למקרים דחופים:

שימוש בלתי חוקי בנשק

במהלך השירות הצבאי ישנם חיילים המסתבכים בגין עריקה, השתמטות ועבירות פליליות אחרות. מקרה חמור מאוד הוא ההסתבכות בעבירות נשק. ההמלצה היא לפנות באופן מיידי לעו"ד פלילי ולקבל ייצוג. המאמר יעסוק בשימוש בלתי חוקי בנשק וכיצד להתמודד עם עבירות מסוג זה.

עבירות במסגרת צבאית

בזמן השירות הצבאי או בזמן המילואים לא מעט חיילים מסתבכים בעבירות שונות. אופי העבירות יכול לנוע מהשתמטות או עריקה מהשירות הצבאי ועד לעבירות פליליות כמו: סחיטה, איומים, עבירות מין, אלימות, גניבה, סמים ועבירות תנועה. כל עבירה בה יש פגיעה בחירות וצנעת הפרט, ברכוש ובגוף אחר היא עבירה פלילית.

למשל, העונש לאדם הסוחט ומאיים הוא בין 7-9 שנות מאסר גם כאשר מדובר על עבירה בעלת אופי מיני. כדי להתמודד עם חקירת מצ"ח ובית הדין הצבאי חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי המומחה לטיפול בחיילים ולא להתמודד עם כך לבד.

עבירות נשק

עבירות חמורות ביותר ובעלות אופי פלילי מצויות לרוב תחת קטגורית עבירות בנשק. בשל המציאות בארצנו, המגמה של המערכת המשפטית ובפרט הצבאית, היא להחמיר עם העבריינים.
ההחמרה בצבא היא בשל העובדה שלחיילים יש נגישות רבה יותר לנשק והם עלולים לסכן את ביטחון המדינה ובטחון הציבור. עבירות אלו כוללות: החזקת נשק שלא לצורך, הפקרת נשק, סחר בנשק, כיוון נשק לאחר מסיבה לא מוצדקת וכד'.

לפי חוקי הצבא, חייל שביצע שימוש לא חוקי בנשק יקבל שנתיים מאסר. אם הפעיל את הנשק בעת כיוון לא חוקי – 3 שנות מאסר. חייל שסחר בנשק והוציאו מרשות הצבא עלול לקבל עד 15 שנות מאסר. ברוב המקרים, החיילים מתרצים את כיוון או השימוש בנשק בטעמי התגוננות, אך מתקשים למצוא הוכחות לכך בעיקר אם אין עדים. גם חיילים הנעצרים באישום הונאה על כך שהוציאו נשק מרשות צה"ל, מתרצים זאת כמעשה קונדס או כנקמה במפקד שהתנכל אליהם ועליהם להוכיח שלא הוציאו את הנשק לצורך מכירתו.

התמודדות וייצוג במשפט הצבאי

כאשר מדובר על עבירות פליליות, כלא צבאי אינו מקום בו החיילים ירצו להיות, מה גם שזהו כתם גדול לקראת היציאה לחיים האזרחיים המלווה ברישום פלילי. בעבירות נשק יש להתייעץ באופן מידי עם עורך דין פלילי סלטון מומחה ובעל ניסיון, שיוכל להוציא את המואשם מההפללה ולמנוע מאסר בכלא. עורך דין מומחה בחקירות של מצ"ח ייעץ לחייל כיצד לנהוג. חשוב שעורך הדין לא רק ימנע את המעצר, אלא גם ימנע את הרישום פלילי על ידי הוכחת החפות של החייל. הצבא מעמיד למואשמים עורך דין צבאי מטעמם, אך מומלץ

לפנות לעורך דין צבאי פרטי. הוא ידאג לאינטרסים ויסייע לחייל באופן אובייקטיבי תוך ייצוגו בבית הדין הצבאי. חשוב לבחור במשרד מקצועי, אמין ואיכותי שיטפל בתביעה באחריות ובמהירות.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

זכויותיו של אזרח עובד צה"ל

אזרחי עובדי צה"ל מועסקים במערכת הביטחון והם אינם נדרשים ללבוש מדים או נחשבים לחלק מהצבא הסדיר. לאזרחים עובדי צה"ל, יש מעמד מיוחד. בזכות אותו מעמד, הם גם זכאים לזכויות מיוחדות. אז מהם הזכויות? כל זאת ונושאים נוספים במאמר שלפניכם. אזרחים עובדי צה"ל וזכויות כפי שנאמר

להמשך קריאה »
המלצות עורך דין צבאי

המלצות על עורך דין צבאי

השירות הצבאי הוא מורכב ולא מתאים לכל אחד, כאשר ישנם חיילים רבים אשר לאור חוק גיוס חובה מוצאים את עצמם במסגרת קשוחה ומאתגרת שהם לא מסוגלים להתמודד עם חוקיה – הן בגלל בעיות אישיות והן בגלל נסיבות משפחתיות אשר משפיעות עליהם וגורמות להם לחיכוך עם

להמשך קריאה »
משפט צבאי

משפט צבאי מול מערכת הביטחון

קיימים מקרים במהלך השירות הצבאי, שירות קבע או במערך שירותי הביטחון שבהם מי ששירת את המדינה לאורך שנים, לא קיבל את מלוא הזכויות שלו בנושאים שונים. עקב כך לאחר השחרור או בתום שנות השירות, מחליט אדם זה לתבוע את מערכת הביטחון, כדי שישלימו את כל הכספים המגיעים לו על פי

להמשך קריאה »