שיקבלו רק הקלות וחופשות. שימו לב- קיימים מקרים בהם חיילות נעדרות מהשירות ובמהלך תקופת ההיעדרות מתחתנות. במקרה כזה החיילת תשוחרר משירות לאחר שתסדיר את עניינה, ולצורך הסדרת העניין המשפטי יש לפנות לעורך דין צבאי.

קיימות מחלות רבות, שכאשר הן חמורות, יינתן בגינן פטור מהצבא בגין פרופיל 21, כגון אפילפסיה, סוכרת, צליאק, כאבי גב חמורים, צהבת. קבלת הפטור עוברת דרך קצין רופא יחידה או רופא מומחה, שיפנו את האדם בהמשך לוועדה רפואית. כמו כן יבוצעו מספר בדיקות על ידי מומחים הממומנות על ידי צה”ל, ובסיומו של התהליך יתקבל פטור מהצבא.  סיבת השחרור בתעודת השחרור תהיה- פטור רפואי. יש להדגיש כי ברוב הגדול של המקרים פרופיל זה לא ישפיע על ההתנהלות בחיים האזרחיים. פרופיל 21 הוא קבוע ופרופיל 24 הוא זמני לשלושה או שישה חודשים. בסיום פרופיל זמני תתקיים וועדה רפואית נוספת שתחליט על הפרופיל העדכני. ניתן לערער על כל החלטה של מתן או אי מתן פרופיל רפואי ולצורך כך תוכלו לפנות אלינו לייעוץ. חשוב לקבל ייעוץ מיידי שכן יש 30 יום בלבד לערעור על פרופיל רפואי/נפשי.

קיימת אפשרות לקבלת פטור אי כשירות נפשית משירות, המוכר בשם “פרופיל 21”. קיימות בעיות נפשיות רבות בגינן יינתן פטור נפשי מהצבא, כגון חרדות, דיכאון, אישיות בלתי בשלה או ילדותית, התמכרות לסמים, סכיזופרניה ועוד. קבלת הפטור מהצבא עוברת דרך קצין בריאות הנפש ופסיכיאטר צבאי, שיפנו את האדם בהמשך לוועדה רפואית לאישור הפטור. יש להדגיש כי ברוב הגדול של המקרים פרופיל זה לא ישפיע על ההתנהלות בחיים האזרחיים.

בכלא צבאי וביחידות השונות קיימות וועדות אשר בוחנות את התאמת החייל לשירות. וועדת התאמה לא בודקת יכולת רפואית/נפשית אלא יכולת התלויה בהתאמת החייל לצבא. במסגרת זו בודקים נסיבות אישיות, נסיבות משפחתיות, ימי תב”ן שצבר החייל ועוד. במידה ולחייל בעיות אישיות קשות, ימי תב”ן רבים, וקיימות המלצות מפקדים בנוגע לאי התאמתו לשירות- תמליץ וועדת התאמה על פטור מהצבא. בוועדת הצבא נציג מהכלא וסגן אלוף שהוא יו”ר וועדת התאמה. פטור זה מתחלק ל-2 עילות שחרור: “אי התאמה” ו-“התנהגות רעה וחמורה”. בגין עילת הפטור השנייה יכולות להישלל חלק מהזכויות, אך למעשה החייל משוחרר מצה”ל ויכול להתחיל לשקם את חייו.

ניתן לקבל פטור גם בגין עמדות מצפוניות או דתיות. בנוסף ניתן לקבל פטור בגין מגורים בחו”ל עם המשפחה. לכך יש להוסיף פטור בגין נסיבות כלכליות ואישיות חריגות, כמו בני משפחה תלויים, שכול ועוד. ניתן לפנות למשרדנו בטלפון שמספרו 03-6955966, או במקרים דחופים 24 שעות ביממה בטלפון 054-7337750.

פטור משירות צבאי

מעוניינים לדעת עוד פרטים? יש לכם עוד שאלות שקשורות לפטור משירות צבאי? אל תהססו חייגו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם, צור קשר.

מאמרים נוספים

סגירת תיק עריקות בת חצי שנה ופטור משירות

סגירת תיק עריקות בת חצי שנה ופטור משירות לעריק עם מצב נפשי קשה ללא מעצר וללא הליכים משפטיים! מדובר במי שככל הנראה לכתחילה לא התאים לשירות צבאי נוכח נתונים אישיים נמוכים ובעיה נפשית חמורה שלא אובחנה, במהלך השירות מצבו הדרדר אך הוא לא קיבל מענה

להמשך קריאה »

דיני צבא

עורך דין מומחה בתחום דיני צבא כל חייל או מי שמועמד לשירות צבאי, עלול למצוא את עצמו במערכת יחסים מורכבת עם המערכת הצבאית, בין אם במסגרת של הליכים מול רשויות הצבא בעניינים רפואיים, נפשיים ואחרים, ובין אם מדובר בהליכים משפטיים צבאיים, , מתעוררות שאלות שונות

להמשך קריאה »

פקודת מטכ”ל 36.0406 – הטבות עקב הריון והורות

1.         חיילת בשירות קבע, שהרה ללדת, זכאית לאלה: – א.        לחופשת הריון מיוחדת, אם עקב הריונה או עקב הלידה אין היא מסוגלת לעבוד. ב.         לחופשת לידה. ג.         למענק לידה, למענק אשפוז וכן לקצבת לידה, אם ילדה יותר מתאומים בלידה אחת. המענקים ישולמו ע”י המוסד לביטוח

להמשך קריאה »

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר