למקרים דחופים:

שימוש בלתי חוקי בנשק

במהלך השירות הצבאי ישנם חיילים המסתבכים בגין עריקה, השתמטות ועבירות פליליות אחרות. מקרה חמור מאוד הוא ההסתבכות בעבירות נשק. ההמלצה היא לפנות באופן מיידי לעו”ד פלילי ולקבל ייצוג. המאמר יעסוק בשימוש בלתי חוקי בנשק וכיצד להתמודד עם עבירות מסוג זה.

עבירות במסגרת צבאית

בזמן השירות הצבאי או בזמן המילואים לא מעט חיילים מסתבכים בעבירות שונות. אופי העבירות יכול לנוע מהשתמטות או עריקה מהשירות הצבאי ועד לעבירות פליליות כמו: סחיטה, איומים, עבירות מין, אלימות, גניבה, סמים ועבירות תנועה. כל עבירה בה יש פגיעה בחירות וצנעת הפרט, ברכוש ובגוף אחר היא עבירה פלילית.

למשל, העונש לאדם הסוחט ומאיים הוא בין 7-9 שנות מאסר גם כאשר מדובר על עבירה בעלת אופי מיני. כדי להתמודד עם חקירת מצ”ח ובית הדין הצבאי חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי המומחה לטיפול בחיילים ולא להתמודד עם כך לבד.

עבירות נשק

עבירות חמורות ביותר ובעלות אופי פלילי מצויות לרוב תחת קטגורית עבירות בנשק. בשל המציאות בארצנו, המגמה של המערכת המשפטית ובפרט הצבאית, היא להחמיר עם העבריינים.
ההחמרה בצבא היא בשל העובדה שלחיילים יש נגישות רבה יותר לנשק והם עלולים לסכן את ביטחון המדינה ובטחון הציבור. עבירות אלו כוללות: החזקת נשק שלא לצורך, הפקרת נשק, סחר בנשק, כיוון נשק לאחר מסיבה לא מוצדקת וכד’.

לפי חוקי הצבא, חייל שביצע שימוש לא חוקי בנשק יקבל שנתיים מאסר. אם הפעיל את הנשק בעת כיוון לא חוקי – 3 שנות מאסר. חייל שסחר בנשק והוציאו מרשות הצבא עלול לקבל עד 15 שנות מאסר. ברוב המקרים, החיילים מתרצים את כיוון או השימוש בנשק בטעמי התגוננות, אך מתקשים למצוא הוכחות לכך בעיקר אם אין עדים. גם חיילים הנעצרים באישום הונאה על כך שהוציאו נשק מרשות צה”ל, מתרצים זאת כמעשה קונדס או כנקמה במפקד שהתנכל אליהם ועליהם להוכיח שלא הוציאו את הנשק לצורך מכירתו.

התמודדות וייצוג במשפט הצבאי

כאשר מדובר על עבירות פליליות, כלא צבאי אינו מקום בו החיילים ירצו להיות, מה גם שזהו כתם גדול לקראת היציאה לחיים האזרחיים המלווה ברישום פלילי. בעבירות נשק יש להתייעץ באופן מידי עם עורך דין פלילי סלטון מומחה ובעל ניסיון, שיוכל להוציא את המואשם מההפללה ולמנוע מאסר בכלא. עורך דין מומחה בחקירות של מצ”ח ייעץ לחייל כיצד לנהוג. חשוב שעורך הדין לא רק ימנע את המעצר, אלא גם ימנע את הרישום פלילי על ידי הוכחת החפות של החייל. הצבא מעמיד למואשמים עורך דין צבאי מטעמם, אך מומלץ

לפנות לעורך דין צבאי פרטי. הוא ידאג לאינטרסים ויסייע לחייל באופן אובייקטיבי תוך ייצוגו בבית הדין הצבאי. חשוב לבחור במשרד מקצועי, אמין ואיכותי שיטפל בתביעה באחריות ובמהירות.

איך מתחילים?

משרדנו מייצג מועמדים לשירות בטחון וכל חייל אשר זקוק לסיוע מול רשויות הצבא, בבקשות לפטור משירות, לטיפול נפשי או רפואי, עררים רפואיים ושאר הליכים צבאיים מנהליים. השותפים במשרד הינם יוצאי פרקליטות צבאית.

עו”ד ונוטריון (רס”ן במיל’) רוני קרדונר

מאמרים נוספים

זכויותיו של אזרח עובד צה”ל

אזרחי עובדי צה”ל מועסקים במערכת הביטחון והם אינם נדרשים ללבוש מדים או נחשבים לחלק מהצבא הסדיר. לאזרחים עובדי צה”ל, יש מעמד מיוחד. בזכות אותו מעמד, הם גם זכאים לזכויות מיוחדות. אז מהם הזכויות? כל זאת ונושאים נוספים במאמר שלפניכם. אזרחים עובדי צה”ל וזכויות כפי שנאמר

להמשך קריאה »
איך לשנות פרופיל צבאי

אפשר לשנות פרופיל צבאי?

מצד אחד חיילים הם אזרחים אך מצד שני הם משויכים לצבא, משמע הם בבת אחת נכנסים תחת מטרייה רחבה של חוקים ודרישות נטולי השפעות אזרחיות, ועל כן כאשר מגיעים למעמד משפטי, בין אם מדובר בעריקה ובין אם מדובר ברצון להשיג פטור משירות או הורדת פרופיל

להמשך קריאה »

צה”ל עובר דרומה – בונה את קריית המודיעין החדשה

קריית המודיעין תכיל כ 2500 דונם בעלות הקמה של כ 12 מיליארד שקלים כחלק ממהלך לאומי “להעביר את צה”ל” לאיזור הנגב ולבסס את דרום המדינה כבסיס מרכזי ומשמעותי של הצבא, תוקם בשנים הקרובות קריית מודיעין עצומה בגודלה, שעתידה להיות ביתם של כשבעת אלפים חיילים בסדיר

להמשך קריאה »