שימוש בסמים בצבא

שימוש בסמים בצבא

משרד עורכי הדין קרדונר נמנה על המובילים בישראל בדין הצבאי, וייצג לאורך השנים עשרות אלפי חיילים ואף קצינים בפני ערכאות צבאיות ובכל סוגי העבירות, לרבות בעבירות שימוש בסמים בצבא, החזקה בסמים בצבא, סחר בסמים בצבא ועבירות סירוב להיבדק לגילוי שימוש בסמים מסוכנים. עורכי הדין במשרדנו הינם יוצאי הפרקליטות הצבאית, בעלי ניסיון רב שנים וידע מעמיק בהתנהלות מול הפרקליטות הצבאית ובתי הדין הצבאיים. חשוב להדגיש כי עבירות אלה נבחנות בצורה מחמירה בהרבה יחסית למערכת המשפט האזרחית, כאשר כל עבירה קלה כחמורה תוביל למשפט וקרוב לוודאי גם לענישה. זאת, לאור מלחמת החורמה שמנהל צה”ל, כאשר לאחרונה, מעבר לחומרים הכלולים בפקודת הסמים המסוכנים, נאסרים לשימוש חומרים אחרים אשר הינם מסוכנים ואינם כלולים בפקודה (כגון נייס גאי אשר משנה תצורות וחומרים).

דברים שחשוב לדעת על עבירות של שימוש בסמים בצבא

הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא שהנורמה האוסרת שימוש בסמים מצויה בפקודת הסמים המסוכנים, שלעניין הגשת כתב אישום לא מבדילה בין סם קל לקשה, כך שבאופן עקרוני דין מריחואנה כדין קוקאין או LSD (הענישה כמובן שונה בין סמים קלים וחמורים). חוק השיפוט הצבאי אינו כולל עבירות סמים והללו לקוחות מהחוק הישראלי. שנית, אין הכרח כי החייל יחזיק, ישתמש או יסחר בסמים כאשר הוא לובש מדים, נמצא ביחידתו או בפעילות מבצעית, כך שגם אם עבירות אלו נעשו בנסיבות אזרחיות- במהלך בילוי, אפטר או חופשה מכל סוג שהוא – עדיין צפויים הליכים משפטיים. לבסוף, כפי שצוין לעיל, אין להקל ראש בזימון לחקירה במצ”ח או בכתב אישום שיוגש לבית דין צבאי, ואין סיבה לחשוב כי מקרים “קלים” או ראשונים של שימוש בסמים בצבא יטופלו ביד רכה. הסיבה לכך היא שצה”ל רואה בחומרה יתרה שימוש בסמים הפוגע בערנות ובתפקוד החייל, דבר העלול להוביל לסיכון בטחון המדינה ולסיכון חיים.

הליכים וענישה

בעת חשד לביצוע עבירת הסמים, תיפתח מצ”ח בחקירה, במרבית המקרים יושם החשוד במעצר במהלך החקירה (בייחוד כאשר מדובר בפרשיות סמים או כשיש חשש לשיבוש הליכי חקירה) ולעיתים אף עד לתום ההליכים. מכאן והלאה ייאסר על החייל לנהוג ברכב צבאי, ובמידה שמהחקירה יעלה חשד סביר לביצוע העבירה הוא יועמד לדין בפני בית דין צבאי. אמנם, ישנם מקרים מסוימים המגיעים לבית משפט אזרחי, אך הדבר תלוי באישורו של היועץ המשפטי לממשלה שאינו נוטה לכיוון זה. במידה שהחייל יימצא אשם בבית דין צבאי יוטלו עליו עונשים בהתאם לחומרת העבירה ונסיבותיה, כדוגמת מאסר בפועל, מאסר על תנאי, הדחה מהיחידה, הורדה בדרגה, שלילת רישיון הנהיגה הצבאי והורדה של הסיווג הביטחוני. מעבר לכך, כנגד חייל הנאשם בעבירות סמים נפתח רישום פלילי שעוד ימשיך ללוותו שנים רבות אל תוך האזרחות. הרישום עצמו עלול לפגוע במישורי חיים רבים, החל מבעיית קבלה למקומות עבודה ועד איסור על עיסוק במקצועות מסוימים.

חשיבותו של ייצוג משפטי

מן האמור לעיל ניתן להבין כי אין תחליף לייצוג משפטי נמרץ ותקיף בנושא של שימוש, החל מהזימון לחקירת מצ”ח, דרך המשפט עצמו, ועד לעמידה מול ועדת סמים בצבא שיכולה לשחרר את החייל משירות במיידי ולשלול את ההטבות המגיעות לו. עורך דין צבאי מנוסה ומיומן ייתן את הייעוץ המקצועי הטוב ביותר כבר בשלב החקירה, שהוא החשוב ביותר, וכבר בשלב זה ניתן להביא לסיום ההליכים. אם פניתם בשלב מאוחר יותר, עו”ד צבאי מיומן ימצא את ההגנה המשפטית הטובה ביותר, ויציג נסיבות מקלות העשויות להוביל להמתקת העונש ולעיתים אף לביטול ההליכים, כגון התנהלות לקויה של החוקרים, פגמים אחרים בחקירה, נסיבות רפואיות ומשפחתיות, הבעת חרטה ושירות צבאי ללא רבב.

קריאה נוספת- הצלחות משרדנו בתיקי סמים

זיכוי חייל מעבירת שימוש בסם LSD בבסיס ופסילת הודעות ווצאפ מפלילות עקב אי חוקיות החיפוש במכשיר הסלולארי– במהלך חקירת מצ”ח נלקח מכשירו הסלולארי של החייל ובוצע בו חיפוש לא חוקי, אשר הוביל לתפיסת הודעות והקלטות ווצאפ עם חברים בנוגע לשימוש בסמים, וכן תמונות של “טריפים” שהחייל שלח לחבריו. חוקר מצ”ח ביקש את הסכמת הנאשם לחיפוש במכשיר הטלפון הסלולארי שלו, תוך שציין בפניו שאם יסרב לביצוע החיפוש- יוציאו צו שופט. השוטר לא ציין בפני הנחקר כי קיימת אפשרות שבית המשפט לא יתן צו, ובכך הציג בפניו מצג שווא אשר הוביל למסקנה כי הסכמתו של הנחקר לחיפוש לא הייתה הסכמה מדעת.

זיכוי חייל מעבירות סחר והחזקה בסמים למרות הודאה ותפיסת הסמים– הנאשם הודה בחקירה בעבירות החזקה וסחר אך בית הדין הצבאי קובע כי ההודאה הייתה תחת חחץ וכי בפעולת החוקרים היו כשלים רבים.

זיכוי נאשם שהחזיק מזוודה ובה נמצאו 2.7 ק”ג מריחואנה

בית הדין הצבאי שחרר ממעצר חייל החשוד בשימוש בסמים במהלך חקירה.

שימוש בסמים, דגימת שתן חיובית ונהיגה בשכרות- ללא מאסר בפועל וללא עבודות צבאיות.

זיכוי של חיילת בתיק של שימוש בסם מסוג קוקאין, אשר הראיה העיקרית בו הייתה דגימת שתן חיובית לקוקאין.

סחר ותיווך בסמים במספר עסקאות, לרבות במקרים בהם הופעל סוכן- 150 ימי כליאה ממשית בלבד.

 

קריאה נוספת – מאמרים הקשורים לנושא

הצעת חוק חדשה בנוגע להתרת שימוש בקנאביס, האם וכיצד תשפיע על מדיניות הפרקליטות הצבאית בתיקי סמים? הצעת חוק משנת 2015, אשר ממליצה קביעת קריטריונים מסויימים בהם עבירות שימוש והחזקה בסמים ייחשבו לעבירות קנס בלבד ללא רישום פלילי. 

מהו רישום פלילי מופחת בצבא? בצבא, בשונה מהאזרחות קיימת אפשרות לרישום פלילי מופחת, אשר השלכותיו על החייל המשוחרר קלות יותר מאשר השלכות רישום פלילי מלא [המלווה את המורשע במשך כ-17 שנים].

נוהל מחיקת רישום פלילי לחיילים על עבירות שביצעו לפני שירותם הצבאי– קראו על נוהל הקובע כי צה”ל יכול להמליץ על מחיקת רישום פלילי לחיילים אשר סיימו שירות צבאי תקין, במידה וקיימות הרשעות על עבירות שביצעו לפני הצבא.

משרד קרדונר – עורך דין צבאי בטלפון שמספרו 03-6955966, או במקרים דחופים 24 שעות ביממה בטלפון 054-7337750.

מאמרים נוספים